Kominki.org   >   Kominki  >   Kominkowy poradnik  >   Zastosowanie filtrów dymu

Kominkowy poradnik

Zastosowanie filtrów dymuartykuł

06-04-2018
drukuj

Wodtke

Spartherm

Ruegg

Poujoulat

Cebud

Spartherm

Coraz więcej klientów myślących o ogrzewaniu drewnem, zwraca uwagę na spalanie tego paliwa w sposób ekologiczny. Paleniska są coraz doskonalsze, spełniają wyśrubowane normy, więc ich użytkowanie staje się coraz bardziej ekologiczne. Co jednak gdy mamy do czynienia ze starszym typem kominka? Jednym z proponowanych rozwiązań są filtry dymu.

 

Takie  rozwiązania w swojej ofercie ma m.in. Poujoulat. Top Clean filtruje pył zawieszony z dymu, zwiększając bezpieczeństwo człowieka. To generator wysokiego napięcia, który jonizuje cząstki pyłu PM 10 i PM2,5, powstające w procesie spalania. Cząstki są ładowane ujemnie i przyciągane do ścianek przewodu kominowego, natomiast dodatnio naładowana ścianka przewodu kominowego, umożliwia bezpieczne opadanie do urządzenia gazowego. Zastosowanie takiego rozwiązania daje możliwość usunięcie do 92% cząstek stałych. Filtr znajduje zastosowanie przy nowych instalacjach, jak i starszych, które chcemy zmodernizować.


Są także producenci, którzy oferują filtry cząstek instalowane bliżej komory spalania, również wykorzystujące zasadę jonizacji. Airbox firmy Spartherm to urządzenie wytrącające cząstki sadzy, które wychwytuje nawet najdrobniejsze niewidoczne cząstki pyłu i w ten sposób przyczynia się do utrzymania czystości powietrza atmosferycznego. Airbox montowany jest bezpośrednio na kolektorze spalin komory spalania, co pozwala uniknąć powstawania skroplin. Czyszczenie filtra odbywa się przy użyciu odkurzacza i szczotki poprzez otwór rewizyjny. 
Podobnego typu filtry oferuje również firma Rüegg. Zumik®on także wykorzystuje elektrostatyczne rozdzielanie cząstek stałych. Na ciekiej elektrodzie wewnątrz króćca wylotu spalin przyłożone jest wysokie napięcie do 20000 V. Sprawia, że naładowane elektrycznie cząstki są spychane do wewnętrznej ściany króćca wylotu spalin, gdzie następnie są stale rozdzielane. W ten sposób powstaje warstwa pyłu, która łatwo usunąć przez drzwiczki rewizyjne.

 

W ofertach firm znaleźć można też konkretne urządzenia wyposażone w dedykowane do tych modeli ceramiczne filtry cząstek stałych - znaleźć je można w ofercie między innymi firm: Wodtke i Spartherm.  Z kolei w ofercie polskiej firmy Cebud znajdują się prefabrykowane, ceramiczne zestawy filtracyjne w formie gotowych KAF-ów, czyli Kolektorów Akumulacyjno-Filtracyjnych. Te filtry nie są dedykowane konkretnym paleniskom i można je stosować do różnych palenisk także do modernizacji starych urządzeń, by umożliwić im spełnianie nowych wymagań emisyjnych. KAF-y działają bez prądu w oparciu o sprawdzone technologie zduńskie.

 

Warto zaznaczyć, że filtry dymu nie są tanimi rozwiązaniami, a szcególnie dotyczy to elektrofiltrów. Jest to rozwiązanie do zastosowania w sytuacjach ekonomicznie uzasadnionych, w innych przypadkach bardziej będzie się opłacać wymiana urządzenia kominkowego na nowe, spełniające wymagania unijnej dyrektywy Ekoprojekt.

 

Witold Hawajski

 

Podziel się

Skomentuj:
Komentarze (0)

Z galerii kominków

Świat Kominków

 

Magazyn o kominkach i piecach

Eksperci

Masz problem?

Zadaj pytanie ekspertowi kominki.org

Forum

Miejsce dyskusji o kominkach

wejdź na forum

Fire Tube TV

Logowanie

Załóż konto Przypomnij hasło
lub

Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach w serwisie podaj nam e-mail.