Kominki.org   >   Kominki  >   Inspiracje  >   Ogień w trójwymiarze

Inspiracje

Ogień w trójwymiarzeŚwiat Kominków poleca

19-08-2021
drukuj
Żyjemy w ciekawych czasach. Nie tylko ze względu na ogrom możliwości, ale i na przenikające się trendy, nurty czy mody z osobistymi preferencjami. Z jednej strony, możliwości techniczne pozwalają nam na coraz więcej, z drugiej – mamy nurty minimalistyczne, slow i powrót do natury oraz prostych w formie rozwiązań. Widoczne jest to niemal we wszystkich dziedzinach życia. Mimo tego ogromu zawsze w każdej dziedzinie znajdziemy niezaprzeczalne hity, czy sięgając do nomenklatury modowej – must have, które przez jakiś czas zdecydowanie się wyróżniają i dominują. W ostatnim czasie takim kominkowym hitem stały się paleniska trójstronnie przeszklone. 
 
 
Hit z importu
 
Kominkowe trendy, szczególnie te dotyczące palenisk, na szerszą skalę są widoczne na polskim rynku z pewnym opóźnieniem, i nie chodzi nawet o dostępność danego rodzaju produktów, ale o ich popularność, promocję i obecność w ofercie większego grona producentów – nie tylko zagranicznych – często droższych, ale też i polskich, których popularność na rodzimym rynku jest znacząca. Najpierw serca Polaków podbiły paleniska o narożnym formacie przeszklenia. A upowszechnienie rozwiązania, gdzie szyby łączone są na styk bez żadnych szprosów sprawiło, że było to rozwiązanie ciekawsze od płaskiego przeszklenia i tańsze od rozwiązań z wyraźnie droższą szybą giętą. Stąd dostępne dla dużego grona kominkowych klientów. Widok ognia z więcej niż jednej perspektywy był też odpowiedzią na zupełnie inny sposób aranżacji przestrzeni dziennej, gdzie popularne stały się tzw. open space’y i dzielenie funkcjonalne przestrzeni nie ścianami, ale umiejętnym ustawieniem wyposażenia i wykorzystaniem materiałów wykończeniowych. Pragnienie czegoś więcej leży w naturze człowieka. Dlatego naturalną koleją rzeczy stała się potrzeba jeszcze bardziej spektakularnej wizji ognia i kształtu paleniska jeszcze bardziej dopasowanego do otwartych przestrzeni dziennych, gdzie palenisko umiejscowione w rogu czy zlicowane z jedną ze ścian najzwyczajniej w świecie ginie. Odpowiedzią stały się paleniska trójstronnie przeszklone, które pozwalają obserwować ogień w trzech wymiarach, trzech perspektywach i w sposób plastyczny kształtować multifunkcjonalne strefy dzienne. Za granicą paleniska w tym formacie są już od kilku sezonów na liście najbardziej pożądanych. U nas trend ten stał się widoczny od chwili wprowadzenia tego formatu do oferty polskich producentów i ich szerszej promocji. 
 
Zdjęcia od góry: Rais/Bertelsen, Thermorossi, Planika, Faber/Glen Dimplex Polska
 
Trójstronne możliwości
 
Paleniska trójstronnie przeszklone dają duże możliwości aranżacyjne, gdyż dostępna gama palenisk tego typu jest bardzo bogata. Generalnie dzielimy te paleniska na dwa formaty, jeden zbliżony do litery U – gdzie przednia szyba jest węższa, a boczne są szersze (czy, jak kto woli, dłuższe), drugi nazywany C – bo główny akcent położony jest na szybę frontową, która jest szersza, a boki w tym wariancie są krótsze. Każdy z tych formatów pozwala producentom na poszukiwania odpowiednich i atrakcyjnych wymiarów oraz skalowania, dzięki czemu dostępne są zarówno pokaźnych rozmiarów paleniska do przestronnych wnętrz, jak i bardziej zwarte, mniejsze i płytsze bryły do zastosowania w mniejszych pomieszczeniach czy domach z niskim zapotrzebowaniem na energię. Co więcej, format ten znalazł też zastosowanie w segmencie wolno stojących piecyków, a także jest to niezwykle popularne rozwiązanie wśród kominkowych zestawów gotowych – gdzie palenisko kupujemy razem z dedykowaną zabudową. Niezależnie od rozmiaru i skali zyskujemy atrakcyjną, dostosowaną do obecnych potrzeb i trendów formę kominka. 
 
 
Artykuł w całości przeczytasz przechodząc do magazynu w wersji elektronicznej. Kliknij TUTAJ! 
 
 

  

 

Aldona Mazurkiewicz

z-ca redaktora naczelnego magazynu "Świat Kominków"

prowadząca portal kominki.org

                                    

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Spartherm...

Camina&Schmid

Podziel się

Skomentuj:
Komentarze (0)

Z galerii kominków

 • kominek

  kominek

  Kominek z użyciem wkładu Hoxter UKA 69/48/69/51 , kafle Ceramika Riwal
 • kominek

  kominek

  minimalistyczny kominek z wkładem Unico
 • kominek kaflowy

  kominek kaflowy

  Kominek z wykorzystaniem wkładu Defro DEFRO HOME INTRA ME G
 • Portal kaflowy

  Portal kaflowy

  Kominek z wykorzystaniem kafli Ceramika Riwal i wkładu Unico Dragon 2XL
 • Portal kaflowy

  Portal kaflowy

  Portal kaflowy z wykorzystaniem wkładu elektrycznego Faber e-matrix
 • Kominek akumulacyjny

  Kominek akumulacyjny

  Palenisko firmy Unico z dodatkowymi kolumnami grzewczymi. Obudowa wykonana w technice akumulacyjnej
 • Kominek kaflowy

  Kominek kaflowy

  Kominek wybudowany w formie pieca kaflowego z kafli firmy Kafel-Kar
 • Kominek narożny

  Kominek narożny

  Kominek narożny prawy niemieckiej firmy Spartherm z ławami wykonanymi z czarnego granitu
 • Kominek narożny

  Kominek narożny

  Kominek z paleniskiem narożnym lewym i szeroką ławą wykonaną z szarych kafli wielkogabarytowych.
 • Kominek półokrągły podwieszony

  Kominek półokrągły...

  Kominek podwieszony z paleniskiem firmy Spartherm z elementami czarnego kamienia

Świat Kominków

Eksperci

Masz problem?

Zadaj pytanie ekspertowi kominki.org

Forum

Miejsce dyskusji o kominkach

wejdź na forum

Fire Tube TV

Logowanie

Załóż konto Przypomnij hasło
lub

Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach w serwisie podaj nam e-mail.

Płomień Roku 2016 – zgłoszenia Mała Firma - Realizacja Roku

Copyright © 2008-2018 kominki.org – kominki, wkłady kominkowe, piece, piecyki
CMS Edito Powered by: Ideo Realizacja: