Kominki.org   >   Kominki  >   Kominkowy poradnik  >   Można mieć kominek w bloku – sąd rozwiewa wątpliwości

Kominkowy poradnik

Można mieć kominek w bloku – sąd rozwiewa wątpliwości

15-01-2021
drukuj
kominek w mieszkaniu

Spartherm

Wiele budynków wielorodzinnych w Polsce to budynki czterokondygnacyjne z użytkowym poddaszem. W wielu z nich znajdują się kominki lub piece. Jak ocenił Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wymianę urządzenia na nowe w takich budynkach należy uznać za remont, a nie przebudowę wymagającą pozwolenia na budowę.

 

Sprawa, której dotyczy wyrok (Sygnatura akt: VIII SA/Wa 461/19) odnosiła się do sytuacji, gdzie właściciel mieszkania zamienił piec węglowy na kominek otwarty. Sprawę najpierw badał na wniosek wspólnoty mieszkaniowej powiatowy inspektor nadzoru budowlanego, który nakazał rozebrać kominek, po odwołaniu właściciela mieszkania od tej decyzji wojewódzki inspektor nadzoru budowlanego stwierdził, że wystarczy odłączyć kominek od przewodu kominowego. Na tą decyzję właściciel złożył skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, który uchylił decyzję PINB i przekazał sprawę do ponownego rozpoznania.

 

Wiele osób zastanawia się czy w niskim bloku czy kamienicy można mieć kominek, czy dokonać wymiany istniejącego urządzenia. Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie rozwiewa te wątpliwości.

 

Według WSA wykonane w przywołanej sprawie prace należy uznać za remont urządzenia budowlanego polegający na usunięciu jednego i zastąpienia go innym urządzeniem służącym do tych samych celów. Właściciel mieszkania bowiem nie dokonywał żadnych prac związanych z przebudową ciągów kominowych. Tego typu działanie zatem należy uznać za remont, a nie przebudowę, która już będzie wymagała pozwolenia na budowę.

Co ważne nieruchomość znajduje się w niskim budynku wielorodzinnym, w którym zgodnie z przepisami Rozporządzenia Ministra Infrastruktury o warunkach technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie mogą być instalowane kominki. Jak mówi przepis rozdziału 4 – instalacje ogrzewcze:

 

§ 132. 3. Kominki opalane drewnem z otwartym paleniskiem lub zamkniętym wkładem kominkowym mogą być instalowane wyłącznie w budynkach jednorodzinnych, mieszkalnych w zabudowie zagrodowej i budynkach rekreacji indywidualnej oraz niskich budynkach wielorodzinnych…]

 

Za niskie budynki wielorodzinne zgodnie z przepisami rozporządzenia uważane są zgodnie z § 8 pkt.1 budynki do 12 m włącznie nad poziomem terenu lub mieszkalne o wysokości do 4 kondygnacji nadziemnych włącznie. Co ważne poddasze nie jest zaliczane jako kolejna kondygnacja. Tego typu budynki są powszechnie spotykane i użytkowane – są to nie tylko bloki, ale też kamienice. Co więcej w wielu z nich znajdują się urządzenia kominkowe.

 

O sprawie dotyczącej decyzji WSA w sprawie kominka pisała Rzeczpospolita w artykule: Kiedy można mieć kominek w bloku - wyrok WSA

 

 

Planujesz wymianę kominka - postaw na Ekoprojekt

My polecamy by przy dokonywaniu remontów, wymiany urządzeń grzewczych w tego typu mieszkaniach wybierać paleniska spełniające wymagania dyrektywy Ekoprojekt – wchodzącej w życie w całej Unii Europejskiej w 2022 roku. Niezależnie czy będzie to wolnostojący piecyk, popularnie zwany też kozą, czy palenisko kominkowe do zabudowy. Co więcej w wielu lokalizacjach już obowiązują zapisy dyrektywy Ekoprojekt, gdyż zostały wprowadzone przez uchwały o poprawie jakości powietrza ( sprawdź uchwały dla poszczególnych województw TUTAJ).

 

Polecane piecyki spełniające Ekoprojekt:

 

 

Aldona Mazurkiewicz

z-ca redaktora naczelnego magazynu "Świat Kominków"

prowadząca portal kominki.org

                                    

 

 

 

Podziel się

Skomentuj:
Komentarze (0)

Z galerii kominków

Świat Kominków

Eksperci

Masz problem?

Zadaj pytanie ekspertowi kominki.org

Forum

Miejsce dyskusji o kominkach

wejdź na forum

Fire Tube TV

Logowanie

Załóż konto Przypomnij hasło
lub

Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach w serwisie podaj nam e-mail.

Płomień Roku 2016 – zgłoszenia Mała Firma - Realizacja Roku

Copyright © 2008-2018 kominki.org – kominki, wkłady kominkowe, piece, piecyki
CMS Edito Powered by: Ideo Realizacja: