Kominki.org   >   Kominki  >   Kominkowy poradnik  >   Jak pogodzić wentylację mechaniczną z kominkiem?

Kominkowy poradnik

Jak pogodzić wentylację mechaniczną z kominkiem?porady ekspertów

21-01-2019
drukuj

Darco

Chcę zainstalować w domu wentylację mechaniczną z rekuperatorem oraz kominek. Mam doprowadzoną rurę w posadzce z powietrzem z zewnątrz w miejsce, gdzie będzie stał kominek. Czy w przypadku wentylacji mechanicznej powinno być szczelne połączenie wkładu kominka z tą rurą? Czy takie szczelne połączenie zapewni maksimum bezpieczeństwa w korzystaniu z kominka?

 

 

 

 

 

 

 

Łukasz Darłak, Darco (woj. podkarpackie): Przede wszystkim szczelne połączenie kominka z nawiewem z zewnątrz umożliwia tylko pewna część wkładów kominkowych. Jeśli posiada Pan albo planuje taki zakup, to owszem, jest to najlepsze rozwiązanie. Jakkolwiek dostarczy Pan powietrze do spalania w kominku (albo pod kominek, albo bezpośrednio pod wkład), proszę absolutnie nie stosować szczelnych przepustnic na doprowadzeniu powietrza (takich przepustnic używa się czasem w systemach wentylacji z odzyskiem ciepła) – przepustnica nawet w pozycji zamkniętej musi mieć pewne nieszczelności. Chodzi o to, by nie dopuścić do braku dostatecznej ilości powietrza do procesu spalania, gdyż może wtedy nastąpić spalanie niepełne i wydzielić się tlenek węgla.

 
 
 
 
 
 
Andrzej Szczęśniak, Kominki.pl (woj. lubelskie): Jak najbardziej połączenie kominka z rurą doprowadzającą powietrze z zewnątrz musi być szczelne, jak również sam kominek musi spełniać konkretne wymagania, aby mógł być zastosowany w domu z rekuperacją mechaniczną. Musi mieć tzw. zamkniętą komorę spalania i nie pobierać powietrza z pomieszczenia, w którym się znajduje. Przy zastosowaniu powyższych wskazówek, takie połączenie zapewni maksimum bezpieczeństwa w korzystaniu z kominka. 
 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Więcej pytań i odpowiedzi na stronie:

 

 

http://www.kominki.org/porady-ekspertow

Podziel się

Skomentuj:
Komentarze (1)
Pablo    |    04-03-2019 11:37:01
Ja mam tego typu połączenie zrobione na tatarku z czujką drzwiczek - w momencie kiedy otwieram drzwiczki kominka - idzie sygnał do rekuperatora ( bo akurat z takiego rozwiązania korzystam ) i zatrzymuje jego pracę. Po zamknięciu znowu pracuje, dzięki czemu nie dymi mi do salonu.

Z galerii kominków

Świat Kominków

Eksperci

Masz problem?

Zadaj pytanie ekspertowi kominki.org

Forum

Miejsce dyskusji o kominkach

wejdź na forum

Fire Tube TV

Logowanie

Załóż konto Przypomnij hasło
lub

Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach w serwisie podaj nam e-mail.

Płomień Roku 2016 – zgłoszenia Mała Firma - Realizacja Roku

Copyright © 2008-2018 kominki.org – kominki, wkłady kominkowe, piece, piecyki
CMS Edito Powered by: Ideo Realizacja: