Kominki.org   >   Kominki  >   Nowości  >   Noc Muzeów 2018

Nowości

Noc Muzeów 2018nowość

17-05-2018
drukuj

Noc Muzeów to wyjątkowy czas, kiedy muzea w całej Polsce udostępniają zwiedzającym swoje wnętrza całkowicie za darmo, lub za drobną opłatą. W tym roku przypada ona w dniu 19 maja. Z tej okazji prezentujemy program Nocy Muzeów w  wybranych przez nas obiektach, które posiadają w swoich wnętrzach zabytkowe kominki i piece. Obiekty te w dużej mierze znajdą się w kolejnym numerze Świata Kominków w materiale przygotowanym z okazji 100 -lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości. 

 

Muzeum Pałac Herbsta w Łodzi

Podczas tegorocznej Nocy Muzeów goście będą mogli zwiedzić wystawę „Dom ze snów” prezentowaną we wnętrzach Pałacu Herbsta. Otwarty dla zwiedzających będzie także ogród oraz kawiarnia w ogrodzie zimowym. Ze względu na bezpieczeństwo zabytków i zwiedzających w salach ekspozycyjnych może przebywać jednocześnie nie więcej niż 50 osób. Ostatnie wejście dla zwiedzających o godz. 00:00.Wstęp bezpłatny.

 

Muzeum Gdańska

Dla zwiedzających Ratusz Głównego Miasta, Dwór Artusa, Dom Uphagena – Muzeum Wnętrz Mieszczańskich, Muzeum Nauki Gdańskiej mieszczące się w wieży kościoła pw. św. Katarzyny, Muzeum Poczty Polskiej oraz Muzeum Bursztynu w Gdańsku przygotowano prezentacje multimedialne wykorzystujące archiwalne fotografie i relacje uczestników wydarzeń. Otwarte w godz: 19:00-01:00. Wstęp: 1 zł.

 

Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy

Na gości czeka wiele atrakcji. Jedną z nich będzie wystawa czasowa „Twórczość artystyczna ziemian. Malarstwo i grafika”, „Salonik fotograficzny” - niepowtarzalna okazja do zrobienia sobie własnej pocztówki z Nocy Muzeów i wysłania jej do bliskich osób, „Majątki ziemskie dawnych właścicieli Dobrzycy” oraz „Dobrzyca dawniej i dziś” - film jest kompilacją archiwalnych, nigdy jeszcze nie udostępnianych obrazów dawnej Dobrzycy. Poza tym, jak zawsze na zwiedzenie czekają pałacowe sale z oryginalnymi polichromiami i sztukateriami z XVIII wieku, a także ponad 10 ha parku w stylu angielskim. Czynne w godz:18:00 - 24:00 (ostatnie wejście o godz. 23:30). Otwarta będzie również kawiarnia w podziemiach pałacu.

 

Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku

Na gości czeka nocne zwiedzanie wystawy w dawnym pałacu biskupim „Rzemiosło artystyczne dawnych Prus”, gdzie znajdują się piece barokowe oraz zwiedzanie wystawy w dawnej dzwonnicy na Wzgórzu Katedralnym „Przyjaciele naszych długich zim”, która poświęcona jest piecom i kaflom XIX – XX wiecznym z terenu Warmii, Mazur i Pomorza. Czynne w godz: 18-23:30.

 

Muzeum Zamoyskich w Kozłówce

Na zwiedzających czeka bezpłatne zwiedzanie pałacowej ekspozycji oraz wystawy „Cień Czasu” w budynku Teatralni. Gościom będą towarzyszyć damy i kawalerowie w strojach z epoki. W pałacu, w nawiązaniu do tematyki wystawy czasowej, przybliżone zostaną wybrane zegary ze zbiorów Muzeum, a wśród nich m.in. najstarsze i największe okazy. Czynne w godz: 18.00-22.00.

 

Muzeum Historyczne w Bielsku – Białej - Zamek Książąt Sułkowskich 

Tegoroczna Noc Muzeów, pod hasłem Niepodległa noc, odbędzie się 19 maja w godzinach od 20.00 do 24.00 w Zamku Książąt Sułkowskich. W ramach Nocy – śpiewanie pieśni patriotycznych, zwiedzanie nowej wystawy czasowej Niepodległa. Od Czytelni Polskiej do Rzeczpospolitej Polskiej. Gra muzealna Cześć bohaterom. Wydarzenia połączone ze śpiewem pieśni, a wszystko wokół niepodległości. Wstęp 2 zł.

 

Muzeum Stylu Zakopiańskiego w willi Koliba

Okiem eksperta – zwiedzanie zakamarków pierwszej willi w stylu zakopiańskim. Prezentacja książki „Nie tylko Witkiewiczowie” oraz spotkanie z autorką Elżbietą Witkiewicz-Schiele o godz. 21.00. Wszystkie zakopiańskie filie Muzeum Tatrzańskiego będą tego dnia czynne w godzinach 20.00-24.00. Wstęp bezpłatny.

 

Muzeum Zamkowe w Pszczynie

W czasie tego wieczoru zwiedzający będą mogli zobaczyć ekspozycje w Zamku: Wnętrza XIX i XX-wieczne oraz Zbrojownię w podziemiach zamkowych. W Stajniach Książęcych dostępne będą wystawy: Na łów, na łów towarzyszu mój!… oraz „Orzeł Czarny. Orzeł Biały. Ziemia Pszczyńska 1914-1922. W stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości”. Czynne w godz: 20.00-1.00. Wstęp: 1 zł.

 

Muzeum w Nieborowie i Arkadii

Podczas tegorocznej Nocy Muzeów przedstawione zostaną cenne obiekty z kolekcji rodziny Radziwiłłów, które zostały zrabowane podczas II wojny światowej. Utracone dzieła po latach wojennej zawieruchy powróciły ponownie do Nieborowa. Ponadto w Spichlerzu po raz pierwszy pokazana zostanie historyczna Manufaktura Królewska, która do października 2017 r., przez niespełna 30 lat funkcjonowała na terenie Muzeum Łazienek Królewskich w Warszawie. Czynne w godz: 18.00-24.

 

Muzeum Architektury we Wrocławiu

Na gości czeka spotkanie ze sztuką jednego z najbardziej intrygujących artystów współczesnych - Leona Tarasewicza oraz ekspozycja przygotowana z okazji 70. rocznicy Wystawy Ziem Odzyskanych. Na wystawie pokazywane będą również szkice akwarelowe do panoramy „Bitwa na Psim Polu”, plakaty z WZO oraz przewodniki i licznie wówczas produkowane gadżety.W Sali Romańskiej czekać będzie na gości kameralna wystawa Miniarchitektura - modele ze zbiorów Muzeum Architektury we Wrocławiu, na której pokazane zostaną najciekawsze modele średniowiecznych, nowożytnych i współczesnych budowli.Dla najmłodszych przygotowano przygodową grę terenową oraz quest Skarby Architektury. Otwarte godz: 18.00 – 24.00.

 

Muzeum Historyczne we Wrocławia

Na gości czeka otwarta wystawa stała „1000 lat Wrocławia”, warsztaty plastyczne dla dzieci - Krzaki, futrzaki i pierzaki... czyli piękny świat wokół nas. Wykonane prace będzie można zabrać ze sobą. Muzeum zapewnia materiały. Czynne w godz: 18.00 – 24.00 (ostatnie wejście 23.30).

 

Muzeum Sztuki Mieszczańskiej we Wrocławiu

Na gości czekają otwarte wystawy stałe oraz wystawa czasowa Dolny Śląsk na fotografii lotniczej. Czynne w godz: 18.00 – 24.00 (ostatnie wejście 23.30).

 

Muzeum Zamek w Gołuchowie

Na gości czeka wystawa Życie sztuką. Gołuchów Izabeli z Czartoryskich Działyńskiej oraz Zamek w Gołuchowie w fotografii. W Muzeum Utraconym w Sali Gobelinowej odbędzie się projekcja filmu w godzinach 18-22. Czynne w godz: 17.00-1.00.

 

Muzeum Adama Mickiewicza w Śmiełowie

Na zwiedzających czeka wystawa „Zapomniane dziedzictwo. Architektura folwarczna Wielkopolski”, opowieść dla dzieci „Wielkie Księstwo Wyobraźni”, Ballady Mickiewicza w wykonaniu aktorki Joanny Szczepkowskiej, koncert mistrzyni piosenki literackiej Magdy Umer oraz projekcja filmu „Pan Tadeusz” z roku 1928 z muzyką na żywo. Czynne w godz: 17.00-1.00.

 

Muzeum Regionalne w Wągrowcu

W Muzeum Regionalnym w Wągrowcu Noc Kultury odbędzie się 18 maja w godz. 18.00-22.00. Dla zwiedzających jest możliwość zwiedzania w Muzeum wystaw stałych i czasowej. W programmie warsztaty plastyczne, fotograficzne i rękodzieła dla dzieci, młodzieży i dosrosłych. Ponadto w Ogrodach Muzealnych, Muzeum Pieców i Kultury Ogniowej w Łaziskach oraz warsztaty przygotowywania pizzy w piecu opalanym drewnem z degustacją. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

TAGI: noc muzeuów

Podziel się

Skomentuj:
Komentarze (0)

Z galerii kominków

Świat Kominków

 

Magazyn o kominkach i piecach

Eksperci

Masz problem?

Zadaj pytanie ekspertowi kominki.org

Forum

Miejsce dyskusji o kominkach

wejdź na forum

Fire Tube TV

Logowanie

Załóż konto Przypomnij hasło
lub

Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach w serwisie podaj nam e-mail.