Kominki.org   >   Kominki  >   Nowości  >   11 listopada - Narodowe Święto Niepodległości

Nowości

11 listopada - Narodowe Święto Niepodległości

09-11-2019
drukuj

Dworek w Oblęgorku

Dworek w Oblęgorku

Dworek w Żarnowcu

Dworek w Żarnowcu

Dworek w Żarnowcu

11 listopada obchodzimy Narodowe Święto Niepodległości. To czas, w którym warto przypomnieć sobie postacie ważne dla naszej historii i miejsca z nimi związane. My proponujemy krótką podróż do miejsc związanych z twórcami polskiej literatury: Henrykiem Sienkiewiczem oraz Marią Konopnicką.
 
Dwory i dworki przez wieki stały na straży tradycji i kultu polskości. Są nieodłącznym elementem architektonicznym polskiego krajobrazu i są cząstką dawnej kultury szlacheckiej. Zanurzone w zieleni, zwykle parterowe, częściej drewniane niż murowane budowle są głęboko zakorzenione w świadomości naszego narodu. Dwór – to symbol. Ostoja tradycji dla nękanego wichrami historii narodu. Te najczęściej skromne siedziby ziemiańskie pełne były nawarstwiających się przez lata pamiątek po przodkach. Wiele z nich związanych jest z twórcami polskiej kultury, którzy właśnie w tych miejscach w cieple pieca i blasku kominka tworzyli dzieła, które weszły do kanonu polskiej literatury. 
 
Wśród takich miejsc znajduje się związany z Henrykiem Sienkiewiczem Oblęgorek, który pisarz otrzymał w darze od narodu z okazji 25-lecia pracy twórczej. Była to letnia siedziba autora „Potopu” od 1902 do 1914 roku. Od lat pięćdziesiątych funkcjonuje tu muzeum. Co ciekawe, wszystkie sprzęty, a nawet drobne przedmioty znajdują się w tych samych miejscach co ponad 100 lat temu. Zachowane są też cztery piece, w tym jeden w gabinecie Henryka Sienkiewicza.
 
Skromny, osiemnastowieczny dworek w Żarnowcu stał się w 1903 roku Darem Narodowym dla wybitnej pisarka – Marii Konopnickiej. W ten sposób postanowiono uczcić, tak jak uczyniono wobec Henryka Sienkiewicza, 25-lecie pracy twórczej pisarki oraz jej 60. urodziny. W znajdującym się obecnie w Żarnowcu muzeum można oglądać secesyjne wnętrza wyposażone w żeliwne piecyki i piece kaflowe i poczuć atmosferę, w której żyła i pisała Maria Konopnicka. 
 
Wiele jest w Polsce miejsc ważnych dla naszej historii, w których można poczuć ducha naszych przodków. Przy okazji Narodowego Święta Niepodległości polecamy też zapoznanie się z pozostawionym przez naszych przodków dziedzictwem, perłami naszej architektury - zamkami, pałacami i dworami, w których istotny jest udomowiony ogień. Obiekty te prezentowane w ubiegłym roku w projekcie OGIEŃ NIEPODLEGŁEJ przygotowanym z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości przez magazyn "Świat Kominków" znajdziesz TUTAJ. 
 

Podziel się

Skomentuj:
Komentarze (0)

Z galerii kominków

Świat Kominków

Eksperci

Masz problem?

Zadaj pytanie ekspertowi kominki.org

Forum

Miejsce dyskusji o kominkach

wejdź na forum

Fire Tube TV

Logowanie

Załóż konto Przypomnij hasło
lub

Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach w serwisie podaj nam e-mail.

Płomień Roku 2016 – zgłoszenia Mała Firma - Realizacja Roku

Copyright © 2008-2018 kominki.org – kominki, wkłady kominkowe, piece, piecyki
CMS Edito Powered by: Ideo Realizacja: