Kominki.org   >   Kominki  >   Kominy i wentylacja  >   Wentylacja - wskazówki projektowe

Kominy i wentylacja

Wentylacja - wskazówki projektowe

drukuj

Darco

Prawidłowa wentylacja powinna zapewniać doprowadzenie powietrza do pokoi oraz kuchni z oknem zewnętrznym oraz usuwanie powietrza zużytego z kuchni, łazienki, oddzielnego ustępu, ewentualnego pomocniczego pomieszczenia bezokiennego (składzik, garderoba), pokoju oddzielonego od tych pomieszczeń więcej niż dwojgiem drzwi, pokoju znajdującego się na wyższym poziomie w wielopoziomowym domu jednorodzinnym lub wielopoziomowym mieszkaniu domu wielorodzinnego.
Dopływ powietrza zewnętrznego do pokojów mieszkalnych oraz kuchni powinien być zapewniony w następujący sposób:
Przez nawietrzaki
W przypadku zastosowania okien charakteryzujących się współczynnikiem infiltracji "a" mniejszym niż 0,3 m3/(mhdaPa2/3), przez nawietrzaki doprowadzające świeże powietrze o regulowanym stopniu otwarcia usytuowane:
          - w górnej części okna 
          - w otworze okiennym 
          - w przegrodzie zewnętrznej ponad oknem.
Strumień powietrza przepływającego przez całkowicie otwarty nawietrzak, przy różnicy ciśnienia po obu jego stronach 10 Pa, powinien mieścić się w granicach:
      - od 20 do 50 m3/h, jeśli zastosowana jest wentylacja grawitacyjna,
      - od 15 do 30 m3/h, jeśli zastosowana jest wentylacja mechaniczna wywiewna.
Nawietrzaki w pozycji zamkniętej nie mogą być całkowicie szczelne a strumień powietrza przepływającego przez nie, powinien zawierać się w granicach od 20 do 30% strumienia przy jego całkowitym otwarciu.
Dopuszcza się doprowadzenie powietrza przez okna charakteryzujące się współczynnikiem infiltracji "a" wyższym niż 0,5 a nie większym niż 1,0 m3/(mhdaPa2/3), pod warunkiem, że okna wyposażone są w skrzydło uchylno-rozwieralne, górny wywietrznik uchylny lub górne skrzydło uchylne.

Przez otwory nawiewne wentylacji mechanicznej
Powietrze z pokojów mieszkalnych powinno być odprowadzane przez otwory wyrównawcze umieszczone ponad drzwiami lub w ich górnej części lub przez otwory wywiewne. Dopuszcza się odprowadzenie powietrza przez szczeliny pomiędzy dolną krawędzią drzwi a podłogą. Przekrój netto otworów lub szczelin powinien wynosić co najmniej 80 cm2.

Dopływ powietrza wewnętrznego do kuchni, łazienek, ustępów oraz pomocniczych pomieszczeń bezokiennych powinien być zapewniony przez otwory w dolnych częściach drzwi lub przez szczeliny pomiędzy dolną krawędzią drzwi a podłogą lub progiem. Przekrój netto otworów lub szczelin powinien wynosić 200 cm2.
Do poszczególnych pionów wentylacyjnych powinny być przyłączone tylko pomieszczenia o tym samym charakterze (kuchenne, sanitarno-higieniczne itd.). Nie dopuszcza się pionów obsługujących mieszkania do usuwania powietrza z pomieszczeń niemieszkalnych (piwnice, pralnie, suszarnie itd.)

Bilans powietrza wentylacyjnego

å Vn=å Vw

 åVn- sumaryczna ilość powietrza nawiewanego  w [m3/h]

åVw- sumaryczna ilość powietrza wywiewanego w [m3/h]

     

 

Zaleca się ponadto projektowanie urządzeń wentylacyjnych umożliwiających okresowe zwiększanie strumienia objętości powietrza do co najmniej 120 m3/h.

Strumienie objętości powietrza wentylacyjnego można również ustalić na podstawie kubatury i krotności wymian powietrza w pomieszczeniu i sprawdzić przy pomocy urządzeń pomiarowych (anemometrów) dla wszystkich kratek wywiewnych w mieszkaniu.

Marcin Rokita

TAGI: wentylacja

Podziel się

Skomentuj:
Komentarze (0)

Z galerii kominków

Świat Kominków

Eksperci

Masz problem?

Zadaj pytanie ekspertowi kominki.org

Forum

Miejsce dyskusji o kominkach

wejdź na forum

Fire Tube TV

Logowanie

Załóż konto Przypomnij hasło
lub

Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach w serwisie podaj nam e-mail.

Płomień Roku 2016 – zgłoszenia Mała Firma - Realizacja Roku

Copyright © 2008-2018 kominki.org – kominki, wkłady kominkowe, piece, piecyki
CMS Edito Powered by: Ideo Realizacja: