Kominki.org   >   Kuchnie, grille ...  >   Grille, kuchnie, wędzarki  >   Zapraszamy na grilla!

Grille, kuchnie, wędzarki

Zapraszamy na grilla!artykuł

27-04-2018
drukuj

Napoleon

Invicta

Eva Solo/Fabryka Form

Monolith / Foodlovers.pl

Tapis

Weber

Lotus, Fide.pl

Outdoorchef/Fide.pl

Enbra

Landmann

Conmoto

Kominki GP

Skończyła się długa zima, więc na kilka miesięcy zostawiamy kominki i piece ogrzewające nasz dom. Nie oznacza to, że rezygnujemy z towarzystwa ognia! W sezonie letnim możemy wykorzystać ogień w inny sposób – do przyrządzenia pysznych dań. Grillowanie, wędzenie, pieczenie lub gotowanie na otwartym powietrzu to wielka przyjemność. Przyrządzone własnoręcznie jedzenie daje pewność, że to, co zjadamy, jest świeże i zdrowe.

Bezwzględnie królem naszych ogrodów w sezonie letnim jest grill. Rozpowszechnione są urządzenia wykorzystujące węgiel lub brykiet drzewny, ale coraz większą popularność wśród użytkowników zdobywają grille gazowe; spotyka się także urządzenia elektryczne.

 

Grill na węgiel lub brykiet drzewny
Grill opalany węglem drzewnym albo brykietem może przybrać różne odmiany. Jeśli ktoś ma duży ogród i lubi grillować często i w dużych ilościach, może zdecydować się na grill murowany. Tego rodzaju urządzenia muszą być wykonane z materiałów odpornych zarówno na żar ognia, jak i na mróz w sezonie zimowym, warto więc taką budowę powierzyć fachowcowi, by mieć pewność, że nasza inwestycja posłuży nam dłużej niż jeden sezon. W przypadku murowanych grilli należy mieć na uwadze, że później nie będzie możliwości zmiany ich umiejscowienia. Decyzja ta powinna być dobrze przemyślana, ponieważ cała radość z biesiadowania może ulecieć, gdy będziemy musieli pokonywać długie dystanse, przynosząc z kuchni kolejne porcje mięsa, lub jeśli nasz grill będzie stał zbyt blisko ruchliwej ulicy. Nieco prostszym rozwiązaniem jest kupno gotowego grilla z betonu, który dzięki dużemu rusztowi także łatwo zaspokoi kulinarne wymagania podczas długich spotkań w większym gronie.
W naszym kraju największą popularnością cieszą się jednak małe, przenośne urządzenia stalowe lub żeliwne. Nie oznacza to wcale, że muszą to być tandetne, wykonane z byle czego grille, które nie wytrzymają nawet jednego sezonu. Spotkamy wiele firm produkujących nie tylko wysokiej jakości wytrzymałe urządzenia, ale także warte uwagi ze względu na swój wyjątkowy design.
W przypadku stalowych i żeliwnych grilli znajdziemy w sklepowych ofertach całą gamę ich rodzajów. Okrągłe, prostokątne, na kilku nóżkach, kolumnowe na jednej nodze, grille-wózki, wahadłowe (gdzie ruszt wisi nad paleniskiem), kuliste z pokrywami lub bez – jak widać, wybór jest naprawdę spory.
Grille stalowe przyjmują coraz częściej nie tylko niestandardowe kształty, ale także kolory. Obecnie modne są ostre, często rażące barwy. Emalia porcelanowa, pokrywająca stal, przybiera kolor różu, fioletu czy zieleni, dzięki czemu grille zyskują funkcję nie tylko użytkową, ale także dekoracyjną i stają się piękną ozdobą ogrodu, pasującą do letniego klimatu.

 

Grille na gaz
Coraz bardziej popularne w Polsce stają się grille gazowe. Ich największym atutem jest prostota obsługi, ale rozwiązanie to ma więcej zalet. Rozpalanie trwa krótką chwilę i nie wymaga używania specjalnej rozpałki w przeciwieństwie do grilli węglowych. Nie trzeba również długo czekać, by rozłożyć produkty do grillowania, bo można to robić niemal natychmiast po zapaleniu ognia (w urządzeniach węglowych czekamy aż brykiet lub węgiel pokryją się szarą warstwą). Łatwiej zachować nam czystość w najbliższym otoczeniu, nie musimy brudzić się węglem. Istnieje wygodna możliwość regulowania mocy płomienia, który możemy wygasić w dowolnym momencie, a następnie ponownie łatwo zapalić, by kontynuować grillowanie.
Klientów przed zakupem grilla gazowego często powstrzymują ceny tych urządzeń, czasem dość wysokie. Warto jednak mieć na uwadze, że grill gazowy jest dużo tańszy w eksploatacji – gaz spalony podczas jednej grillowej sesji to dużo niższy wydatek niż koszty związane z zakupem węgla lub brykietu oraz specjalnej rozpałki. Dla wielu osób jednak największym argumentem przeciwko gazowym urządzeniom jest charakterystyczny aromat węgla, jaki mają potrawy przyrządzone na tradycyjnym grillu. Okazuje się, że zapach ten można osiągnąć, rozkładając na ruszcie kilka pachnących kawałków drewna, które przekażą smakowity aromat potrawom. Część osób niepokoi się o bezpieczeństwo związane z korzystaniem z tego typu sprzętów – nie ma się czego obawiać, ponieważ każde urządzenie dopuszczone do sprzedaży w Polsce musi posiadać certyfikat, określany indywidualnie dla każdego kraju, uwzględniający m.in. ciśnienie w dostępnych na naszym rynku butlach gazowych.

 

Nie tylko grillowanie
Choć wiele z przedstawionych przez nas rozwiązań pozwala na przyrządzanie dań na ogniu przez okrągły rok, to nie da się zaprzeczyć, że kiełbaska z grilla gazowego lub elektrycznego zjedzona samotnie na kanapie przed telewizorem nie smakuje tak dobrze, jak przyrządzona podczas spotkania w miłym gronie na powietrzu. I nie chodzi tu tylko o sam smak potrawy, ale o atmosferę towarzyszącą grillowaniu. Możemy narzekać na uciążliwe komary czy na dym szczypiący w oczy, ale te niedogodności są niczym wobec przyjemności wspólnego spędzania czasu przy pysznych daniach z rusztu. Cieszmy się zatem letnią atmosferą i korzystajmy z bogatych możliwości, jakie daje nam ogień!

 

Wioleta Rybak

 

Pełna wersja artykułu ukazała się w numerze 3(36)/2012 „Świata Kominków”
 

Podziel się

Skomentuj:
Komentarze (0)

Z galerii architektura ogrodu

Świat Kominków

 

Magazyn o kominkach i piecach

Eksperci

Masz problem?

Zadaj pytanie ekspertowi kominki.org

Forum

Miejsce dyskusji o kominkach

wejdź na forum

Fire Tube TV

Logowanie

Załóż konto Przypomnij hasło
lub

Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach w serwisie podaj nam e-mail.

Płomień Roku 2016 – zgłoszenia Mała Firma - Realizacja Roku

Copyright © 2008-2018 kominki.org – kominki, wkłady kominkowe, piece, piecyki
CMS Edito Powered by: Ideo Realizacja: