Kominki.org   >   Kuchnie, grille ...  >   Grille, kuchnie, wędzarki  >   Grillowanie zimą - jak to zrobić?

Grille, kuchnie, wędzarki

Grillowanie zimą - jak to zrobić?artykuł

09-11-2017
drukuj

Sezon zimowy wcale nie musi oznaczać przerwy od ulubionych potraw z rusztu. Grillowanie zimą jest możliwe, tylko należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Dzięki nim nasze zimowe BBQ na pewno będzie udane.

 

Grillowanie w ogrodzie nawet przy mało sprzyjających warunkach atmosferycznych może być przyjemne. Pod warunkiem, że będziemy korzystać z grilla z pokrywą. Chłodne powietrze i padający śnieg nie są wtedy przeszkodą. W nowoczesnych grillach szczelna pokrywa ze stali pokrytej emalią porcelanową i wbudowany termometr pozwalają na utrzymanie odpowiednich warunków do pieczenia nad rusztem.

 

Dobrze się przygotuj

 

Grill zawsze powinien stać na stabilnym, równym podłożu. To jeden z czynników, który sprawia, że temperatura na ruszcie jest optymalna, a potrawy grillowane są równomiernie. Pamiętajmy o tym też wtedy, gdy ustawiamy grilla na śniegu. W chłodniejszych miesiącach nieco dłużej będzie trwało zarówno rozpalenie brykietu w grillu węglowym, jak i nagrzanie grilla gazowego. Zimne powietrze działające na pokrywę z zewnątrz może nieco utrudniać utrzymanie wysokiej temperatury nad rusztem, dlatego warto ograniczyć do minimum otwieranie grilla. Termometr wbudowany w pokrywę to często najlepszy sposób na kontrolowanie procesu grillowania.

Zimą szczególnie warto grillować metodą pośrednią, co wskazane jest do dużych kawałków mięs, całych kurczaków lub pieczeni. Potrawę trzeba ułożyć na ruszcie, a rozżarzony brykiet umieścić poniżej, ale tylko po bokach – tak, by nie leżał pod mięsem, ale dookoła. Dzięki temu wysoka temperatura nie działa bezpośrednio, ale nagrzewa powietrze wokół mięsa, podobnie jak w piekarniku z termoobiegiem. W takiej sytuacji praktycznie nie musimy zaglądać pod pokrywę, wystarczy pilnować czasu grillowania i kontrolować temperaturę – radzi Kacper Salzman, ekspert marki Weber, legendarnych amerykańskich grilli z pokrywą.

 

Pamiętaj o detalach

 

Ustawienie grilla w miejscu częściowo osłoniętym i nienarażonym na działanie mroźnego wiatru zmniejsza chłodzenie pokrywy grilla z zewnątrz. Korzystajmy z wysokokalorycznego brykietu, który szybko uzyskuje temperaturę spalania i pozwala ją dłużej utrzymywać. Nowy brykiet Weber pozwala grillować nawet przez 3 godziny. Zimą warto odkładać grillowane potrawy na podgrzane wcześniej talerze. Dzięki temu podczas przenoszenia i serwowania nie zostaną schłodzone. 

 

źródło: informacja prasowa Weber-Stephen Polska          

Podziel się

Skomentuj:
Komentarze (0)

Z galerii architektura ogrodu

Świat Kominków

 

Magazyn o kominkach i piecach

Eksperci

Masz problem?

Zadaj pytanie ekspertowi kominki.org

Forum

Miejsce dyskusji o kominkach

wejdź na forum

Fire Tube TV

Logowanie

Załóż konto Przypomnij hasło
lub

Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach w serwisie podaj nam e-mail.