Kominki.org   >   Kominki  >   Płaszcze wodne i DGP

Płaszcze wodne i DGP

Palenisko wodne plus…
Świat Kominków poleca
12-04-2021
Ekologiczne i estetyczne źródło ciepła w całym domu, nie tylko w salonie, to kiedyś kominek z płaszczem wodnym, a ostatnio coraz częściej ze względu na szereg zalet kominek z wymiennikiem wodnym.
Instalacja kominkowa z ogrzewaniem powietrznym, w najbardziej rozbudowanych wariantach zawiera trzy niezależne układy: układ zasilania powietrzem zewnętrznym do spalania, wentylacji i ogrzewania, układ dystrybucji ciepłego powietrza - grawitacyjny lub wymuszony, układ odprowadzania spalin z kominka.
Chciałbym ogrzać cały dom kominkiem, tylko kominkiem z systemem DGP. To chyba najpopularniejszy błąd w założeniu …. Niestety, nie zawsze, a w zasadzie nigdy nie będzie to możliwe – skutecznie można dogrzać niezbyt dużą powierzchnię i nawet, różne systemy kaskadowe, używanie dwóch wentylatorów, dodatkowych wentylatorów kanałowych itp. nie pomogą wiele. Lepiej więc wyjść z założenia, że warto skutecznie dogrzać kilka pomieszczeń, niż nieefektywnie wszystkie.
DGP to rozwiązanie pozwalające na ogrzanie pomieszczeń ciepłym powietrzem z kominka. Zaleca się aby był on ujęty już na etapie projektowania budynku, jako, że jego prawidłowy rozkład w budynku, może być kluczowy, dla późniejszego prawidłowego działania. Aby poprawnie skomponować jego elementy, należy wykonać obliczenia strat ciśnienia w instalacji nawiewnej, głównie dotyczy to oporów przepływu poszczególnych odnóg systemu i dobranie właściwej wydajności wentylatora.
Instalacja DGP, jak każdy obiekt techniczny, powinna być co jakiś czas konserwowana. Tym bardziej, że zajmuje się dostarczaniem powietrza do pomieszczeń – tym powietrzem oddychają mieszkańcy, istotne jest więc bardzo, by było ono należytej jakości. W czasie użytkowania, do instalacji mogą być zasysane różne drobne zanieczyszczenia, najczęściej jest to kurz.
Działanie systemu dystrybucji gorącego powietrza jest bardzo proste. Ogień w kominku rozgrzewa wkład kominkowy, który z kolei, dzięki swojej konstrukcji, bardzo wydajnie oddaje to ciepło powietrzu, które znajduje się w jego pobliżu. Powietrze jest również ogrzewane od rury spalinowej odprowadzającej produkty spalania drewna do komina. Rura ta, zwłaszcza jeśli posiada specjalne ożebrowanie – bardzo wydajnie oddaje ciepło.
Ogień i woda to żywioły, który towarzyszą nam od początku! To one sprawiły, że życie oraz rozwój cywilizacyjny stał się możliwy. Na pierwszy rzut oka są całkowitymi przeciwieństwami, w swojej „ujarzmionej“ formie stanowią jako doskonale dobrana para inteligentny sposób efektywnego wykorzystania energii. Tak jak pod ziemią ogień sprawia, że istnieją ciepłe źródła i jeziora, tak ogień widoczny w kominku ogrzewa poprzez wbudowany wymiennik ciepła zimną wodę ze zbiornika buforowego.
DGP - konserwacja
kominek przed sezonem
16-04-2018
Konserwacja systemu rozprowadzania powietrza jest najbardziej pracochłonna, w domach z bardzo rozbudowaną instalacją może pochłonąć dobre kilka, kilkanaście godzin. Warto ją jednak wykonać skrupulatnie, gdyż może to zaowocować sporymi oszczędnościami na rachunkach za ogrzewanie. W instalacjach prowadzonych w niedostępnych miejscach konserwacja jest trudniejsza, a stwierdzenie wady lub uszkodzenia, może skutkować koniecznością wyłączenia danej odnogi z eksploatacji, lub kosztownymi przeróbkami.
Stając się posiadaczami kominka z tzw. płaszczem wodnym, bierzemy na siebie kilka dodatkowych obowiązków, bowiem poza oczyszczeniem podstawowych elementów kominka, trzeba mieć na uwadze parę innych kwestii..
Znając moc swojego kominka, nie możemy zapomnieć o buforze ciepła, który dosyć często z przyczyn finansowych czy też braku możliwości zabudowy, jest pomijany. A to właśnie on odpowiada za optymalne spalanie i pozwala na prawidłową regulację temperatury w pomieszczeniach.
1  2  3  4  5    

Z galerii kominków

Świat Kominków

Eksperci

Masz problem?

Zadaj pytanie ekspertowi kominki.org

Forum

Miejsce dyskusji o kominkach

wejdź na forum

Fire Tube TV

Logowanie

Załóż konto Przypomnij hasło
lub

Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach w serwisie podaj nam e-mail.

Płomień Roku 2016 – zgłoszenia Mała Firma - Realizacja Roku

Copyright © 2008-2018 kominki.org – kominki, wkłady kominkowe, piece, piecyki
CMS Edito Powered by: Ideo Realizacja: