Kominki.org   >   Kominki  >   Kominy i wentylacja

Kominy i wentylacja

Nieprawidłowy komin może spowodować m.in.: dodatkowe zużycie paliwa.
Drewno spalane w kominku powoduje wydzielanie trujących związków chemicznych, które w żadnym wypadku nie mogą przedostać się do pomieszczeń mieszkalnych. Spaliny muszą być odprowadzane na zewnątrz budynku.
Prawidłowa wentylacja powinna zapewniać doprowadzenie powietrza do pokoi oraz kuchni z oknem zewnętrznym oraz usuwanie powietrza zużytego z kuchni, łazienki ...
Instalacja odprowadzenia spalin to konieczny element konstrukcji kominka - trujące produkty spalania drewna w kominku muszą być skutecznie wyprowadzone na zewnątrz budynku.
Norma PN EN 1443:2004 definiuje komin jako drogę przenoszenia spalin w przypadku komina spalinowego i przenoszenia zużytego powietrza w przypadku komina wentylacyjnego.
Przewód kominowy powinien być usytuowany w takim miejscu, aby długość czopucha, czyli odcinek łączący piec z kominem, była jak najkrótsza, dostosowana do warunków pracy danego urządzenia oraz powinna spełniać wymogi określone w Polskiej Normie.
Dla poprawnego funkcjonowania kominka musi być zapewniona właściwa wentylacja nawiewno-wywiewna w budynku, to znaczy odpowiednia ilość powietrza musi do pomieszczeń napływać i w skuteczny sposób zostać wydalona.
Instalacja kominowa ma ogromny wpływ na bezpieczeństwo i komfort przebywania w budynku, dlatego zły stan techniczny oraz błędy eksploatacyjne mogą skutkować poważnymi konsekwencjami dla zdrowia i życia.
Pamiętać należy, że aby kominek sprawnie funkcjonował potrzebuje sprawnego i dostosowanego do niego komina.
Prawidłowe podłączenie wkładu kominkowego do komina jest kwestią nader ważną. Powinno gwarantować właściwe przedostanie się produktów spalania drewna w kominku do komina, a z niego – na zewnątrz budynku.
  1  2  3  4 

Z galerii kominków

Świat Kominków

 

Magazyn o kominkach i piecach

Eksperci

Masz problem?

Zadaj pytanie ekspertowi kominki.org

Forum

Miejsce dyskusji o kominkach

wejdź na forum

Fire Tube TV

Logowanie

Załóż konto Przypomnij hasło
lub

Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach w serwisie podaj nam e-mail.

Płomień Roku 2016 – zgłoszenia Mała Firma - Realizacja Roku

Copyright © 2008-2018 kominki.org – kominki, wkłady kominkowe, piece, piecyki
CMS Edito Powered by: Ideo Realizacja: