Kominki.org   >   Kuchnia w kominki.org  >   Wina węgierskie

Kuchnia w kominki.org

Wina węgierskie

01-01-2019
drukuj

Tornai Pinceszet...

Petreny Winery

Petreny Winery

WINNE POLECENIE NR 1

Wina z winnicy Petreny to marka rozpoznawalna nie tylko na Węgrzech, to także złoci i srebrni medaliści konkursów regionalnych i krajowych. Najbardziej znane wina, to: PETRENY FURIA, czerwone, Cabernet 90% + Kekfrankos 10%; PETRENY KEKFRANKOS, czerwone, 100% Kekfrankos, szczep uprawiany głównie na Węgrzech i w Austrii; BIG BAND (Egri Bikaver), czerwone, autorskie cuvee szczepów Merlot, Cabernet Savinion, Kekfrankos, Syrah, daje szerokie spektrum bukietów, osobiście polecam, doskonałe! SOLARIA, białe, szczep starowęgierski Harselevu, leżakowane w dębowych beczkach; CAPRICE, białe, autorskie cuvee Harselevu, Savinion Blanc, Olaszrisling, Chardonnay, Veltelini, polecam, jak każde autorskie cuvee Attili Petreny. 

Wina PETRENY można kupić w Polsce w dobrych sklepach specjalistycznych i u importerów, ale zawsze można skorzystać z gościny Katarzyny i Attila Petreny, spędzić weekend w „Pensjonacie nad winnicą”, a przy okazji zrobić większy zapas doskonałych win. Nieznajomość węgierskiego nie będzie u węgiersko-polskiej rodziny Petreny żadnym problemem.
 
WINNE POLECENIE NR 2
Wina z węgierskiego Somlo mają długą tradycję, były ulubionymi trunkami rodziny Habsburgów, a szczególnie doceniane były przez cesarzową Marię Teresę i cesarza Józefa II. Na stokach wygasłego wulkanu jest wciąż wiele malutkich winnic, ale winnica TORNAI jest chyba największa, ma około 28 ha. Założył ją Endre Tornai na 0,5 ha. Winnicę prowadzi obecnie już trzecie pokolenie rodziny. Wina wytwarza się tutaj z najwyższej jakości surowca, tradycyjnymi metodami. Ale piwnice, gdzie wina leżakują, są zbudowane w najnowszych technologiach. Wina Tornai podzielone są na trzy grupy:TOP SELECTION, PREMIUM oraz FRISS. 
 
Witold Hawajski
 
przeczytaj więcej w 56 numerze magazynu Świat Kominków, dostępnym na stronie http://kiosk.ihz.pl/produkt/sk56/
 
 
 
 
 

Podziel się

Skomentuj:
Komentarze (0)

Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach w serwisie podaj nam e-mail.

Logowanie

Załóż konto Przypomnij hasło
lub

Eksperci

Masz problem?

Zadaj pytanie ekspertowi kominki.org

Forum

Miejsce dyskusji o kominkach

wejdź na forum

Świat Kominków

 

Magazyn o kominkach i piecach

Copyright © 2008-2018 kominki.org – kominki, wkłady kominkowe, piece, piecyki
CMS Edito Powered by: Ideo Realizacja: