Kominki.org   >   Kuchnia w kominki.org  >   Zapomniane gatunki, odzyskane smaki, czyli topinambur w roli głównej

Kuchnia w kominki.org

Zapomniane gatunki, odzyskane smaki, czyli topinambur w roli głównej

19-04-2017
drukuj

Bulwy tej rośliny bywają nazywane cytrusami Północy, jednak pod względem wyglądu znacznie im bliżej do ziemniaków. Jest to bowiem wysoka bylina wytwarzająca podziemne bulwy przypominające guzowate ziemniaki. Pojedyncze bulwy osiągają spore rozmiary, nierzadko ważą nawet pół kilograma. Odżywcze i smakowe walory topinamburu najbardziej doceniają Francuzi, którzy kolorowe bulwy przyrządzają na dwadzieścia sposobów.

Z biegiem czasu zaczęto dostrzegać także jego wartości lecznicze. Polecany dla diabetyków, gdyż nie zawiera skrobi, ale 18% inuliny przekształcającej się we fruktozę. Można go stosować w celu poprawienia przemiany materii i utrzymania właściwej mikroflory jelit, w profilaktyce cukrzycy, nowotworów, chorób serca i naczyń krwionośnych oraz przy niewydolności nerek i arytmii serca. Ponadto wzmacnia układ odpornościowy i pomaga w stanach przewlekłego zmęczenia. Bulwy topinamburu są bogatym źródłem potasu, żelaza oraz tiaminy. Nie zawierają tłuszczu ani cholesterolu.

Kulinarne wykorzystanie topinamburu jest bardzo różnorodne. Do celów kulinarnych należy wybierać duże, kruche i jędrne bulwy. Przechowuje się je nie umyte, w lodówce, w pojemniku na warzywa lub w chłodnym i suchym miejscu. Obrane bulwy należy wkładać kolejno do zimnej wody zakwaszonej sokiem cytrynowym, aby nie ściemniały. Gotuje się je tak samo, jak ziemniaki, tyle że krócej. W zależności od gustu, gotujemy 8–12 minut. Z topinamburu możemy zrobić wszystko, co robimy z ziemniaka: frytki są wprost rewelacyjne; purée, krem, zupę. Ale najbardziej pożądane jest  spożywanie go w postaci surówek. 

 

Sławomir Chmiel, Mariola Tarnowska

 

przeczytaj więcej w 50 numerze magazynu Świat Kominków, dostępnym na stronie http://kiosk.ihz.pl/produkt/sk50/

 

 

 

 

Podziel się

Skomentuj:
Komentarze (0)

Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach w serwisie podaj nam e-mail.

Logowanie

Załóż konto Przypomnij hasło
lub

Eksperci

Masz problem?

Zadaj pytanie ekspertowi kominki.org

Forum

Miejsce dyskusji o kominkach

wejdź na forum

Świat Kominków

 

Magazyn o kominkach i piecach