Kominki.org   >   Kominki  >   Paliwa i akcesoria  >   Kupno kominkowego drewna suszonego

Paliwa i akcesoria

Kupno kominkowego drewna suszonegoartykuł

02-07-2018
drukuj

Kupno drewna suszonego, ułożonego w skrzyniach, to najłatwiejszy i najpewniejszy sposób na to, byśmy do przyszłej zimy należycie się przygotowali (drewna ułożonego, a nie wrzuconego do skrzyni, to różnica około 30% ilości drewna!). Profesjonalne suszenie zapewnia obniżenie średniej wilgotności drewna do 22%.

 

Sposoby suszenia

Spotkać możemy kilka sposobów suszenia. Jednym z nich jest suszenie powietrzne, wymagające dłuższego, najczęściej rocznego wyprzedzenia, na bardzo zawietrznym placu. Drugim sposobem jest suszenie w tradycyjnych suszarniach na drewno – suszenie niskotemperaturowe. Trzecim sposobem jest suszenie w suszarniach wysokotemperaturowych, budowanych specjalnie dla drewna kominkowego. Każdy z tych sposobów suszenia ma swoje zalety, jak i wady. Suszenie powietrzne zapewnia względnie równomierną wilgotność w całym polanie, zależną w dużym stopniu od warunków atmosferycznych panujących w danym roku (opady, wiatry, słońce, temperatura, ale i mróz). Tego typu suszenie pozostawia także w drewnie więcej związków aromatycznych, ale jest bardziej narażone na zagrzybienia i rozwój pasożytów. Wymaga dobrania bardzo wietrznego placu i dobrze dopracowanego schematu składowania drewna (odległości między skrzyniami, rotacja skrzyń, nakrycie folią skrzyni wierzchniej).

 

Suszenie w suszarni niskotemperaturowej w zasadzie ma sens po dłuższym okresie składowania drewna na dworze. Wtedy spełnia funkcje wyrównania wilgotności, odparowania zewnętrznej warstwy i pasteryzacji. Łatwo jednak w takich suszarniach, w przypadku jakiejś awarii, uzyskać efekt odwrotny. Ze względu na stosunkowo niską temperaturę, drewno ze środka skrzyni ma zazwyczaj wyższą wilgotność. Suszenie wysokotemperaturowe powyżej 100 stopni Celsjusza (najczęściej 110-120°C) gwarantuje utrzymanie należytej wilgotności w większości polan (zależy to od ich grubości). Suszarnie tego typu pozwalają na wysuszenie drewna podczas każdej pogody, nawet w najmroźniejsze dni. Zapewniają także doskonałą pasteryzację. Nie możemy jednak mieć złudzeń, że drewno po takich suszarniach jest całkowicie suche, szczególnie jeśli wsadzane jest tam drewno świeże. Możemy mówić tylko o średniej wilgotności, która będzie wyższa w środkowej części polan. Suszarnie wysokotemperaturowe zapewniają najbardziej pewny poziom zewnętrznej wilgotności drewna, gdy drewno jest sezonowane chociaż przez 40 dni. Ze względu na zróżnicowane techniki suszenia, należy bardzo starannie sprawdzać jakość kupowanego drewna.

 

Sprawdzanie suszenia

Najbardziej wiarygodnym testem na wilgotność drewna jest sprawdzenie go za pomocą wilgotnościomierza, pod warunkiem że jest on prawidłowo nastawiony na rodzaj drewna i że należycie działa. Możemy również przyjąć przybliżoną metodę wagi drewna, porównując wagę objętości danego gatunku drewna. (Patrz artykuł w „Świecie Kominków” nr 1/2009). Jeśli nie możemy zastosować żadnego ze sposobów, proponuję podpytać producenta o ilość metrowych skrzyń, jakie jest gotów załadować na tira. Jeśli będzie miał dobrze wysuszony twardy buk, jesion lub dąb to załaduje 48 skrzyń, jeśli będzie mówił o 44 skrzyniach, to znaczy, że wilgotność sięga 30%, a jeśli 40 skrzyń – to powyżej 35%. Dla porównania, na tego samego tira możemy załadować aż 64 skrzynie z dobrze wysuszoną olchą i 56 skrzyń z wysuszoną brzozą. Cena takiego drewna powinna to zróżnicowanie wagowe uwzględniać.

 

Zalety kupowania drewna suszonego

Jakie są podstawowe zalety kupowania drewna suszonego? Przede wszystkim możemy je składować bezpośrednio w zamkniętej (bezwarunkowo przewiewnej) drewutni. Unikamy tym samym całej roboty związanej z powietrznym suszeniem i przekładaniem drewna. Takie drewno możemy kupować nawet zimą, ponieważ nadaje się ono bezpośrednio do użycia. Nieco niższe będą koszty transportu, bo nie przewozimy wody zawartej w drewnie, która podnosi wagę nawet o 50%. Kupujemy objętościowo o 10% więcej drewna przy danej cenie, ponieważ drewno suszone kurczą się (siada w skrzyni), producenci muszą je dołożyć dla wypełnienia skrzyń. Jeśli to drewno będziemy prawidłowo przechowywać, bezpośrednio odczujemy jego wyższą kaloryczność i lepsze właściwości w trakcie palenia.

Lech Kowalewski

www.paliwadrzewne.pl

TAGI: drewno

Podziel się

Skomentuj:
Komentarze (0)

Z galerii kominków

Świat Kominków

 

Magazyn o kominkach i piecach

Eksperci

Masz problem?

Zadaj pytanie ekspertowi kominki.org

Forum

Miejsce dyskusji o kominkach

wejdź na forum

Fire Tube TV

Logowanie

Załóż konto Przypomnij hasło
lub

Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach w serwisie podaj nam e-mail.

Płomień Roku 2016 – zgłoszenia Mała Firma - Realizacja Roku

Copyright © 2008-2018 kominki.org – kominki, wkłady kominkowe, piece, piecyki
CMS Edito Powered by: Ideo Realizacja: