Kominki.org   >   Kominki  >   Kominkowy poradnik  >   Podłączenie kominka z płaszczem wodnym do istniejącej instalacji

Kominkowy poradnik

Podłączenie kominka z płaszczem wodnym do istniejącej instalacjiporady ekspertów

26-11-2018
drukuj

Hitze

Posiadam obecnie starą instalację centralnego ogrzewania podłączoną do kuchni węglowej z podkową. Na strychu znajduje się otwarty zbiornik wyrównawczy. Kuchnia ta działa na dwa kaloryfery. Chciałabym kupić piec kominkowy o mocy około 14 kW z płaszczem wodnym. Czy mogę podłączyć go do tej samej instalacji? Ktoś ze sklepu od takich kominków pisał mi, że potrzebuję pompy i sterownika, żeby to działało. Jakoś teraz nie mam żadnych pomp i wszystko grzeje.

 

Łukasz Darłak, Darco (woj. podkarpackie): Zwykle podłączanie kominka z płaszczem wodnym do istniejącej instalacji jest możliwe, ale nie zawsze łatwe (i opłacalne, zwłaszcza gdy Pani używa tego tylko do dwóch grzejników). Kolega ze sklepu, który Pani doradzał, po części może mieć rację, iż pompa i sterownik będą nieodzowne. Ze swojej strony dodam, że również wymiennik ciepła będzie prawdopodobnie konieczny, do tego cały zestaw zapewniający bezpieczeństwo (naczynia wzbiorcze, zawory). Kominek z płaszczem wodnym to nie piec z podkową – wymaga nieco bardziej zaawansowanej instalacji. Warto też dodać, że w przypadku większej instalacji i podłączenia większej ilości grzejników konieczny będzie także zakup zbiornika buforowego, który zmagazynuje nadmiar ciepła. Pamiętać też należy, że tego typu instalacje wykonują hydraulicy, którzy mają w tym doświadczenie, po uprzednim dokładnym zapoznaniu się z istniejącą instalacją. Pod żadnym pozorem nie można wykonywać tego samodzielnie lub z pomocą przysłowiowych „złotych rączek”.

 

 

 

 

Kamila Szynaka, Olwent (woj. warmińsko-mazurskie): Prawidłowe podłączenie kominka z płaszczem wodnym do istniejącej już instalacji jest dosyć kłopotliwe i wymaga sporo pracy. Często potrzebny jest dodatkowy remont związany np. z kuciem ścian pod instalację. Ważne jest także odpowiednie dobranie mocy wkładu pod zapotrzebowanie energetyczne i powierzchnię domu. Instalacja kominka z płaszczem wodnym jest znacznie bardziej wymagająca od instalacji kominka konwekcyjnego. Kominek wodny potrzebuje specjalnego osprzętu do prawidłowego i bezpiecznego funkcjonowania takiego jak: wężownica schładzająca, zawory termostatyczne, pompy, sterowniki, wymienniki ciepła, naczynia wzbiorcze czy zbiorniki buforowe. Instalacją tego typu kominków zajmują się wykwalifikowani hydraulicy, którzy po dokładnym zapoznaniu się z konkretnym przypadkiem doradzą najlepszą, a przede wszystkim bezpieczną instalację. 

 

 

 

 

 

 

Więcej pytań i odpowiedzi na stronie:

 

http://www.kominki.org/porady-ekspertow

Podziel się

Skomentuj:
Komentarze (0)

Z galerii kominków

Świat Kominków

 

Magazyn o kominkach i piecach

Eksperci

Masz problem?

Zadaj pytanie ekspertowi kominki.org

Forum

Miejsce dyskusji o kominkach

wejdź na forum

Fire Tube TV

Logowanie

Załóż konto Przypomnij hasło
lub

Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach w serwisie podaj nam e-mail.

Płomień Roku 2016 – zgłoszenia Mała Firma - Realizacja Roku

Copyright © 2008-2018 kominki.org – kominki, wkłady kominkowe, piece, piecyki
CMS Edito Powered by: Ideo Realizacja: