Kominki.org   >   Kominki  >   Kominkowy poradnik  >   Zrób to sam - generalne porządki kominka

Kominkowy poradnik

Zrób to sam - generalne porządki kominka

drukuj
płyn do mycia szyb

płyn do czyszczenia szyb Criss / Organika

przegląd kominka, wymiana uszczelki

Zestaw do samodzielnej wymiany uszczelki Dortech...

uszczelka kominkowa

Uszczelki do kominków Agkom

Dbając o kominek, możemy sprawić, że będzie on przede wszystkim czysty i ekologiczny a dodatkowo będzie doskonale pełnił swoją funkcję przez wiele lat. Pierwszym krokiem w tym kierunku jest całoroczna troska o bezpieczne działanie kominka, a przede wszystkim jego przegląd nie tylko przed każdym sezonem, ale i po każdym sezonie. Po co aż dwa przeglądy? Przyczyna jest prosta sezon główny się skończył, ale do jesieni zwykle jeszcze wiele razy, choć z pewnością mniej intensywnie będziemy korzystać z kominka. Zauważone w czasie posezonowego przeglądu uszkodzone elementy można zamówić i spokojnie na nie poczekać, a jak dotrą zamontować przed kolejnym sezonem. Obecnie czas oczekiwania na niektóre towary może być w związku z sytuacją pandemii wydłużony, więc to dobry czas by o tym pomyśleć. Dodatkowo w przeciągu okresu, gdy kominka używamy sporadycznie mogą pojawić się np.: gniazda ptaków na kominie, czy inne problemy, których na zakończenie sezonu głównego nie było.

 

Przegląd kominiarski
Ważne, aby nie zapomnieć o wizycie pewnego jegomościa w czerni. Przegląd kominiarski to temat ważny, choć wizyta kominiarza obecnie może to być utrudniona, ale można to zorganizować w sposób ograniczający bezpośredni kontakt albo przełożyć na lato, kiedy mamy nadzieję, że sytuacja w związku z epidemią się uspokoi.  Przeglądy kominiarskie stanowią podstawę naszej troski o bezpieczne funkcjonowanie kominków czy pieców, a kontrola przewodu kominowego powinna być zwieńczeniem naszych porządkowych działań. Korzystając bowiem z fachowej wiedzy dobrego kominiarza (a dbajmy o to, by właśnie tacy przekraczali progi naszych domów), mamy szansę na skonfrontowanie własnych uwag, zgłoszenie ewentualnych usterek czy wątpliwości. Z takim podejściem z pewnością zyskamy przychylność losu nie tylko dla siebie, ale i dla naszego kominka.

 

Przegląd usterek
Warto wspomnieć także o wszelkiego rodzaju kosmetycznych poprawkach. W obecnym okresie warto poczynić kroki, które możemy zrobić sami. Wymianę popękanych kafli czy elementów z kamienia, które wymagają obecności fachowca zostawmy na później. Samodzielnie można choćby wyczyścić palenisko i zaobserwować usterki, które będą wymagały w przyszłości wizyty fachowca.

 

Czysta szyba

Wśród podstawowych czynności znajdzie się też sumienne mycie szyby. Do mycia szyb w kominkach jest wiele preparatów dedykowanych, które obecnie można kupić przez Internet np.: płyn do szyb kominkowych Criss. Jeśli jednak takiego w domu nie posiadamy, ograniczamy wychodzenie z domu i nie chcemy czekać na dostawę to możemy skorzystać z „domowych” sposobów. Internet pełen jest sprawdzonych pomysłów – jak np. czyszczenie wilgotną szmatką z popiołem – trzeba tylko uważać by nie było w nim niedopalonych drobinek drewna bo można porysować szybę. Można też skorzystać z płynu do mycia naczyń. Co najważniejsze używając środków chemicznych musimy uważać by agresywne środki nie miały styczności z uszczelkami, gdyż mogą je uszkodzić.

 

Uszkodzony szamot lub ruszt

Porządki to też dobry moment by zajrzeć czy nie są uszkodzone szamoty, ruszt. Jeśli te elementy są powyginane lub popękane to z powodzeniem możemy je zamówić. Samodzielnie możemy też zdjąć deflektor z górnej części i sprzątnąć zgromadzony tam pył czy sprawdzić smar w drzwiczkach i jeśli go brakuje to go uzupełnić. 

 

Wymiana uszczelek, impregnacja kamienia, pomalowanie kominka - to zrobisz sam!

Możemy przyjrzeć się stanowi uszczelek w palenisku i jeśli ich stan wymaga wymiany można zakupić zestaw do wymiany uszczelek (uszczelki znajdziecie między innymi w ofercie Dortech II i Agkom) i samodzielnie ją wymienić. W przypadku obudowy z kamienia naturalnego warto pomyśleć o impregnacji kamienia. Ponadto mamy szansę dać upust swoim artystycznym pasjom, chociażby w ponownym odmalowaniu okapu kominka.

 

Przegląd stanu kominkowego wyposażenia

Pamiętajmy również o narzędziach codziennego użytku, takich jak pogrzebacze, szczotki czy kosze. Warto dokładniej się im przyjrzeć – być może ich aktualny kształt jest daleki od tego, kiedy to po raz pierwszy zawitały w naszym domu. W takiej sytuacji należy odrzucić zbędne sentymenty i bez skrupułów wymienić je na nowe. W wolnym czasie możemy pobuszować po internetowych sklepach.

 

Podsumowując

Całoroczne dbanie o kominek czy piec służy ekologii i utrzymaniu go jak najdłuższej w dobrej, a przede wszystkim bezawaryjnej formie. Absolutną podstawą pielęgnacji są regularne wizyty kominiarza i palenie odpowiednio wysuszonym drewnem, a reszta zabiegów pielęgnacyjnych powinna uzupełniać te dwa podstawowe obowiązki – trzeba o tym zawsze pamiętać. Sumienne wypełnianie tego obowiązku sprawia, że w prosty sposób możemy przyczynić się do poprawienia jakości nie tylko naszego, ale i kominkowego życia.


Aldona Mazurkiewicz

z-ca redaktora naczelnego magazynu "Świat Kominków"

prowadząca portal kominki.org

 

Podziel się

Skomentuj:
Komentarze (0)

Z galerii kominków

 • kominek

  kominek

  Kominek z użyciem wkładu Hoxter UKA 69/48/69/51 , kafle Ceramika Riwal
 • kominek

  kominek

  minimalistyczny kominek z wkładem Unico
 • kominek kaflowy

  kominek kaflowy

  Kominek z wykorzystaniem wkładu Defro DEFRO HOME INTRA ME G
 • Portal kaflowy

  Portal kaflowy

  Kominek z wykorzystaniem kafli Ceramika Riwal i wkładu Unico Dragon 2XL
 • Portal kaflowy

  Portal kaflowy

  Portal kaflowy z wykorzystaniem wkładu elektrycznego Faber e-matrix
 • Kominek akumulacyjny

  Kominek akumulacyjny

  Palenisko firmy Unico z dodatkowymi kolumnami grzewczymi. Obudowa wykonana w technice akumulacyjnej
 • Kominek kaflowy

  Kominek kaflowy

  Kominek wybudowany w formie pieca kaflowego z kafli firmy Kafel-Kar
 • Kominek narożny

  Kominek narożny

  Kominek narożny prawy niemieckiej firmy Spartherm z ławami wykonanymi z czarnego granitu
 • Kominek narożny

  Kominek narożny

  Kominek z paleniskiem narożnym lewym i szeroką ławą wykonaną z szarych kafli wielkogabarytowych.
 • Kominek półokrągły podwieszony

  Kominek półokrągły...

  Kominek podwieszony z paleniskiem firmy Spartherm z elementami czarnego kamienia

Świat Kominków

Eksperci

Masz problem?

Zadaj pytanie ekspertowi kominki.org

Forum

Miejsce dyskusji o kominkach

wejdź na forum

Fire Tube TV

Logowanie

Załóż konto Przypomnij hasło
lub

Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach w serwisie podaj nam e-mail.

Płomień Roku 2016 – zgłoszenia Mała Firma - Realizacja Roku

Copyright © 2008-2018 kominki.org – kominki, wkłady kominkowe, piece, piecyki
CMS Edito Powered by: Ideo Realizacja: