Kominki.org   >   Kominki  >   Paliwa i akcesoria  >   Skład drewna

Paliwa i akcesoria

Skład drewnaartykuł

27-11-2017
drukuj

O tym, co wyrzucają nasze kominy, decyduje w największym stopniu to, jakie paliwo wkładamy do kominków i pieców oraz jak je spalamy. W najprostszej formule spalanie drewna określane jest wzorem:

C6H10O5 + 6O2 = 6CO2 + 5H2O + uwalniana energia

 

Oczywiście to wzór uproszczony, zakładający, że drewno zbudowane jest tylko z atomów węgla, tlenu i wodoru oraz że do komory spalania podawany jest czysty tlen. Z góry przyjmuje się również w nim założenie, że każdorazowo zachodzi spalanie całkowite i zupełne, czyli że wszystkie cząsteczki drewna zostały rozłożone i to do najprostszych form.

W takiej idealnej postaci efektem spalania jest tylko dwutlenek węgla i woda w postaci pary. Dwutlenek węgla jest bezbarwny, a więc przy takim spalaniu dym byłby prawie niewidoczny.

 

Prawdą jest, że to właśnie specyficzne układy wiązań atomów tych trzech pierwiastków: węgla C, wodoru H i tlenu O, uporządkowane w kilka typów łańcuchów, tworzą podstawowy budulec drewna: celulozę, hemicelulozę i ligninę. Razem stanowią one jedynie około 94÷96% jego suchej masy. Analizując skład pierwiastkowy, zauważymy, że w porównaniu do węgla kamiennego, drewno zawiera znacznie więcej tlenu, bo od około 36 do 44,5% (w węglu kamiennym 2÷16%), mniej samego węgla, jest go około 46,5 do 50,5% (w węglu kamiennym 75÷92%), najczęściej nieco więcej wodoru, bo 5,7 do 5,75% (w węglu kamiennym 3,5÷6%). Ten kilkuprocentowy rozrzut składu pierwiastkowego wynika z różnic w budowie poszczególnych gatunków drewna (nawet poszczególne odmiany danego gatunku, np. sosny, wykazują różnice), jego części (nieco inny skład ma kora, gałęzie, korzenie, rdzeń) i warunków środowiskowych ich wzrostu (zależne od składu gleby, powietrza, temperatury, wilgotności, nasłonecznienia). Oczywiście, proporcje pierwiastków zmniejszają się w drewnie wraz ze wzrostem poziomu jego wilgotności. W drewnie z 50-procentową zawartością wody, pomijając tlen i wodór w niej zawarty, skład pierwiastkowy przykładowo wynosi już tylko: C – 25%, H – 3%, O – 21,65%. W pozostałych około 4% składu drewna znajdziemy połowę tablicy Mendelejewa. Są to często śladowe ilości poszczególnych pierwiastków, tworzących w drewnie różne substancje, np. żywice, woski, sole. Najwięcej jest: azotu N – 0,16÷0,5% (w węglu kamiennym 1÷2%), siarki S – do 0,01÷0,05% (w węglu kamiennym 0,31,5%), chloru Cl – 0,01÷0,03% (w węglu kamiennym 0,2%), potasu K – 0,02÷0,04% (w węglu: 0,06÷0,3%), wapnia Ca – 0,07÷0,15%, magnezu Mg – 0,02% występują też niewielkie ilości żelaza, manganu, krzemu, cynku, miedzi, kadmu, chromu, arsenu, bromu i wiele innych.

Lech Kowalewski

www.paliwadrzewne.pl

Podziel się

Skomentuj:
Komentarze (0)

Z galerii kominków

Świat Kominków

 

Magazyn o kominkach i piecach

Eksperci

Masz problem?

Zadaj pytanie ekspertowi kominki.org

Forum

Miejsce dyskusji o kominkach

wejdź na forum

Fire Tube TV

Logowanie

Załóż konto Przypomnij hasło
lub

Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach w serwisie podaj nam e-mail.

Płomień Roku 2016 – zgłoszenia Mała Firma - Realizacja Roku

Copyright © 2008-2018 kominki.org – kominki, wkłady kominkowe, piece, piecyki
CMS Edito Powered by: Ideo Realizacja: