Kominki.org   >   Kominki  >   Kominkowy poradnik  >   Wlot spalin - na jakiej wysokości?

Kominkowy poradnik

Wlot spalin - na jakiej wysokości?porady ekspertów

13-11-2017
drukuj

Jawar

Darco

Jestem na etapie budowy kominka. Dwóch wykonawców powiedziało, że mam za nisko zrobione odprowadzenie dymowe 90°. Niestety, jest to 120 cm od wykończonej podłogi. Komin jest modułowy. Co robić? Chciałabym mieć piec kaflowy z wbudowanym wkładem lub kominek z szamotem obudowany kaflami. Czy w jednym i drugim przypadku kafle będą grzały? Jak wybrnąć z tak niskiego umiejscowienia trójnika? Proszę o radę.

 

 

Tomasz Nazimek, Perfekt (woj. małopolskie): Tak, wlot spalin jest zdecydowanie za nisko. Jest to dość częsty błąd montażystów komina, którzy sugerują się wysokością wlotu kotła CO, którym kominek z wkładem nie jest. Dla budującego kominek ta kłopotliwa sytuacja może być poprawiona przez zaślepienie istniejącego wylotu i wykonanie go na pożądanej wysokości. Niektórzy z producentów oferują nawet tzw. zestawy naprawcze. Jeśli takiego nie ma, należy niestety zakupić dodatkowy element i go wykorzystać, odpowiednio wycinając i wstawiając, a równocześnie zaślepiając istniejący nisko otwór. Jest to dość kłopotliwe, ale jak najbardziej wykonalne i tańsze, niż wykonywanie jakichś skomplikowanych instalacji kominkowych, które nie muszą dobrze działać (i zwykle nie działają). No i zdecydowanie lepsze niż wykonywanie kominka z „szybą przy podłodze”, bo to ani funkcjonalne, ani estetyczne.

 

 

 

Łukasz Chęciński, Schiedel (woj. opolskie): Wlot został faktycznie usytuowany zbyt nisko. Podłączenie do komina powinno się znajdować na wysokości 180–200 cm. Nie pozostaje więc nic innego, jak „przenieść” króciec podłączeniowy komina na prawidłową wysokość. Związany z tym zakres czynności będzie polegał na zaślepieniu wlotu do istniejącego trójnika przyłączeniowego i wykonaniu tzw. wklejki na wymaganej wysokości – czynność ta polega na wycięciu otworu w ceramice i wklejeniu ceramicznego króćca podłączeniowego. Niektórzy producenci oferują gotowe elementy w różnych średnicach oraz materiały łączące, które ułatwiają przeprowadzenie takich czynności. Wykonanie wspomnianej wklejki warto zlecić fachowcowi, który ma doświadczenie w realizacji tego rodzaju prac.

 

 

 

 

 

Więcej pytań i odpowiedzi na stronie:

http://www.kominki.org/porady-ekspertow

 

 

 

 

 

 

 

Podziel się

Skomentuj:
Komentarze (3)
aaaa    |    22-11-2017 14:11:29
<a>Aaa</a>
aaaa    |    22-11-2017 14:11:07
http://www.google.com
aaaa    |    22-11-2017 14:10:40
<a href="%5C">aaa</a>

Z galerii kominków

Świat Kominków

 

Magazyn o kominkach i piecach

Eksperci

Masz problem?

Zadaj pytanie ekspertowi kominki.org

Forum

Miejsce dyskusji o kominkach

wejdź na forum

Fire Tube TV

Logowanie

Załóż konto Przypomnij hasło
lub

Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach w serwisie podaj nam e-mail.

Copyright © 2008-2018 kominki.org – kominki, wkłady kominkowe, piece, piecyki
CMS Edito Powered by: Ideo Realizacja: