Kominki.org   >   Kominki  >   Kominkowy poradnik  >   Sposób na czystą szybę w kominku

Kominkowy poradnik

Sposób na czystą szybę w kominkuporady ekspertów

07-06-2019
drukuj

Kratki.pl

Mam kłopot z szybą w kominku i proszę o radę. Szyba została zakupiona razem z wkładem kominkowym, ale już po pół dnia palenia suchym drewnem (jesion i brzoza) cała zachodzi sadzą. To samo drewno palone u znajomych nie powoduje takiego czernienia szyby. Czy problem jest w szybie? Czy jest jakieś szkło, którego sadza bardzo nie brudzi? A może przyczyna jest zupełnie gdzie indziej?

 

 

 
 
Tomasz Nazimek, Perfekt (woj. małopolskie): Szybko brudząca się szyba to bardzo częsty problem wśród posiadaczy wkładów kominkowych. Niska temperatura z powodu mokrego drewna i szybkiego zamykania dopływu powietrza to główna tego przyczyna. Sama szyba nie jest tutaj winna. Dodatkowe nawiewy, kurtyny itp. pomagają znacząco, ale jak jest mokre drewno i „pryczenie” bez dostępu powietrza, to czarna szyba robi się w 15 minut. Kłopot ten może powodować również słaba jakość wkładów kominkowych (najczęściej tzw. wkłady marketowe), nie posiadających systemów ograniczających brudzenie szyby (np. kurtyn powietrznych) czy słabej jakości drewno (mokre). Jednak problem brudzenia szyby to nie tylko kwestia konstrukcji wkładu. W większości przypadków to także kwestia braku ciągu w kominie (a ten z kolei może być wypadkową wielu przyczyn: krótkiego komina, wąskiego komina, braku nawiewu, sąsiedztwa drzew lub wysokich budynków, które powodują „zawiewanie wiatru do komina” itp.), palenia mokrym drewnem lub braku nawiewu pod kominek. Proszę spróbować popalić w kominku przy uchylonym oknie. Jeśli problem ulegnie zmniejszeniu, to mamy zidentyfikowany powód, którego rozwiązaniem byłoby zainstalowanie nawiewu (jak nie pod kominkiem, to nad oknem w pokoju z kominkiem). 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Daniel Borkowski, Kominki Wiliński (woj. pomorskie): W kwestii samej szyby kominkowej – standardowo wkłady i piecyki wyposażone są w szkło witroceramiczne, czyli odporne na wysokie temperatury. Można również wyposażyć swoje urządzenie w szkło pyrolityczne, które w pewnym stopniu ogranicza bądź spowalnia efekt brudzenia się szyby w kominku. Jednak to nie sama szyba wpływa na jej brudzenie się. Istotna jest jakość samego urządzenia grzewczego i jego konstrukcja oraz system doprowadzania tlenu do komory spalania. Kolejnym ważnym punktem na drodze do czystej szyby jest jakość drewna i jego wilgotność, która powinna oscylować w granicach 15–20%. Parametr taki będziemy w stanie uzyskać po kilkunastu bądź kilkudziesięciu miesiącach sezonowania drewna, w zależności od jego gatunku. Kolejnym tematem są umiejętności obsługi palenia w urządzeniu. Tutaj też musimy wiedzieć, co i jak. Oczywiście, bezapelacyjnym czynnikiem, który wpływa na jakość procesu spalania, jest prawidłowy montaż urządzenia grzewczego, a także dbanie o jego regularne serwisowanie. Dopiero gdy zadbamy o wszystkie wyżej wymienione czynniki, będziemy mogli w pełni cieszyć się niczym nie zakłóconą wizją ognia w swoim salonie. 
 
 
 
 
 
 
 

Więcej pytań i odpowiedzi na stronie:

 

http://www.kominki.org/porady-ekspertow

 
 
 

Podziel się

Skomentuj:
Komentarze (0)

Z galerii kominków

Świat Kominków

Eksperci

Masz problem?

Zadaj pytanie ekspertowi kominki.org

Forum

Miejsce dyskusji o kominkach

wejdź na forum

Fire Tube TV

Logowanie

Załóż konto Przypomnij hasło
lub

Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach w serwisie podaj nam e-mail.

Płomień Roku 2016 – zgłoszenia Mała Firma - Realizacja Roku

Copyright © 2008-2018 kominki.org – kominki, wkłady kominkowe, piece, piecyki
CMS Edito Powered by: Ideo Realizacja: