Kominki.org   >   Kominki  >   Kominkowy poradnik

Kominkowy poradnik

DBAMY O CZYSTE POWIETRZE: Jak palić w kominku?
14 listopada - Dzień Czystego Powietrza
14-11-2018
Przekonanie, że palenie w kominkach jest nieekologiczne to mit. W nawiązaniu do Dnia Czystego Powietrza obchodzonego 14 listopada warto poznać kilka prostych zasadach, by cieszyć się jednocześnie przytulną i ciepłą atmosferą oraz czystym powietrzem. Najwięcej zanieczyszczeń emitują te piece i kominki, do których wrzucane są śmieci, tworzywa sztuczne, opakowania, stare meble, sprzęty elektroniczne, szkło, butelki plastikowe, stare gazety, gumy…
Wylot spalin w piecykach wolno stojących
porady ekspertów
08-11-2018
Prawie wybrałem „kozę”, kierując się urodą i wygodą. Jednak zastanowiły mnie różnice w średnicy wylotu spalin – od 120 do 150 mm. Domek do ogrzania to 40 m2. Na co ma wpływ wielkość wylotu spalin? Jaki wybrać?
Chciałam uzyskać informację czy w kominku z płaszczem wodnym można palić tak, jak w zwykłym? Miałam wpięty kominek z płaszczem wodnym do instalacji grzewczej (piec na ekogroszek). Obecnie zmieniłam piec na pompę ciepła i są problemy, chociaż nie jest to niemożliwe, z jego ponownym wpięciem do instalacji. Czy czasowo mogę palić w takim kominku tak, jak w zwykłym?
Mam mieszkanie na piętrze (ostatnie) i deweloper zainstalował komin mierzący od trójnika, do którego się włączam, do jego wierzchu na dachu 1,5 m. Średnica ø wynosi 200 mm, dodam, że nie jest ocieplony. Podłączyłem kominek, ale palenie w nim pozostawia wiele do życzenia, chucham i dmucham, a po 2 godzinach potrafi zgasnąć. Projektant wstępnie powiedział, że nie ma normy określającej wysokość komina, lecz śmiem twierdzić, że w tym jest problem. Czy mógłby Pan wypowiedzieć się na ten temat?
Brykiet czy drewno - co wybrać?
porady ekspertów
11-09-2018
Czy w kominku z wkładem lepiej palić brykietami, czy tradycyjnie drewnem liściastym? A jeśli wybierać brykiety, to z trocin, słomy czy może torfowe lub z węgla brunatnego? Jak orientacyjnie przeliczyć brykiety na równoważną ilość drewna? Spotkałem się z twierdzeniami sprzedawców, że 1 tona brykietu (takiego z trocin) odpowiada 4 do 6 mp sezonowanego drewna. Co zatem bardziej się opłaca kupić jako opał do kominka?
Doprowadzenie powietrza do kominka
porady ekspertów
29-08-2018
Mamy wybudowany nowy dom. Jest zaplanowany kominek powietrzny, jednak nie zostało zrobione pod posadzką doprowadzenie dopływu świeżego powietrza. Jest już instalacja podłogowa i są zrobione wylewki. W jaki sposób możemy ten problem rozwiązać?
Czyszczenie obudowy kominka z piaskowca
porady ekspertów
23-07-2018
Bardzo proszę poradzić mi, jak wyczyścić piaskowiec, którym obudowany jest kominek, szczególnie wokół wkładu?
Czy możliwe jest zainstalowanie filtra pyłów do istniejącego kominka i ile to kosztuje?
Piec steatytowy z płaszczem wodnym
porady ekspertów
07-05-2018
Czy piec steatytowy może być z płaszczem wodnym?
Palenisko po sezonie
kominek po sezonie
Istotna jest całoroczna troska o bezpieczne działanie kominka, a przede wszystkim jego posezonowy przegląd. Pierwszym elementem kominka, który wymaga specjalnego traktowania, jest wkład. Jego oczyszczenie nie należy do zbyt skomplikowanych czynności, dlatego też właściwie każdy użytkownik kominka może samodzielnie podjąć się tego zadania.
1  2  3  4  5  6  7    

Z galerii kominków

Świat Kominków

 

Magazyn o kominkach i piecach

Eksperci

Masz problem?

Zadaj pytanie ekspertowi kominki.org

Forum

Miejsce dyskusji o kominkach

wejdź na forum

Fire Tube TV

Logowanie

Załóż konto Przypomnij hasło
lub

Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach w serwisie podaj nam e-mail.