Kominki.org   >   Kominki  >   Gazowe, elektryczne i biokominki  >   Dodajemy gazu - kominki gazowe

Gazowe, elektryczne i biokominki

Dodajemy gazu - kominki gazoweŚwiat Kominków poleca

12-11-2020
drukuj

Nowoczesny, wygodny, atrakcyjny – mowa o gazowym kominku, który od kilku lat zyskuje na popularności. Dlaczego? Przyczyn jest co najmniej kilka. Z pewnością zainteresowanie gazem rośnie w lokalizacjach, gdzie wprowadzane są ograniczenia czy zakazy używania drewna jako paliwa, np. w Krakowie. Na popularność wpływa też coraz szerszy cenowo i bardziej dostępny dla polskiego klienta asortyment palenisk gazowych oraz większa świadomość odnośnie specyfiki tego produktu i jego ewidentnych użytkowych zalet.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zdjęcia od góry: Dru / Spartherm, Focus / Koperfam, Camina & Schmid, Ortal / Miro-Les Foyers

 

Atrakcyjny gazowy płomień
 

W każdym z kominkowych rozwiązań są kwestie warte dopracowania. W paleniskach na drewno tematem numer jeden jest konstruowanie urządzeń spalających drewno niskoemisyjnie, z kolei w rozwiązaniach peletowych szuka się sposobów na wyciszenie wentylatora czy na „uspokojenie” i nadania atrakcyjności widokowi płomienia. Nie inaczej jest w paleniskach gazowych. Kwestią, nad którą od wielu lat pracowali konstruktorzy tych urządzeń, jest wizja ognia. Obecnie, dzięki połączeniu nowoczesnych technologii gazu i oświetlenia Led, zdecydowanie się ona różni od tej stosowanej w paleniskach gazowych jeszcze kilka lat temu. W zaawansowanych paleniskach gazowych np. marek Dru czy Faber odtworzono widok płomieni, dzięki odpowiednio ułożonym ceramicznym polanom (każdy kawałek ma konkretnie wyznaczone położenie, dopracowane w laboratorium), jak  również wykorzystano elektryczny żar, a ostatnio nawet generator iskier. Tak dopracowana wizja ognia zbliża się do kanonu oczekiwanego przez klientów – do widoku płomieni pobudzających zmysły i relaksujących. Co więcej, takie wnętrze paleniska pozwala na stworzenie najbardziej uniwersalnej i ponadczasowej formy kominka. Mam na myśli klasyczny kominek portalowy. Co więcej, dzięki zastosowaniu w takim palenisku antyrefleksyjnej szyby możemy stworzyć złudzenie optyczne kominka otwartego. Dodatkowo, w bonusie, będziemy z niego korzystać w sposób daleki od pierwowzoru. Unikniemy kupna, rąbania i układania w drewutni drewna, przynoszenia go do domu i czasochłonnego rozpalania, a potem sprzątania paleniska i wyrzucania popiołu. Wszystko to zastąpimy doprowadzonym z sieci lub z butli gazem oraz pilotem zdalnego sterowania. Pamiętajmy jednak, że kto dzierży pilota, ten rządzi.

 

 

Zostań na tarasie i w ogrodzie. Dowiedz się więcej>>

Miks rozmiarów


Tradycyjne palenisko na drewno ma techniczne ograniczenia w kwestii rozmiarów. Z kolei gazowe jest bardziej – można rzec – „rozciągliwe i kurczliwe”. Wśród gazowych modeli, co nie powinno dziwić, obok rozmiarów typowych, dostępnych zarówno w drewnie, jak i w gazie, są też rozmiary totalnie nieosiągalne dla palenisk na drewno, z przyczyn – jak już wcześniej wspomniałam – technicznych. Mam na myśli paleniska ekstremalnie wysokie bądź szerokie, a także – patrząc z innej strony – bardzo wąskie i niewielkie. Jedne i drugie w rozwiązaniach gazowych są zdecydowanie osiągalne. Znaleźć je można takżę w ofercie polskiej marki Kratki.pl. Te niewielkie, dzięki specjalnie zminimalizowanym ,jeśli chodzi o przekrój, przewodom kominowym, pozwalają zamontować je nawet przy bardzo wąskiej ścianie. Wśród gazowych możliwości przeszkody nie stanowi też gazowa wyspa bez widocznego przewodu kominowego. W takiej sytuacji zastosować można specjalny system, który pozwala poprowadzić przewód odprowadzający spaliny pod podłogą. Kilkumetrowa linia ognia, w której równomiernie widoczny jest płomień, a także wersja tunelowa (zwana też vis-à-vis) – jak najbardziej jest możliwa.

Dostępny piecyk


Piecyk to mniejszy, jeśli chodzi o gabaryty, zazwyczaj tańszy, a do tego w Polsce do niedawna często niedoceniany brat kominka. Tylko kwestią czasu było pojawienie się gazowych piecyków. Obecnie ich oferta jest już całkiem spora. Co daje piecyk na gaz? Przede wszystkim wygodę użytkowania. Posiada wszystkie zalety gazowego paleniska: czyli pełna automatyka, zabezpieczenia, np. przed przerwą w dostawie gazu, a co więcej – jest szybki i prosty w montażu. Tak jak i piecyki na inne paliwa, kupujemy kompletne urządzenie o określonej stylistyce, kolorze, kształcie i w krótkim czasie możemy swobodnie go używać. Oczywiście przy pomocy pilota.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zdjęcia od góry: Hase / Godkowie, Planika, Bellfires, Rais / Bertelsen
 

Zoom na funkcje eko


Ekologia to temat, który przewija się w coraz większej ilości dziedzin naszego życia. Nie może go zatem zabraknąć i w tematyce palenisk na gaz. Zaawansowane modele topowych producentów tych urządzeń posiadają systemy ograniczające zużycie gazu, a jednocześnie sprawiające, że płomień będzie bardziej zbliżony do naturalnego – będzie się zwiększał i zmniejszał zgodnie z ustawionym przez producenta algorytmem. Nie ma to jak dwie pieczenie na jednym ogniu. Z kolei podczas zeszłorocznych targów ISH we Frankfurcie nad Menem (imprezy, która wyznacza kierunki rozwoju branży kominkowej) przedstawiono palenisko gazowe marki Dru przeznaczone na cztery pory roku, w którym zastosowano funkcję pracy na ciepłe miesiące roku. Dzięki wykorzystaniu diod Led znacząco zminimalizowano moc cieplną urządzenia (nawet do zera), co w wyraźny sposób przekłada się na obniżenie zużycia gazu.

 


 

Możliwości palenisk gazowych są skrojone na miarę naszych czasów. Wielu z nas, przyzwyczajonych do wygody i nowoczesności w wielu aspektach życia, również takich atrybutów oczekuje od swojego kominka. Sterowany elektronicznie – również smartfonem – niemal bezobsługowy kominek gazowy nie wymaga ani zbyt wielu prac przygotowawczych przed uruchomieniem, ani uciążliwej obsługi w trakcie użytkowania, ani sprzątania go po zakończeniu miłego wieczoru. Wybór palenisk gazowych jest bardzo duży. Pochodzą one od polskich i zagranicznych producentów, są małe i duże, bardziej lub mniej zaawansowane technicznie. Wszystko zależy od preferencji i zasobności portfela nabywcy.
ognia.

 

 

  

 

Aldona Mazurkiewicz

z-ca redaktora naczelnego magazynu "Świat Kominków"

prowadząca portal kominki.org

                                    

 

 

 

 

 

 

 

 

Tekst pochodzi z magazynu "Świat Kominków" (2/2020)  Pobierz bezpłatnie tutaj

 

Przeglądaj "Świat Kominków " na issuu - kliknij tutaj.

 

 

  

Focus/Koperfam

Kalfire

Podziel się

Skomentuj:
Komentarze (0)

Z galerii kominków

 • kominek

  kominek

  Kominek z użyciem wkładu Hoxter UKA 69/48/69/51 , kafle Ceramika Riwal
 • kominek

  kominek

  minimalistyczny kominek z wkładem Unico
 • kominek kaflowy

  kominek kaflowy

  Kominek z wykorzystaniem wkładu Defro DEFRO HOME INTRA ME G
 • Portal kaflowy

  Portal kaflowy

  Kominek z wykorzystaniem kafli Ceramika Riwal i wkładu Unico Dragon 2XL
 • Portal kaflowy

  Portal kaflowy

  Portal kaflowy z wykorzystaniem wkładu elektrycznego Faber e-matrix
 • Kominek akumulacyjny

  Kominek akumulacyjny

  Palenisko firmy Unico z dodatkowymi kolumnami grzewczymi. Obudowa wykonana w technice akumulacyjnej
 • Kominek kaflowy

  Kominek kaflowy

  Kominek wybudowany w formie pieca kaflowego z kafli firmy Kafel-Kar
 • Kominek narożny

  Kominek narożny

  Kominek narożny prawy niemieckiej firmy Spartherm z ławami wykonanymi z czarnego granitu
 • Kominek narożny

  Kominek narożny

  Kominek z paleniskiem narożnym lewym i szeroką ławą wykonaną z szarych kafli wielkogabarytowych.
 • Kominek półokrągły podwieszony

  Kominek półokrągły...

  Kominek podwieszony z paleniskiem firmy Spartherm z elementami czarnego kamienia

Świat Kominków

Eksperci

Masz problem?

Zadaj pytanie ekspertowi kominki.org

Forum

Miejsce dyskusji o kominkach

wejdź na forum

Fire Tube TV

Logowanie

Załóż konto Przypomnij hasło
lub

Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach w serwisie podaj nam e-mail.

Płomień Roku 2016 – zgłoszenia Mała Firma - Realizacja Roku

Copyright © 2008-2018 kominki.org – kominki, wkłady kominkowe, piece, piecyki
CMS Edito Powered by: Ideo Realizacja: