Kominki.org   >   Kominki  >   Kominkowy poradnik  >   Wylot spalin w piecykach wolno stojących

Kominkowy poradnik

Wylot spalin w piecykach wolno stojącychporady ekspertów

08-11-2018
drukuj

Kratki

Prawie wybrałem „kozę”, kierując się urodą i wygodą. Jednak zastanowiły mnie różnice w średnicy wylotu spalin – od 120 do 150 mm. Domek do ogrzania to 40 m2. Na co ma wpływ wielkość wylotu spalin? Jaki wybrać?

 

Łukasz Darłak, Darco (woj. podkarpackie): Wielkość wylotu spalin ma oczywiście znaczenie, choć w przypadku małej „kozy” niespecjalnie duże. Im większy wylot spalin i im większej średnicy rury przyłączeniowe do komina, tym większa szansa na dobry ciąg i lepsze palenie w kominku. Ale to sprawa zależna od tak wielu czynników (wysokość komina, wiatr, nawiew do kominka itp.), że znaczenie wielkości króćca na samym kominku nie jest aż tak wielkie. Jeśli zdecydował się Pan „wizualnie” na jakiś model, jeśli jest to model o małej mocy i do ogrzewania niewielkiej powierzchni (a tak Pan pisze), nie traktowałbym średnicy wylotu spalin jako kluczowej dla wyboru. Warto tylko pamiętać, żeby średnica przyłącza nie była większa od przekroju przewodu kominowego.

 

 

 

 

 

 

Grzegorz Karwat, Salon Kominków Inferno (woj. dolnośląskie): Na średnicę wylotu spalin największy wpływ ma wielkość paleniska, im więcej drewna spalamy tym więcej spalin trzeba odprowadzić. Do pomieszczeń nie przekraczających 40m2 jak najbardziej można zastosować piecyki lub urządzenia grzewcze z wylotem spalin 120mm. Wraz ze wzrostem wielkości paleniska zwiększa się przekrój średnicy wylotu spalin jak i moc urządzenia.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Więcej pytań i odpowiedzi na stronie:

 

http://www.kominki.org/porady-ekspertow

Podziel się

Skomentuj:
Komentarze (0)

Z galerii kominków

Świat Kominków

Eksperci

Masz problem?

Zadaj pytanie ekspertowi kominki.org

Forum

Miejsce dyskusji o kominkach

wejdź na forum

Fire Tube TV

Logowanie

Załóż konto Przypomnij hasło
lub

Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach w serwisie podaj nam e-mail.

Płomień Roku 2016 – zgłoszenia Mała Firma - Realizacja Roku

Copyright © 2008-2018 kominki.org – kominki, wkłady kominkowe, piece, piecyki
CMS Edito Powered by: Ideo Realizacja: