Kominki.org   >   Kominki  >   Płaszcze wodne i DGP  >   Kominki z płaszczem wodnym

Płaszcze wodne i DGP

Kominki z płaszczem wodnymartykuł

26-07-2017
drukuj

Spartherm

elektronika Tatarek

elektronika niezbędna przy kominku z płaszczem...

kominki z płaszczem wodnym

wkład z płaszczem wodnym Lechma

W kominkach z płaszczem wodnym  woda jest czynnikiem odbierającym ciepło wytworzone w palenisku. Nie ma tu  znaczenia, czy będzie to kominek z wkładem, czy też  piec kaflowy czy piecyk wolno stojący  z płaszczem wodnym.

 

Jeżeli chcemy zbudować kominek głównie do rekreacyjnego, okazjonalnego wykorzystania raczej nie budujmy kominka z płaszczem wodnym, bo ta inwestycja ma nikłe szanse zwrotu, a stworzyć może spore kłopoty. Wprawdzie  dziś  kominki w płaszczem wodnym dają  już możliwość  prawie dowolnej aranżacji kominka - jednak ma też swoje ograniczenia a przede wszystkim potrzebuje do sprawnego funkcjonowania dodatkowej instalacji.

 

Kominek z płaszczem wodnym  to  również sporo zalet. Chyba najważniejszą z nich jest możliwość odbioru znacznej ilości ciepła i jej zakumulowania „na później”. Unikamy w ten sposób również efektu udaru spowodowanego chwilowym nadmiarem ciepła i efektu wychłodzenia, następującego niemal natychmiast po wygaśnięciu ognia. Jaka powinna być moc kominka, ile procent ciepła powinno z kominka trafiać do wody, ile powinno być magazynowane, ile z tego powinno być przeznaczone do ogrzewania domu, a ile do podgrzewania wody użytkowej, to sprawy do ustalenia z projektantem i wykonawcą instalacji grzewczej.

 

Rozważając kominek z wymiennikiem wodnym warto zwrócić uwagę na kilka spraw:

1. Czy to wodny, czy powietrzny kominek, nie powinien być traktowany jako jedyny sposób ogrzewania domu jednorodzinnego. To nie tylko sprawa przepisów, ale i zdrowego rozsądku.

2. Ilość ciepła wytworzona z takiej samej ilości drewna będzie w kominku wodnym i powietrznym zbliżona. Tutaj woda nie czyni cudów.

3. Kominek powietrzny sprawdza się w razie potrzeby szybkiego ogrzania dużej kubatury i może być wykonany nawet przez majsterkowicza. W przypadku kominka wodnego chodzi raczej o stałe ogrzewanie, a instalacja powinna być zaprojektowana i wykonana przez fachowca.

4. Pełne wykorzystanie zalet akumulacji ciepła w wodzie daje jedynie zainstalowanie zbiornika buforowego o dużej pojemności. Za minimum uznać należy pojemność 20 litrów/kW, optymalne będzie 40÷50 litrów/kW, a niektóre źródła mówią nawet o 100 litrach/kW.

5. Dziś mniejsze ma znaczenie wielkość szyby  ( specjalne szyby  zabezpieczające przed nadmiernym promieniowaniem ciepła na zewnątrz ) ale  im większa jest powierzchnia oszklona wkładu, tym więcej ciepła zostanie wypromieniowane przez szyby, a mniej pozostanie dla wymiennika wodnego.

6. Na optymalne wykorzystanie ciepła pozwala w zasadzie dopiero technika piecowa, ale tam powierzchnie oszklone są zminimalizowane, a proces nastawiony jest na wytwarzanie ciepła, a nie stwarzanie nastroju. Inna jest technika palenia w piecu, a inna w kominku.

7. Współczesna elektronika pozwala na sterowanie procesem spalania drewna, rozdziałem energii, jak też współpracą z innymi urządzdeniami np.: kotłami. Na ogół elektronika wywiązuje się dobrze ze swoich zadań, jednak nie działa... bez prądu. Zabezpieczenie na wypadek braku zasilania powinno być uwzględnione przy projektowaniu wodnej instalacji kominkowej.

8. Wreszcie rzecz bardzo istotna – czy to kominek, czy to piec, oba wymagają ręcznego uzupełniania opału, a jedynie rozwiązania peletowe dają szansę automatyzacji 

 

Witold Hawajski

 

Podziel się

Z galerii kominków

Świat Kominków

 

Magazyn o kominkach i piecach

Eksperci

Masz problem?

Zadaj pytanie ekspertowi kominki.org

Forum

Miejsce dyskusji o kominkach

wejdź na forum

Fire Tube TV

Logowanie

Załóż konto Przypomnij hasło
lub

Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach w serwisie podaj nam e-mail.