Kominki.org   >   Kominki  >   Kominy i wentylacja  >   Odpowiednio dobrany komin podstawą bezpieczeństwa

Kominy i wentylacja

Odpowiednio dobrany komin podstawą bezpieczeństwaartykuł

22-11-2016
drukuj

Nie ma nic przyjemniejszego w zimowy wieczór niż ciepło i blask palącego się kominka. Zanim przystąpi się do jego wyboru, w pierwszej kolejności należy odpowiedzieć na pytanie, do czego będzie on służyć – czy ma pełnić jedynie funkcję dekoracyjną, czy też być wydajnym źródłem ciepła, wspomagającym system ogrzewania domu? Jeśli ma ogrzewać, powinien być zamknięty, wyposażony we wkład z jedną bądź dwoma szybami i obudową z odpowiednią ilością miejsca na cyrkulację powietrza oraz montaż elementów systemu dystrybucji ciepłego powietrza. Natomiast w kominku o przeznaczeniu ozdobnym liczy się przede wszystkim jego konstrukcja, pozwalająca na uzyskanie niczym niezakłóconego widoku żywego płomienia. Pamiętajmy jednak, że jego elegancki design to nie wszystko, gdyż, aby użytkownik mógł w pełni cieszyć się blaskiem płomieni, kominek powinien być przede wszystkim bezpieczny. Dlatego, planując instalację, należy zwrócić szczególną uwagę na dobór odpowiedniego komina. Nie może być to ten sam komin, który stosuje się przy odprowadzaniu spalin z kotłów, gdyż temperatura spalin z kominka sięga nawet 600 °C. Dlatego jeśli kominek zostanie podłączony do nieprawidłowo wykonanej instalacji kominowej, istnieje wysokie ryzyko powstania nieszczelności, a przy braku przeglądów kominiarskich powstaje zagrożenia zapalenia się sadzy, a w konsekwencji pożaru całego domu. Zatem przy wyborze odpowiedniego komina należy brać pod uwagę kilka kwestii. Przede wszystkim powinien być on szczelny oraz odporny na wysoką temperaturę oraz ich zmiany. Zbudowany z materiałów atestowanych, najlepiej z ceramiki szamotowej lub dwupłaszczowych rur stalowych żaroodpornych z izolacją termiczną wewnątrz. – Jednym z rozwiązań tego typu jest system powietrzno-spalinowy Nord firmy Jawar. W czasie pracy urządzenia grzewczego takiego jak np. wkład kominkowy powstaje podciśnienie, dzięki któremu poprzez specjalne podłączenie kominka z kominem zasysane jest powietrze do spalania. Takie rozwiązanie nie powoduje wychładzania mieszkania, tak jak w przypadku doprowadzenia powietrza z zewnątrz, jest także bezpieczne dla użytkowników, gdyż zapewnia stały, nieprzerwany dopływ tlenu do komory spalania – mówi Dariusz Pilitowski. Dodatkowo przy wyprowadzaniu komina ponad dach należy zachować odpowiednią odległość od kalenicy, która powinna wynosić co najmniej 60 cm w przypadku dachu płaskiego lub stromego, ale z łatwopalnym pokryciem.

Zaniedbanie w zakresie czyszczenia i przeglądów okresowych stanu technicznego przewodów kominowych (spalinowych i wentylacyjnych) może być przyczyną m.in. śmiertelnego zatrucia tlenkiem węgla, zwanego potocznie czadem. Jest on gazem silnie trującym, bezbarwnym i bezwonnym, co sprawia, że nie jesteśmy go w stanie zobaczyć ani poczuć, przez co stwarza szczególne niebezpieczeństwo zatrucia. Jest on również nieco lżejszy od powietrza, co powoduje jego łatwe mieszanie się z nim i rozprzestrzenianie. Czad powstaje w wyniku niepełnego spalania różnego rodzaju paliw m.in.: drewna czy gazu. 

Aby uniknąć zatrucia tlenkiem węgla, warto oprócz zlecania corocznej kontroli kominiarskiej dokonywać regularnych czyszczeń przewodów kominowych. Warto również zamontować czujnik wykrywający tlenek węgla w pomieszczeniach, w których znajduje się urządzenie grzewcze. Istotne jest również nadzorowanie drożności kratek wentylacyjnych i otworów nawiewowych. Nie warto podejmować się samodzielnej instalacji urządzeń i systemów grzewczych oraz ich napraw – należy zlecić to wykwalifikowanemu specjaliście.

Zbliża się długi okres jesienno-zimowy. Dzięki zastosowaniu się do tych kilku podstawowych zasad, każdy zapewni sobie kojące ciepło w mieszkaniu, a co najważniejsze – bezpieczeństwo nawet podczas bardzo mroźnej i śnieżnej zimy.  

źródło: informacja prasowa Jawar

Podziel się

Skomentuj:
Komentarze (0)

Z galerii kominków

Świat Kominków

 

Magazyn o kominkach i piecach

Eksperci

Masz problem?

Zadaj pytanie ekspertowi kominki.org

Forum

Miejsce dyskusji o kominkach

wejdź na forum

Fire Tube TV

Logowanie

Załóż konto Przypomnij hasło
lub

Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach w serwisie podaj nam e-mail.

Płomień Roku 2016 – zgłoszenia Mała Firma - Realizacja Roku

Copyright © 2008-2018 kominki.org – kominki, wkłady kominkowe, piece, piecyki
CMS Edito Powered by: Ideo Realizacja: