Kominki.org   >   Kominki  >   Kominkowy poradnik  >   Problemy z instalacją DGP - jak je rozwiązać?

Kominkowy poradnik

Problemy z instalacją DGP - jak je rozwiązać?porady ekspertów

15-05-2019
drukuj

Darco

Mam instalację DGP, turbina i przewody są poprowadzone na poddaszu nie ogrzewanym i nie zaizolowanym. Z kratek nawiewnych w czasie, gdy nie pali się w kominku i nie pracuje turbina, leci strumień zimnego powietrza, wychładzając pomieszczenie. Czy to normalne, czy też świadczy o jakichś nieszczelnościach w układzie doprowadzającym (zimne powietrze z poddasza dostaje się do układu i spływa do mieszkania)? Zastanawiam się nad zainstalowaniem szczelnych przepustnic, być może sterowanych elektrycznie (otwierałyby się w momencie uruchomienia turbiny), ale czy to ma sens i czy jest dopuszczalne?

 

 

 

 

 

 

Łukasz Darłak, Darco (woj. podkarpackie): Owszem, może gdzieś w instalacji DGP znajdować się nieszczelność, przez którą chłodne powietrze dostaje się do instalacji. Uważam jednak, że to nie jest ta przyczyna. Podczas gdy w kominku się nie pali, powietrze (z pomieszczenia, w którym kominek się znajduje, a jeśli jest doprowadzenie pod kominek z zewnątrz, to też zewnętrzne) dostaje się do instalacji, grawitacyjnie unosi się ku górze i przez wentylator i przewody dostaje się do kratek. A że przewody są w nie ocieplonych pomieszczeniach, powietrze może znacząco się wychłodzić. Jeśli sprawnie działa wentylacja wywiewna w kuchni i łazienkach, a nie ma lub jest mało nawiewników – problem ten może się pogłębiać (jeśli w domu jest wentylacja naturalna i np. jest wietrznie lub chłodno, bo wtedy ona najskuteczniej działa). W takiej sytuacji można lepiej zaizolować, ocieplić przewody rozłożone w nieizolowanej strefie. Owinąć je dokładnie wełną mineralną o grubości 5 cm i okleić wysokotemperaturową taśmą i obserwować, co się dzieje. Jeśli to nie zadziała, to można spróbować innych usprawnień, jak zainstalowanie szczelnych przepustnic. Instalowanie przepustnic w instalacji DGP jest dopuszczalne, także tych sterowanych elektrycznie – zawsze należy tylko mieć na uwadze, że muszą one wytrzymać pracę w podwyższonej temperaturze (do 150°C).

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Marcin Czerniak, Kominox (woj. lubelskie): Często spotykanym błędem w instalacji DGP jest brak izolacji lub jej nie wystarczająca ilość na przewodach rozprowadzających gorące powietrze oraz na elementach wchodzących w skład systemu. Efekt wilgoci lub ruchu niepotrzebnie schłodzonego powietrza potęguje nie ogrzewane czy też nie izolowane pomieszczenie, przez które taki system przebiega. W tego tupu systemach, aby nie wychładzać powietrza oraz aby zabezpieczyć je przed wytrącającą się wilgocią, należy montować przewody izolowane, a kiedy instalacja przebiega przez pomieszczenia nie ogrzewane lub nie izolowane (np. poddasze), należy zastosować odpowiednio grubszą izolację. Zastosowanie przepustnic traktowałbym bardziej jako element regulacyjny niż zamykający. Zamontowanie takiego elementu wprawdzie zlikwiduje efekt ruchu powietrza, ale nie rozwiąże pozostałych problemów, takich jak straty ciepła czy wilgoć. Elektrycznie sterowana przepustnica pozwoli nam zapomnieć o konieczności otwierania jej przy każdym paleniu w kominku i zamknie się samoczynnie, kiedy wygaśnie ogień; ważne, aby przepustnica była przystosowana do wysokich temperatur.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Więcej pytań i odpowiedzi na stronie:

 

 

http://www.kominki.org/porady-ekspertow

Podziel się

Skomentuj:
Komentarze (0)

Z galerii kominków

 • Unico Dragon 8B

  Unico Dragon 8B

  Bryła stworzona z wykorzystaniem płyt izolacyjnych z paleniskiem Uncio Dragon 8B
 • kominek kaflowy biały

  kominek kaflowy biały

  Kominek kaflowy wykonany na wkłądzie kobok, zabudowa kominka białe kafle Kafel kar . Projekt...
 • Spartherm Varia Sh

  Spartherm Varia Sh

  Portal marmurowy Carrara z paleniskiem Spartherm Varia-Sh
 • Spartherm Varia 2L 100h-4S

  Spartherm Varia 2L 100h-4S

  Obudowa wykonana przy użyciu Kafli Kafel-Kar w kolorze Arktyczna Biel z paleniskiem Spartherm...
 • Kominek kaflowy

  Kominek kaflowy

  Obudowa wykonana przy użyciu kafli Kafel-Kar kolor Ecru z paleniskiem Unico Dragon 2

Świat Kominków

Eksperci

Masz problem?

Zadaj pytanie ekspertowi kominki.org

Forum

Miejsce dyskusji o kominkach

wejdź na forum

Fire Tube TV

Logowanie

Załóż konto Przypomnij hasło
lub

Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach w serwisie podaj nam e-mail.

Płomień Roku 2016 – zgłoszenia Mała Firma - Realizacja Roku

Copyright © 2008-2018 kominki.org – kominki, wkłady kominkowe, piece, piecyki
CMS Edito Powered by: Ideo Realizacja: