Kominki.org   >   Kominki  >   Paliwa i akcesoria  >   Drewutnie

Paliwa i akcesoria

Drewutnieartykuł

18-08-2017
drukuj
drewutnia

fot. Marta Zionkowska

 

Tradycyjnym pomysłem na przechowywanie większych ilości drewna opałowego są drewutnie. To małe, niekiedy bardzo urokliwe budyneczki, najczęściej wykonane z drewna. Charakterystyczne dla nich są ażurowe ściany, zapewniające dostateczny przewiew. Zazwyczaj były tam także przechowywane narzędzia do łupania drewna. Ściany drewutni chronią zimą drewno przed zasypaniem śniegiem, a jej zamknięte wnętrze ułatwia załadunek w najtrudniejszych warunkach.

 

Współczesna odmiana drewutni to nieco mniejszy, ale za to gotowy do złożenia i już zaimpregnowany składany domek z dwuspadowym, wysuniętym dachem, nieco podniesioną nad ziemią podłogą i przewiewnymi ścianami. Najczęściej frontowa, południowa ściana jest u góry otwarta, a jej dolna część jest uchylana bądź zdejmowana do załadunku. Spotkać można wersje z dodatkowo wydzielonym i zamkniętym małym pomieszczeniem na narzędzia. To bardzo wygodne rozwiązanie. Szczególnie jeśli możemy tam zmieścić cały sprzęt przeznaczony nie tylko do łupania, ale i do przewożenia drewna. W drewutni układać możemy zarówno drewno luzem, jak i na paletach.

 

Przy zamawianiu drewutni warto uwzględnić standardowe wymiary palet (1200 × 800 mm) oraz wysokość niektórych skrzyniopalet (nawet do 2200 mm). Powierzchnia drewutni powinna być wielokrotnością tych wymiarów z odpowiednim luzem.

Jeśli planujemy wsadzenie do drewutni na głębokość więcej niż dwóch palet, doliczmy nieco odstępu między następnymi. Podobnie doliczyć trzeba nieco miejsca u góry, ponieważ drewutnia nie może być wypełniona drewnem po sam czubek. Podstawową sprawą, jaką musimy kierować się przy wsadzaniu do niej drewna, jest bowiem cyrkulacja powietrza. Wysunięty dach zapobiega natomiast namakaniu drewna.

 

Droga od wjazdu do drewutni powinna być utwardzona na tyle solidnie, by można w ostateczności dojechać do niej widłakiem. Wygodnie jest, jeśli jest ona położona w pobliżu miejsca rozładunku. Warto przed montażem drewutni przemyśleć sposób załadunku drewna na paletach i sposób jego rozładunku. Najwygodniej nieco obniżyć teren, na którym postawimy drewutnię, tak aby zachowując odstęp podłogi od podłoża umożliwić wjazd paleciakiem czy jakimś innym wózkiem bezpośrednio ze ścieżki na jej podłogę. Pamiętajmy o tym, że drewno z drewutni będziemy wyciągali głównie zimą w trudnych warunkach. Ułatwi nam życie solidna ścieżka z drewutni do domu.

Lech Kowalewski

www.paliwadrzewne.pl

Podziel się

Skomentuj:
Komentarze (0)

Z galerii kominków

Świat Kominków

 

Magazyn o kominkach i piecach

Eksperci

Masz problem?

Zadaj pytanie ekspertowi kominki.org

Forum

Miejsce dyskusji o kominkach

wejdź na forum

Fire Tube TV

Logowanie

Załóż konto Przypomnij hasło
lub

Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach w serwisie podaj nam e-mail.

Płomień Roku 2016 – zgłoszenia Mała Firma - Realizacja Roku

Copyright © 2008-2018 kominki.org – kominki, wkłady kominkowe, piece, piecyki
CMS Edito Powered by: Ideo Realizacja: