Kominki.org   >   Kominki  >   Kominkowy poradnik  >   Palenisko przed sezonem

Kominkowy poradnik

Palenisko przed sezonem

drukuj
czyszczenie kominka po sezonie

Kratki

Istotna jest całoroczna troska o bezpieczne działanie kominka, a przede wszystkim jego przegląd przed kolejnym sezonem. Pierwszym elementem kominka, który wymaga specjalnego traktowania, jest wkład. Jego oczyszczenie nie należy do zbyt skomplikowanych czynności, dlatego też właściwie każdy użytkownik kominka może samodzielnie podjąć się tego zadania. Oczywiście porządkowanie wkładu oraz innych elementów obudowy kominka powinno odbywać się w miarę regularnie. Częstych porządków wymaga wnętrze paleniska, popielnik i szyba. Jednakże przynajmniej dwa razy do roku przychodzi czas na generalne porządki. Najpierw należy dokładnie wysprzątać wnętrze paleniska, zwłaszcza w trudno dostępnych miejscach. Jeśli oczyszczanie tradycyjnymi metodami okaże się mało skuteczne, możemy użyć środków chemicznych, np. specjalnych proszków do usuwania sadzy i smoły. Następnie trzeba delikatnie wyjąć części ruchome, takie jak ograniczniki polan, ruszt, szufladkę popielnika i deflektor. Z popielnika należy wymieść nagromadzony popiół (pomocny może być specjalny odkurzacz, który popiół i pył zamknie szczelnie w metalowej beczce). Zwracamy na to szczególną uwagę, bowiem jest to droga pobierania powietrza do spalania w większości wkładów kominkowych. Natomiast w przypadku deflektora (czyli umieszczonej na górze płyty żeliwnej lub stalowej), wyjmujemy go bardzo delikatnie, aby nie uszkodzić szyby, po czym oczyszczamy górną powierzchnię, która może być siedliskiem grubej warstwy sadzy, ograniczającej wypływ spalin. Ponadto pamiętajmy o tym, aby zdjąć i oczyścić kratki wylotu ciepłego powietrza, sprawdzić wnętrze okapu, a także stan mocowania izolacji, szczelność przyłącza spalinowego.

 

Czyścimy szybę

Do czyszczenia szyb oraz wnętrza drzwiczek potrzebujemy popiołu i wilgotnej gazety lub ściereczki, ewentualnie odpowiedniego środka chemicznego, najczęściej w postaci atomizerów czy pianek. Ale uwaga! Zaleca się stosowanie tego typu produktów ściśle według zaleceń producenta, ponieważ są to często bardzo agresywne preparaty. Szczególne znaczenie ma to przy szybach powleczonych antyrefleksyjną warstwą metalu (np. dwutlenku cyny), która redukuje osadzanie się zanieczyszczeń na szkle. Taka szyba wymaga postępowania zgodnie z instrukcją producenta, gdyż bardzo łatwo jest uszkodzić – zarówno chemicznymi środkami, jak i mechanicznie – powłokę szyby, przez co straci ona swoje właściwości. Przy paleniskach wyposażonych w tzw. kurtynę powietrzną  trzeba sprawdzić i oczyścić specjalne uszczelki, które pozwalają działać temu systemowi.  Należy też pamiętać, że o czystości szyby decydują optymalne warunki, w jakich pracuje nasz kominek. Jeśli zatem palenisko od dawna nie widziało suchego drewna lub brykietu o dużej gęstości i wilgotności nie przekraczającej 20%, to nie ma co liczyć na cuda techniki. Trzeba zaznaczyć, że samo czyszczenie szyby nie wystarcza, bowiem należy sprawdzić, czy na styku ościeżnicy i ramki drzwiczek nie gromadzi się zbyt gruba warstwa sadzy. Jeśli to umknie naszej uwadze, to możemy mieć problemy ze szczelnym zamknięciem paleniska. Warto pamiętać o umocowaniach szyb, które mogą się poluzować i przyczynić tym samym do ich rozbicia.

 

Zoom na paleniska z ceramicznym wyłożeniem
Paleniska wyłożone ceramicznymi materiałami (szamot, wermikulit) wymagają specjalnej uwagi. Dokonując przeglądu, należy przede wszystkim skontrolować stan elementów ceramicznych, którymi wyłożone jest palenisko, i jeśli zajdzie taka potrzeba, to elementy uszkodzone wymienić. Warto zaznaczyć, że szamot można w razie potrzeby zastąpić wermikulitem, który dostępny jest w płytach i daje możliwość przycięcia do odpowiedniego wymiaru. Czasami uszkodzenia szamotu powstają na skutek ulokowania kominka w pomieszczeniu, gdzie występują znaczne różnice temperatur i wilgotności (np. w okazjonalnie użytkowanych domkach letnich). W efekcie uszczelki się odklejają; do ich przyklejenia należy użyć specjalnego kleju. W przypadku poważnych uszkodzeń i ubytków, uszczelki należy wymienić na nowe.

W wielu domach stoją paleniska, których ramy pokryte są galwanicznie warstwą złota,  chromu czy niklu. Warstwa tych metali jest bardzo cienka, dlatego łatwo jest ją uszkodzić środkami chemicznymi lub zbyt mocnym przecieraniem. Szorowanie natomiast jest absolutnie zabronione. Ramę pokrytą np. złotem wystarczy delikatnie przetrzeć suchą szmatką.

Katarzyna Cypryś

Podziel się

Skomentuj:
Komentarze (0)

Z galerii kominków

Świat Kominków

Eksperci

Masz problem?

Zadaj pytanie ekspertowi kominki.org

Forum

Miejsce dyskusji o kominkach

wejdź na forum

Fire Tube TV

Logowanie

Załóż konto Przypomnij hasło
lub

Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach w serwisie podaj nam e-mail.

Płomień Roku 2016 – zgłoszenia Mała Firma - Realizacja Roku

Copyright © 2008-2018 kominki.org – kominki, wkłady kominkowe, piece, piecyki
CMS Edito Powered by: Ideo Realizacja: