Kominki.org   >   Kominki  >   Kominy i wentylacja  >   Przegląd komina po zimie – dlaczego taki ważny?

Kominy i wentylacja

Przegląd komina po zimie – dlaczego taki ważny?artykuł

06-04-2017
drukuj

Wzrost temperatury powietrza oznacza rychłe zakończenie sezonu grzewczego. To najlepszy moment na spełnienie obowiązku każdego posiadacza domu, czyli przeprowadzenia przeglądu i oczyszczenia układu wentylacji. Niestety, zdecydowana większość posiadaczy domów jednorodzinnych lekceważy ten przepis i naraża siebie, i swoje rodziny na niebezpieczeństwo

 

Nie ma wątpliwości, że zanieczyszczony komin to realne zagrożenie życia dla całej rodziny. W Polsce rok rocznie w wyniku zatruć tlenkiem węgla (popularnie zwanym czadem) umiera ok. 100 osób. Pomimo tego, mieszkańcy domów w dalszym ciągu nie przestrzegają przepisów dot. ochrony przeciwpożarowej budynków, zgodnie z którymi należy czyścić układ wentylacyjny nawet do 4 razy w roku.

 

Czym grozi zaniedbanie w czyszczeniu komina?

Najniebezpieczniejszym skutkiem ubocznym spalania, szczególnie w urządzeniach na paliwa stałe, jest sadza, która powstaje w wyniku nadmiernego dymienia. Każdy użytkownik paleniska ma jednak wpływ na gęstość dymu i jakość spalanych paliw – Nagromadzenie się wystarczającej ilości smoły do spowodowania pożaru komina, to często kwestia zaledwie kilku tygodni spalania nieodpowiedniego paliwa np. mokrego drewna. Wysokiej jakości paliwa oraz regularne przeglądy uchronią nas przed niebezpieczną sadzą – podpowiada Thomas Wenzel, przedstawiciel marki Rekord w Polsce.

 

Ile kosztuje wizyta kominiarza?

Czyszczenie komina to zdecydowanie zadanie, które powinniśmy powierzyć wykwalifikowanemu specjaliście. Mistrzowie kominiarscy dysponują niezbędną wiedzą i narzędziami, które mogą dostosować do konkretnych potrzeb każdego domostwa. Zależnie od regionu kraju i specyfiki budynku, cena usługi kominiarskiej to koszt 50-200 złotych. Jednak zawsze przy wyborze kominiarza warto upewnić się, co zawarte jest w cenie usługi. Niektóre firmy kominiarskie w swojej ofercie posiadają usługę długoterminową, czyli usługę corocznego czyszczenia kominów. Warto zastanowić się nad takim rozwiązaniem.

 

Czy mogę to zrobić samodzielnie?

Tak, ale tylko będąc właścicielem domu jednorodzinnego. W przypadku podjęcia się tego zadania, należy pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu siebie i miejsca wykonywanej pracy – tu szczególnie ważne będą odpowiednie narzędzia, odzież oraz warunki atmosferyczne, które muszą sprzyjać pracy na wysokości. Przy wyborze wariantu samodzielnego oczyszczania, warto zwrócić uwagę na fakt, że brak oficjalnego kwitka z wizyty kominiarza może stać się problemem w przypadku ubiegania się o ewentualną wypłatę odszkodowania. Z kolei w domach wielorodzinnych kominy muszą czyścić co najmniej czeladnicy kominiarscy lub osoby z uprawnieniami budowlanymi.

 

Jak zapobiec zanieczyszczeniom wentylacji?

Podstawową przyczyną zanieczyszczeń i możliwych zatruć jest niepełne spalanie, do którego prowadzi brak właściwej wentylacji zarówno pomieszczeń, jak i palenisk. Aby im zapobiec, oprócz wspomnianych kontroli wentylacji, należy użytkować sprzęt zgodnie z zaleceniami producenta oraz zadbać o paliwa najwyższej jakości – Przede wszystkim nie możemy spalać odpadów i wszelkiej formy tworzyw sztucznych. Do palenia powinniśmy używać wysokiej jakości drewna a także brykietów drzewnych lub brykietu z węgla brunatnego – dodaje Thomas Wenzel.

 

Źródło: informacja prasowa REKORD

Podziel się

Skomentuj:
Komentarze (0)

Z galerii kominków

Świat Kominków

 

Magazyn o kominkach i piecach

Eksperci

Masz problem?

Zadaj pytanie ekspertowi kominki.org

Forum

Miejsce dyskusji o kominkach

wejdź na forum

Fire Tube TV

Logowanie

Załóż konto Przypomnij hasło
lub

Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach w serwisie podaj nam e-mail.

Płomień Roku 2016 – zgłoszenia Mała Firma - Realizacja Roku

Copyright © 2008-2018 kominki.org – kominki, wkłady kominkowe, piece, piecyki
CMS Edito Powered by: Ideo Realizacja: