Kominki.org   >   Kominki  >   Kominy i wentylacja  >   Aktualności Exodraft

Kominy i wentylacja

Aktualności Exodraftartykuł reklamowy

25-11-2020
drukuj
Trudności z rozpaleniem kominka, wydostający się dym do salonu podczas dokładania opału czy okopcona szyba to najczęstsze problemy użytkowników kominków. Najbardziej prawdopodobną przyczyną tych problemów może być niewłaściwy ciąg kominowy, zwłaszcza w fazie rozpalania.
Jeśli Twój komin jest za wąski lub zbyt niski, odprowadzenie spalin może być utrudnione, a w konsekwencji ciąg kominowy może być niewystarczający. Warunki pogodowe takie jak silny wiatr, niskie ciśnienie oraz wysokie zabudowania również zakłócają ciąg kominowy. Mechaniczne nasady kominowe to urządzenia montowane na szczycie komina, które stabilizują ciąg kominowy, uniezależniając użytkownika kominka od warunków pogodowych i geograficznych. 
 
Wyciągi kominowe
 
 
Typy wyciągów kominowych:
    • RS  to wyciąg kominowy o owalnym kształcie, z poziomym wyrzutem spalin, mający zastosowanie w miejscach, gdzie nie ma przeszkód w odpływie spalin;
    • RSV to wyciąg kominowy o kształcie sześcianu, z pionowym odprowadzeniem spalin, przeznaczony do miejsc z wysoką zabudową, drzewami, tarasem czy dachem ze strzechy.
 
Więcej informacji: www.exodraft.co.uk.
 
 
Stabilizator ciągu – Draftbooster
 
Rozpalenie ognia w małym kominku (do 8 kW) opalanym drewnem też często stwarza użytkownikom problemy. W tym przypadku pomocny jest stabilizator ciągu Draftbooster. To mały wyciąg kominowy, montowany na szczycie komina i podłączany do prądu. W zestawie jest pilot, którym uruchamiamy wyciąg przed rozpaleniem kominka – generuje on wówczas ciąg kominowy zapewniający łatwe rozpalenie ognia. Wyciąg można wyłączyć kiedy ogień pali się równym płomieniem. Procedurę włącz/wyłącz wyciąg powtarzamy przed dołożeniem drewna do kominka.
 
Więcej informacji: www.draftbooster.pl. 
 
Kominki gazowe – duża swoboda projektowania
 
Kominki gazowe cieszą się coraz większym zainteresowaniem klientów, zwłaszcza w miejscach, gdzie użytkowanie kominków opalanych drewnem zostało mocno ograniczone. Kominki gazowe mają często współosiowe odprowadzenie spalin i doprowadzenie powietrza rurą o średnicy 130/200 mm. Wyciąg kominowy RHGC – nowość w ofercie Exodraft – pozwala zmniejszyć  średnicę rury do 80/125 mm. Rurę o takiej średnicy łatwo ukryć w zabudowie gipsowo-kartonowej. Dodatkowo zaletą jest fakt, że przewód kominowy może mieć długość nawet 30 m i 15 kolan 90 stopni, a to uniezależnia inwestora od  usytuowania komina. Sterownik do tego wyciągu (EFS21) ma zawór bezpieczeństwa, który wyłącza dopływ gazu, jeśli jest problem z odprowadzeniem spalin.
 
 
Łapacz cząstek – mniej zanieczyszczeń stałych w dymie
 
 
Łapacz cząstek ESP to urządzenie instalowane na szczycie komina, którego zadaniem jest wyłapywanie cząstek stałych ze spalin z kominków opalanych drewnem. W łapaczu zainstalowany jest wentylator, który poprawia ciąg kominowy, ułatwia rozpalanie kominka i zmniejsza ilość spalin w salonie. Łapacz cząstek stałych ESP o ponad 90% redukuje ilość cząstek stałych w spalinach i  o 75%  zmniejsza ich masę.
 
 
 
Nowy sterownik XZENSE
 
 
W ofercie Exodraft występuje kilka sterowników współpracujących z wentylatorami i optymalizujących ich działanie. EFC16 ma pokrętło wł./wył. oraz zwiększające i zmniejszające obroty wentylatora, EFC 18 współpracuje z czujnikiem temperatury, EBC10 utrzymuje stałe podciśnienie w kominie, a EW41 jest bezprzewodowy i programowalny.
Nowością jest XZENSE – sterownik całkowicie programowalny, komunikujący się przez telefon (za pośrednictwem xzense app), dający pełną kontrolę nad wentylatorem. Sterownik może współpracować z czujnikiem temperatury lub ciśnienia, utrzymując zadane parametry.
XZENSE reguluje ciąg kominowy, pozwala zmniejszyć ilość dymu w salonie oraz optymalizuje spalanie, dzięki czemu pokój nagrzewa się szybciej.
 
 
 
Zapraszamy do kontaktu:
Barbara Miernik tel. 602 38 99 27
 
 
Almeva Poland sp. z o.o. 
43-200 Pszczyna, ul. Cieszyńska 2
tel. 32 475 7104

Podziel się

Skomentuj:
Komentarze (0)

Z galerii kominków

Świat Kominków

Eksperci

Masz problem?

Zadaj pytanie ekspertowi kominki.org

Forum

Miejsce dyskusji o kominkach

wejdź na forum

Fire Tube TV

Logowanie

Załóż konto Przypomnij hasło
lub

Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach w serwisie podaj nam e-mail.

Płomień Roku 2016 – zgłoszenia Mała Firma - Realizacja Roku

Copyright © 2008-2018 kominki.org – kominki, wkłady kominkowe, piece, piecyki
CMS Edito Powered by: Ideo Realizacja: