Kominki.org   >   Kominki  >   Płaszcze wodne i DGP

Płaszcze wodne i DGP

Powietrze czy woda?
Świat Kominków poleca
01-06-2021
Budowa kominka w domu to wspaniały pomysł, ponieważ w ten sposób zapraszamy do nas żywy ogień, miejsce wokół którego będzie się skupiać życie rodziny. Co prawda we współczesnych energooszczędnych budynkach coraz łatwiej jest unieść ciężar opłat za ogrzewanie, nierzadko koszty użytkowania nowoczesnych systemów grzewczych są niższe niż cena energii pozyskanej ze spalania drewna. Jednak trudno wyobrazić sobie, aby ktoś po pracy relaksował się patrząc na kaloryfer.
Palenisko wodne plus…
Świat Kominków poleca
12-04-2021
Ekologiczne i estetyczne źródło ciepła w całym domu, nie tylko w salonie, to kiedyś kominek z płaszczem wodnym, a ostatnio coraz częściej ze względu na szereg zalet kominek z wymiennikiem wodnym.
Instalacja kominkowa z ogrzewaniem powietrznym, w najbardziej rozbudowanych wariantach zawiera trzy niezależne układy: układ zasilania powietrzem zewnętrznym do spalania, wentylacji i ogrzewania, układ dystrybucji ciepłego powietrza - grawitacyjny lub wymuszony, układ odprowadzania spalin z kominka.
Chciałbym ogrzać cały dom kominkiem, tylko kominkiem z systemem DGP. To chyba najpopularniejszy błąd w założeniu …. Niestety, nie zawsze, a w zasadzie nigdy nie będzie to możliwe – skutecznie można dogrzać niezbyt dużą powierzchnię i nawet, różne systemy kaskadowe, używanie dwóch wentylatorów, dodatkowych wentylatorów kanałowych itp. nie pomogą wiele. Lepiej więc wyjść z założenia, że warto skutecznie dogrzać kilka pomieszczeń, niż nieefektywnie wszystkie.
DGP to rozwiązanie pozwalające na ogrzanie pomieszczeń ciepłym powietrzem z kominka. Zaleca się aby był on ujęty już na etapie projektowania budynku, jako, że jego prawidłowy rozkład w budynku, może być kluczowy, dla późniejszego prawidłowego działania. Aby poprawnie skomponować jego elementy, należy wykonać obliczenia strat ciśnienia w instalacji nawiewnej, głównie dotyczy to oporów przepływu poszczególnych odnóg systemu i dobranie właściwej wydajności wentylatora.
Instalacja DGP, jak każdy obiekt techniczny, powinna być co jakiś czas konserwowana. Tym bardziej, że zajmuje się dostarczaniem powietrza do pomieszczeń – tym powietrzem oddychają mieszkańcy, istotne jest więc bardzo, by było ono należytej jakości. W czasie użytkowania, do instalacji mogą być zasysane różne drobne zanieczyszczenia, najczęściej jest to kurz.
Działanie systemu dystrybucji gorącego powietrza jest bardzo proste. Ogień w kominku rozgrzewa wkład kominkowy, który z kolei, dzięki swojej konstrukcji, bardzo wydajnie oddaje to ciepło powietrzu, które znajduje się w jego pobliżu. Powietrze jest również ogrzewane od rury spalinowej odprowadzającej produkty spalania drewna do komina. Rura ta, zwłaszcza jeśli posiada specjalne ożebrowanie – bardzo wydajnie oddaje ciepło.
Ogień i woda to żywioły, który towarzyszą nam od początku! To one sprawiły, że życie oraz rozwój cywilizacyjny stał się możliwy. Na pierwszy rzut oka są całkowitymi przeciwieństwami, w swojej „ujarzmionej“ formie stanowią jako doskonale dobrana para inteligentny sposób efektywnego wykorzystania energii. Tak jak pod ziemią ogień sprawia, że istnieją ciepłe źródła i jeziora, tak ogień widoczny w kominku ogrzewa poprzez wbudowany wymiennik ciepła zimną wodę ze zbiornika buforowego.
DGP - konserwacja
kominek przed sezonem
16-04-2018
Konserwacja systemu rozprowadzania powietrza jest najbardziej pracochłonna, w domach z bardzo rozbudowaną instalacją może pochłonąć dobre kilka, kilkanaście godzin. Warto ją jednak wykonać skrupulatnie, gdyż może to zaowocować sporymi oszczędnościami na rachunkach za ogrzewanie. W instalacjach prowadzonych w niedostępnych miejscach konserwacja jest trudniejsza, a stwierdzenie wady lub uszkodzenia, może skutkować koniecznością wyłączenia danej odnogi z eksploatacji, lub kosztownymi przeróbkami.
Stając się posiadaczami kominka z tzw. płaszczem wodnym, bierzemy na siebie kilka dodatkowych obowiązków, bowiem poza oczyszczeniem podstawowych elementów kominka, trzeba mieć na uwadze parę innych kwestii..
1  2  3  4  5    

Z galerii kominków

Świat Kominków

Eksperci

Masz problem?

Zadaj pytanie ekspertowi kominki.org

Forum

Miejsce dyskusji o kominkach

wejdź na forum

Fire Tube TV

Logowanie

Załóż konto Przypomnij hasło
lub

Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach w serwisie podaj nam e-mail.

Płomień Roku 2016 – zgłoszenia Mała Firma - Realizacja Roku

Copyright © 2008-2018 kominki.org – kominki, wkłady kominkowe, piece, piecyki
CMS Edito Powered by: Ideo Realizacja: