Kominki.org   >   Kominki  >   Płaszcze wodne i DGP  >   Jak dużą powierzchnię można skutecznie ogrzać kominkiem z systemem DGP ?

Płaszcze wodne i DGP

Jak dużą powierzchnię można skutecznie ogrzać kominkiem z systemem DGP ?

12-03-2021
drukuj

Darco

Chciałbym ogrzać cały dom kominkiem, tylko kominkiem z systemem DGP. To chyba najpopularniejszy błąd w założeniu …. Niestety, nie zawsze, a  w zasadzie nigdy nie będzie to możliwe – skutecznie można dogrzać niezbyt dużą powierzchnię i nawet,  różne systemy kaskadowe, używanie dwóch wentylatorów, dodatkowych wentylatorów kanałowych itp. nie pomogą wiele. Lepiej więc wyjść z założenia, że warto skutecznie dogrzać kilka pomieszczeń, niż nieefektywnie wszystkie. 
Trudno jednoznacznie określić jaka powierzchnia jest możliwa do dogrzania, a jaka już nie. Zależy to oczywiście od konkretnej instalacji (np. instalacje ogrzewające parter oraz pomieszczenia na piętrze – mogą być większe, w przeliczeniu na powierzchnię ogrzewaną, niż instalacje na jednym poziomie). 
Można przyjąć, w przypadku budowy systemów wymuszonych, że odległość od wentylatora do najdalszego wylotu nie powinna przekraczać 10 m, ale musi to być poparte obliczeniami. W przypadku systemów grawitacyjnych skutecznie można dogrzać pomieszczenia oddalone o około 4-5 m od kominka.
Ograniczenia te powodowane są naturą ogrzewania powietrznego – czyli koniecznością doprowadzenia ogrzanego przez wkład kominkowy powietrza do pomieszczeń w budynku, musi ono więc mieć na tyle dużą prędkość, by pokonać odległość od wentylatora do wylotu, opory przepływu kształtek i nie może przy tym nadto się ochłodzić, a na dodatek nie może powodować powstawania nadmiernego hałasu. 
Należy zdać sobie sprawę, że próby rozszerzania systemu (stosując się oczywiście do wskazówek projektowych) ponad powierzchnię 200 m2 mieszkania, mogą być nieefektywne z innego powodu – powierzchnia wymiany ciepła od wkładu kominkowego będzie niewystarczająca by wystarczająco dużo go nagrzać (powietrze ogrzewa się opływając wkład kominkowy, im wolniej i dłużej jest w jego bezpośrednim otoczeniu, tym bardziej się nagrzewa – wymuszanie więc szybszego ruchu będzie skutkowało niższą jego temperaturą).
 

Podziel się

Z galerii kominków

 • Kominek

  Kominek

 • Kominek

  Kominek

  Projekt i wykonanie: Karnia Usługi Zduńskie (Kraków, woj. malopolskie)
 • Kominek

  Kominek

  Projekt i wykonanie: Karnia Usługi Zduńskie (Kraków, woj. malopolskie)
 • Kominek

  Kominek

  Projekt i wykonanie: Karnia Usługi Zduńskie (Kraków, woj. malopolskie)

Świat Kominków

Eksperci

Masz problem?

Zadaj pytanie ekspertowi kominki.org

Forum

Miejsce dyskusji o kominkach

wejdź na forum

Fire Tube TV

Logowanie

Załóż konto Przypomnij hasło
lub

Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach w serwisie podaj nam e-mail.

Płomień Roku 2016 – zgłoszenia Mała Firma - Realizacja Roku

Copyright © 2008-2018 kominki.org – kominki, wkłady kominkowe, piece, piecyki
CMS Edito Powered by: Ideo Realizacja: