Kominki.org   >   Kominki  >   Kominkowy poradnik  >   Palić bez dymu - czyli od góry

Kominkowy poradnik

Palić bez dymu - czyli od góry

19-10-2020
drukuj

Kratki

Zobacz co zrobić, aby ogrzewać drewnem bez szkody dla środowiska i ludzi. Jak każde świadome działanie wymaga to przygotowania i minimum wiedzy na start.

 

Do spalania nadaje się wyłącznie drewno:

  • suche o wilgotności do 20%,
  • o przekroju od 10 do 12 cm,
  • o obwodzie polana do 30 cm.

 

Stąd niezrozumiała jest dla nas idea tzw. współspalania drewna mokrego w elektrowniach ze sprawnością ok. 20-25% – trzeba przyznać, że to dziwny pomysł na otrzymanie dotacji i powoduje stratę ok. 2 miliardów zł rocznie wg wyliczeń Ministerstwa Gospodarki. Dlaczego jest on nadal stosowany?

 

Drewno przed spaleniem należy połupać na szczapy i ułożyć w stosach celem wysuszenia.

Dopiero tak przygotowane i luźno ułożone pod dachem na wolnym powietrzu potrafi osiągnąć wymagana wilgotność w czasie znacznie krótszym niż  dwa lata. Tego nie robi się w elektrowniach więc współspalanie drewna powinno być tam zakazane.  

 

Drewno w kominku należy spalać współprądowo czyli – od góry!

Nie jest obojętne jak spalamy drewno w piecu czy kominku. Należy odwrócić znany z ogniska porządek układania stosu. W palenisku kładziemy najpierw 2-3 grube polana, następnie na krzyż 2-3 nieco cieńsze, oraz kolejno na krzyż 2-3 jeszcze cieńsze polana, na koniec u góry stosu podpałkę i drobniejsze drzazgi. Korzyści? Dym z dosuszanego z wilgoci resztkowej drewna przechodzi przez płomień i ulega dopaleniu.

 

 

Efekt? Spalanie bezdymowe!

Z komina początkowo ulatuje biały dym (głównie para wodna) lub nie widać dymu w ogóle. W ten sposób nawet stare piece można „oduczyć” dymienia. Przy właściwym spalaniu drewna we współczesnych paleniskach ze sprawnością 85-90% powstają również znikome ilości pyłów i substancji szkodliwych.

 

Poradę opracował mgr. inż. Witold Jaworski, Mistrz Zduński i biegły sądowy z tego zakresu, Ekspert Kampanii „Drewno Pozytywna Energia”, aktywista OSKP, przedsiębiorca i publicysta.

Źródło: Strona kampanii Drewno Pozytywna Energia : https://ogrzewamydrewnem.wordpress.com/

 

Podziel się

Skomentuj:
Komentarze (1)
Marta    |    26-10-2020 16:43:30
tak? a kto zapłaci mandat 5 tys. przy całkowitym zakazie używania paliw stalych czyli np drewna kominkowego choćby było suche jak wiór???! w zeszlym roku zakaz objął wszystkie kominki w Krakowie i musiałam z bólem serca przestać w nim palic !

Z galerii kominków

Świat Kominków

Eksperci

Masz problem?

Zadaj pytanie ekspertowi kominki.org

Forum

Miejsce dyskusji o kominkach

wejdź na forum

Fire Tube TV

Logowanie

Załóż konto Przypomnij hasło
lub

Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach w serwisie podaj nam e-mail.

Płomień Roku 2016 – zgłoszenia Mała Firma - Realizacja Roku

Copyright © 2008-2018 kominki.org – kominki, wkłady kominkowe, piece, piecyki
CMS Edito Powered by: Ideo Realizacja: