Kominki.org   >   Kominki  >   Paliwa i akcesoria  >   Czym kierować się przy zakupie peletu?

Paliwa i akcesoria

Czym kierować się przy zakupie peletu?Akademia Barlinka

08-11-2018
drukuj
Pelet staje się coraz popularniejszym paliwem do ogrzewania domów. Jest wygodny, łatwy w użytkowaniu, wydajny, a przede wszystkim ekologiczny. Wszystkie te atuty dotyczą peletu dobrej jakości, który ma też kluczowe znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania urządzenia. Zatem jak wybrać dobry pelet i gdzie go kupić? Magazyn Świat Kominków wspólnie z europejskim producentem peletu firmą - Barlinek -  w ramach Akademii Barlinka przedstawia fakty dotyczące pelletu. Tym razem publikujemy rady odnośnie jego wyboru i zakupu: co warto wiedzieć, jakie są najważniejsze kryteria, na co zwracać uwagę? Zapraszamy do lektury naszego pelletowego abecadła. 
 
J jak Jakość
 
Wysoka jakość paliwa jest bardzo ważna. Najlepiej jest kupować pelet certyfikowany od uczciwych i godnych polecenia producentów. Nawet jeżeli jest on droższy, to zapewni nam bezpieczne i prawidłowe funkcjonowanie urządzenia. Przy zakupie warto zwrócić uwagę na opakowanie. Paliwo powinno być sprzedawane w oryginalnych workach, oznaczonych odpowiednimi symbolami, które zawierają informacje o producencie i klasie produktu. Należy też zwrócić uwagę, czy pelet posiada logotyp potwierdzający posiadanie certyfikatu jakości. Na jakie parametry peletu warto zwrócić uwagę? W pierwszej kolejności na kaloryczność (najlepiej 18,4 MJ/kg i powyżej), zawartość popiołu (poniżej 0,7%), wody (poniżej 10%), a także na: długość granulek (do 4 cm), średnicę (6 lub 8 mm) oraz ciężar właściwy (około 650 kg/m3). Pamiętajmy, że dobrej jakości paliwo pozwoli nam na obniżenie kosztów eksploatacji i gwarancję bezawaryjnego użytkowania. Zawsze też żądajmy paragonu, gdyż tylko z dokumentem zakupu przysługuje nam reklamacja. 
 
D jak Dostępność 
 
Pelety w naszym kraju są coraz bardziej popularne i dostępne praktycznie wszędzie. Można je kupić w marketach budowlanych, punktach sprzedaży opału, czy przez internet. Jednak nie warto czekać z zakupem do ostatniej chwili, tym bardziej że popularność paliwa powoduje, że ten dobry może być coraz trudniej dostępny. Stąd najlepiej wcześniej przygotować się do sezonu grzewczego i zaopatrzyć w dobrej jakości pelet już dziś. Jest on łatwy w przechowywaniu, estetycznie zapakowany i nie zajmuje dużo miejsca. Jedyne, o czym musimy pamiętać to jego odpowiedni transport i przechowywanie w odpowiednich warunkach - musi być zabezpieczony przed wodą. Mokre paliwo nie będzie się dobrze paliło, a może nawet spowodować szkody w postaci uszkodzenia podajnika czy samego urządzenia. 
 
E jak Ekologia
 
Ekologia i ochrona środowiska są bardzo ważne dla naszego społeczeństwa i przyszłych pokoleń. Dlatego wybierajmy świadomie i inwestujmy w rozwiązania proekologiczne. Najlepszy pelet – zasługujący na miano ekologicznego - to ten bez dodatków, dlatego należy zwracać uwagę, czy nie zawiera kory, piasku, żadnych sztucznych dodatków czy resztek innych materiałów. 
 
B jak Bezpieczeństwo
 
Kocioł czy piecyk na pelet to urządzenia niemal w 100% bezobsługowe. Ich bezpieczne i prawidłowe funkcjonowanie może zapewnić jedynie połączenie wysokiej klasy urządzenia i dobrej jakości, certyfikowanego paliwa. Gorszej jakości pelet może prowadzić do zanieczyszczenia paleniska, a nawet jego awarii. Do tego palenie nim nie jest ani ekologiczne, ani ekonomiczne. 
 
Materiał przygotowany przez redakcję "Świata Kominków" wspólnie z firmą Barlinek
 
 
Zadaj pytanie: [email protected]
 
 
 
 

Podziel się

Skomentuj:
Komentarze (0)

Z galerii kominków

Świat Kominków

Eksperci

Masz problem?

Zadaj pytanie ekspertowi kominki.org

Forum

Miejsce dyskusji o kominkach

wejdź na forum

Fire Tube TV

Logowanie

Załóż konto Przypomnij hasło
lub

Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach w serwisie podaj nam e-mail.

Płomień Roku 2016 – zgłoszenia Mała Firma - Realizacja Roku

Copyright © 2008-2018 kominki.org – kominki, wkłady kominkowe, piece, piecyki
CMS Edito Powered by: Ideo Realizacja: