Kominki.org   >   Kuchnia w kominki.org  >   30 maja - Dzień Soku

Kuchnia w kominki.org

30 maja - Dzień Soku

30-05-2019
drukuj

Dzień Soku obchodzony jest 30 maja każdego roku na całym świecie. Soki owocowe i warzywne mają wiele pozytywnych korzyści dla naszego wyglądu i zdrowia. Nie tylko są bardzo smaczne, ale także zdrowe, zawierają witaminy i składniki mineralne oraz dodają nam energii. 

 

Sok owocowy – wartościowy element zbilansowanej diety
 
Polscy konsumenci są coraz bardziej zainteresowani zdrowym trybem życia, żywnością i przestrzeganiem zbilansowanej diety. W ten trend wpisują się nie tylko świeże warzywa i owoce, ale także soki. Produkty te ze względu na ich wartości odżywcze oraz często wygodną formę, którą zapewniają między innymi opakowania kartonowe, np. poręczne kartoniki o niewielkich pojemnościach, mogą stanowić cenne źródło uzupełnienia codziennej zbilansowanej diety. Na przykład 100 ml soku pomidorowego dostarcza około 260 mg potasu, co stanowi 13% referencyjnej wartości dziennego spożycia tego składnika mineralnego. Tryb i styl życia Polaków zmienia się dynamicznie, co powoduje, że szukamy łatwych i szybkich, ale równocześnie zdrowych przekąsek. Warto zatem dowiedzieć się, dlaczego soki mogą stanowić wartościowe uzupełnienie codziennej diety.
 
Czym jest sok owocowy?
 
Sok to produkt, który powstał z jednego lub więcej gatunków świeżych lub mrożonych, dojrzałych owoców. Warto podkreślić, że owoc, który został wykorzystany do produkcji soku, bez względu na jego rodzaj, musi spełniać normy jakości zgodne z prawem – owoc musi być zdrowy, dojrzały, bez oznak fermentacji czy psucia się1. 
 
Co zawiera sok owocowy?
 
Sok owocowy stanowi cenne źródło mikro- oraz makroelementów, w tym witamin i składników mineralnych, oraz innych związków, także antyoksydantów, podobnie jak owoc, z którego powstał. W zależności od tego, jaki sok wybierzemy, wzbogacimy dietę o wybrane składniki mineralne i witaminy, np. szklanka (200 ml) soku jabłkowego zapewnia pomiędzy 50 a 100 mg polifenoli i pokrywa zapotrzebowania na potas w wysokości 220 mg. Natomiast sok pomarańczowy jest cennym źródłem witaminy C, a także kwasu foliowego i potasu. 
 
 
Materiał opracowany w ramach biura prasowego programu "5 porcji warzyw, owoców lub soku" www.5porcji.pl
 
Pełna wersja artykułu znajduje się w  magazynie "Świat Kominków" nr. 57 (1/2019). 
 
Więcej informacji o numerze znajdziesz tutaj.

 

 

Podziel się

Skomentuj:
Komentarze (0)

Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach w serwisie podaj nam e-mail.

Logowanie

Załóż konto Przypomnij hasło
lub

Eksperci

Masz problem?

Zadaj pytanie ekspertowi kominki.org

Forum

Miejsce dyskusji o kominkach

wejdź na forum

Świat Kominków

Copyright © 2008-2018 kominki.org – kominki, wkłady kominkowe, piece, piecyki
CMS Edito Powered by: Ideo Realizacja: