Kominki.org   >   Kominki  >   Płaszcze wodne i DGP  >   Jak dbać o system DGP?

Płaszcze wodne i DGP

Jak dbać o system DGP?

05-03-2021
drukuj

Przykładowe filtry/wkłady filtrów – metalowe i z...

Instalacja DGP, jak każdy obiekt techniczny, powinna być co jakiś czas konserwowana. Tym bardziej, że zajmuje się dostarczaniem powietrza do pomieszczeń – tym powietrzem oddychają mieszkańcy, istotne jest więc bardzo, by było ono należytej jakości. W czasie użytkowania, do instalacji mogą być zasysane różne drobne zanieczyszczenia, najczęściej jest to kurz.
 
Kurz
 
Zjawisko pirolizy kurzu zachodzi w kominkach współpracujących z grawitacyjnym rozprowadzeniem gorącego powietrza. Powietrze w takim systemie porusza się wolno i jest podgrzewane do wysokiej temperatury. Ponadto grawitacyjny ruch powietrza jest powodowany bardzo małymi różnicami ciśnień, co utrudnia stosowanie filtrów, ograniczając je do metalowych, o stosunkowo niskich oporach przepływu, a jednocześnie niezbyt dużej skuteczności. Zaleca się w takich systemach stosowanie przewodów o dużych przekrojach i wykonaniu na przewodach sztywnych, także z uwagi na to, że są one łatwiejsze w utrzymaniu czystości. 
Problem ten jest znacznie mniejszy w przypadku systemu DGP o wymuszonym ruchu powietrza. Instalacja taka zwykle jest wyposażana w filtr metalowy, wyłapujący większe zanieczyszczenia, ale także w kratkach i anemostatach nawiewnych umieszczane są filtry powietrza, wyłapujące drobniejsze zanieczyszczenia. Wymuszony obieg powietrza powoduje, że powietrze nie nagrzewa się zbytnio w kominku, więc nie dochodzi do przegrzania kurzu. W czasie użytkowania systemu, w kanałach nie ma sprzyjających warunków do rozwoju drobnoustrojów, ponieważ jest w nich temperatura od około 70 do  100oC, niska wilgotność względna oraz ciągły ruch powietrza. Natomiast w czasie przestoju zakurzone zakamarki o małym ruchu powietrza mogą być dobrym miejscem dla rozmnażania się drobnoustrojów. Z tego względu co najmniej raz do roku, zwłaszcza przed sezonem grzewczym, należy przeprowadzić konserwację systemu. W jej zakresie powinno znaleźć się czyszczenie kominka oraz kanałów rozprowadzających gorące powietrze. Należy też wyczyścić filtry w kratkach nawiewnych oraz filtr metalowy.
 
Drożność systemu DGP
 
Kwestią kluczową jest sprawdzenie drożności wszystkich odnóg systemu. W tym celu należy załączyć wentylator i sprawdzić jaki strumień powietrza dochodzi do poszczególnych pomieszczeń (oczywiście nie jest wymagany dokładny pomiar ilości m3/h, ale określenie, czy dana odnoga nie jest uszkodzona, lub czy przepływ powietrza przez nią mocno ograniczony). Jeśli są zainstalowane elementy regulacyjne, można, zamykając przepustnice na poszczególnych odnogach i kierując przepływ powietrza do jednej z nich, bardzo precyzyjnie sprawdzić jej stan. Jeśli okaże się, iż dany odcinek posiada zdecydowanie za duże opory przepływu, należy przystąpić do sprawdzenia możliwych przyczyn takiego stanu rzeczy – oczywiście o ile przewody rozprowadzające są dostępne (na przykład znajdują się w nieużytkowym poddaszu). Elementy systemu DGP nie są montowane do siebie na stałe, bardzo łatwo je rozdzielić i sprawdzić, czy dany element (rura elastyczna, kanał prostokątny) nie uległ deformacji, przypadkowemu zagnieceniu itp. Uszkodzony element należy wymienić na nowy.
 
Filtracja powietrza w systemie DGP
 
Kolejną bardzo ważną kwestią jest filtracja powietrza. Po kilku sezonach grzewczych i po kilku okresach wyłączenia z użytkowania (wiosna, lato), przewody instalacji DGP mogą być zakurzone. Dlatego też instalację należy poddać czyszczeniu. Może to zostać wykonane na kilka sposobów:
 
Najprościej byłoby, przed sezonem rozłączyć rury elastyczne i przeczyścić je dokładnie, jest to jednak pracochłonne i nie zawsze wykonalne. Zdecydowanie najskuteczniejsze jest przedmuchanie poszczególnych odnóg systemu za pomocą małej sprężarki używając przewodu z kulistą dyszą na końcu oraz odkurzacza, którego wąż ssący szczelnie obejmuje otwór nawiewny (kratkę lub anemostat). Ten sposób czyszczenia najlepiej powierzyć wyspecjalizowanej firmie zajmującej się czyszczeniem instalacji wentylacyjnych i klimatyzacyjnych, również coraz więcej firm wykonujących instalacje DGP posiada odpowiedni sprzęt i wiedzę, by dobrze wykonać te czynności.
 
Sam wentylator także należy oczyścić z kurzu,  odłączając go od przewodów zasilającego z kominka, oraz wlotowego do systemu DGP (oraz odłączając go z prądu!), czyścić należy jedynie komorę gorącą wentylatora (tą w której znajduje się wirnik), można to zrobić szczotką i odkurzaczem. Oczywiście nie czyścimy wentylatora wodą.
 
Instalacje grawitacyjne należy czyścić identycznie jak systemy działające w trybie wymuszonym. Bardzo ważne jest by wymienić, lub dokładnie oczyścić filtry w nawiewach powietrza do pomieszczeń (oczywiście jeśli takie filtry są zainstalowane), jest to bardzo proste, gdyż zarówno kratki, jak i anemostaty są montowane w sposób umożliwiający ich łatwy demontaż, bez użycia jakichkolwiek narzędzi. Po zdjęciu kratki lub anemostatu i filtra, warto zgarnąć kurz na dostępnym z pokoju odcinku przewodu szmatką, albo za pomocą odkurzacza.
 
Próby czyszczenia przewodów wodą są bardzo ryzykowne i zdecydowanie odradzane przy zastosowaniu systemu DGP opartego na rurach elastycznych.
 
Zdjęcia: Darco
 
 
 

Podziel się

Z galerii kominków

Świat Kominków

Eksperci

Masz problem?

Zadaj pytanie ekspertowi kominki.org

Forum

Miejsce dyskusji o kominkach

wejdź na forum

Fire Tube TV

Logowanie

Załóż konto Przypomnij hasło
lub

Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach w serwisie podaj nam e-mail.

Płomień Roku 2016 – zgłoszenia Mała Firma - Realizacja Roku

Copyright © 2008-2018 kominki.org – kominki, wkłady kominkowe, piece, piecyki
CMS Edito Powered by: Ideo Realizacja: