Kominki.org   >   Kominki  >   Przepisy prawne

Przepisy prawne

19 września 2020 roku wchodzą w życie zmiany w prawie budowlanym. Ich celem jest uproszczenie i przyspieszenie procesu budowlanego. Fundamentalną zmianą jest nowy podział projektu budowlanego, który obecnie będzie rozdzielony na trzy projekty. Do tej pory projekt budowlany był jednolitym dokumentem zawierającym zarówno kwestie zagospodarowania działki jak i projekt architektoniczno-budowlany oraz projekt techniczny.
W związku z działaniami mającymi na celu poprawę jakości powietrza, władze samorządowe niektórych województw wprowadziły w życie zmiany w zakresie urządzeń grzewczych i paliw. Co należy wiedzieć o ustawach mających na celu poprawę jakości powietrza w poszczególnych województwach, gdy kominek już mamy, a co jeśli dopiero planujemy jego budowę przedstawiamy poniżej.
Ogólne wymagania dotyczące montażu, dopuszczenia do użytkowania oraz eksploatacji wkładów kominkowych zawarte są w rozporządzeniach wydanych przez Ministra Infrastruktury.
Polskie prawodawstwo nakłada kilka ważnych wymagań dotyczących budowy, projektowania i użytkowania kominków.
Uregulowania prawne zawarte w ostatniej nowelizacji Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie Dz. U. Nr 75 z 2002 poz. 690 § 132
Regulacje dotyczące prawidłowego odprowadzania spalin są bardzo szczegółowe, gdyż dotyczą bezpieczeństwa i ochrony przeciwpożarowej. Musi istnieć możliwość odprowadzenia spalin poprzez komin o odpowiednich parametrach technicznych.
Regulacje dotyczące wentylacji pomieszczeń z kominkiem odnoszą się do wymagań w zakresie zapewnienia sprawnej wentylacji nawiewno-wywiewnej całego pomieszczenia ...
Kominek wedle polskiego prawa nie może być jedynym źródłem ciepła w budynku, musimy więc posiadać alternatywny system grzewczy (np. kocioł gazowy)...
Wyroby służące jako budulec kominka, elementy jego wyposażenia, izolacje podlegają certyfikacji oraz procedurom aprobacyjnym – w związku z tym powinny posiadać stosowne dopuszczenia.

Z galerii kominków

Świat Kominków

Eksperci

Masz problem?

Zadaj pytanie ekspertowi kominki.org

Forum

Miejsce dyskusji o kominkach

wejdź na forum

Fire Tube TV

Logowanie

Załóż konto Przypomnij hasło
lub

Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach w serwisie podaj nam e-mail.

Płomień Roku 2016 – zgłoszenia Mała Firma - Realizacja Roku

Copyright © 2008-2018 kominki.org – kominki, wkłady kominkowe, piece, piecyki
CMS Edito Powered by: Ideo Realizacja: