Reklama

Stalowo-szamotowe paleniska kominkowe

Stal była dostępna również wcześniej, jednak dopiero ostatnie 20-25 lat oznacza wielki postęp w jego obróbce. Przede wszystkim proces produkcji elementów ze stali może być zautomatyzowany w stopniu znacznie większym, niż w przypadku odlewów.
Stalowo-szamotowe paleniska kominkowe
Kominek trójstronnie przeszklony

Źródło: Jotul

Stal była dostępna również wcześniej, jednak dopiero ostatnie 20-25 lat oznacza wielki postęp w jego obróbce. Przede wszystkim proces produkcji elementów ze stali może być zautomatyzowany w stopniu znacznie większym, niż w przypadku odlewów. Stal może być produkowana w odległym zakładzie i dostarczana do producenta wkładów w arkuszach lub nawinięta na wielkie szpule.

Więcej artykułów o podobnej tematyce znajdziesz w dziale: Porady kominkowe

Cały proces wycinania elementów wkładu, a nawet w dużej mierze ich łączenia przez spawanie, przygotowania do malowania i malowanie może odbywać się przy minimalnym zaangażowaniu sił ludzkich. W końcu tak produkuje się miliony samochodów, a są one bardziej skomplikowane od wkładów kominkowych.

Jeśli chodzi o trwałość wkładów kominkowych wykonywanych ze stali, to po wielu (nawet dwudziestu) latach nie można stwierdzić, że prezentują one niższą żywotność od żeliwnych braci. Mowa tu o wkładach renomowanych producentów, wykonywanych z dobrej jakości surowca, w wysokim reżimie technologicznym. Tym bardziej, że w zasadzie wszystkie stalowe wkłady wykładane są szamotowymi elementami przenoszącymi urazy mechaniczne i obciążenia cieplne. Szamot jest łatwo wymienić, a sam stalowy korpus pozostaje nienaruszony. Zamiast szamotu coraz częściej wykłada się wnętrza wkładów różnymi specjalnie przygotowanymi kompozycjami (np. Keramot AUSTROFLAMM, Alutec MCZ) lub płytami z wermikulitu.

Laserowe, precyzyjne cięcie elementów stalowych pozwala na wysoką jakość wykonania oraz przyspiesza montaż. Korpus wkładu stalowego wykonany jest zwykle jako monolityczny (ach ten monolit!), a potem dodawane są pozostałe elementy paleniska. Jest ich zwykle trochę więcej niż w przypadku korpusu żeliwnego. Stalowa technologia umożliwiła bardziej wyrafinowane prowadzenie powietrza i spalin różnego rodzaju kanałami i otworami. W zasadzie nawet problem dostarczania powietrza zewnętrznego do komory spalania dopiero w stalowych wkładach został dobrze rozwiązany. Ten detal, bardzo istotny w przypadku dobrze izolowanych i szczelnych budynków oraz w przypadku wentylacji mechanicznej, był zwykle poza zasięgiem większości produktów żeliwnych. Chociaż jeżeli się chce, jest to możliwe, i mamy sporo przykładów na szczelne doprowadzenie powietrza do komory spalania również w paleniskach żeliwnych.

Stal jest doskonałym materiałem do wykonywania wkładów o linii wysokiej, o zaokrąglonym lub szerokim panoramicznym kształcie. Jest idealna do krótkich serii czy wręcz indywidualnie realizowanych zamówień. Różne wysokości fasad i mnogość opcji to punkty na korzyść stali. Dotyczy to też kaset wykonywanych na miarę do istniejących kominków otwartych.

Korzyści ze stosowania stali są tak oczywiste, że nawet dotychczasowi zagorzali zwolennicy żeliwa albo rozpoczynają równolegle produkcje wkładów stalowych, albo - aby nie tracić czasu i sił - kupują innych wyspecjalizowanych w stali fabrykantów. Tak stało się np. w przypadku firm JØTUL i SCAN.

 

Witold Hawajski


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama