Kominki.org   >   Gorące podróże

Gorące podróże

Wystawa "Rumuńskie wesele" w Muzeum Narodowym w Gdańsku
21 lipca - 31 grudnia 2016 r. Gdańsk Oliwa
11-07-2016
Muzeum Narodowe w Gdańsku zaprasza na wystawę "Rumuńskie wesele". Wernisaż odbędzie się 20 lipca 2016 r. o godz. 17:00, a termin trwania wystawy to: 21.07.2016 - 31.12.2016. Wystawa odbędzie się w Muzeum Narodowym w Gdańsku/Oddział Etnografii przy ulicy Cystersów 19.
Letni Jarmark Etnograficzny
26 czerwca - 11 września 2016 Gdańsk Oliwa
24-06-2016
Muzeum Narodowe w Gdańsku zaprasza na imprezę pt. "Letni Jarmark Etnograficzny". Wydarzenie organizowane jest przez Oddział Etnografii MNG i stanowi formę upowszechnienia sztuki ludowej, rękodzieła i folkloru.
Jako osoba nowa w redakcji mam okazję odwiedzać miejsca związane w branżą kominkową, które do tej pory nie były mi znane. Ostatnio miałam przyjemność zwiedzać siedzibę kaflarni Kafel – Kar.
Czego możemy spodziewać się więcej w tym historycznym miejscu? Nie szukamy przecież ducha Marysieńki czy Napoleona, ale… Wiele pamiątek w pałacowych pomieszczeniach nawiązuje do tej pary. Są portrety kochanków, meble z epoki, rzeźby, wazy… i dwa oryginalne XVIII-wieczne kominki. Jeśli spodziewacie się zapierających dech urządzeń grzewczych, to możecie się lekko rozczarować. Oba paleniska kominkowe są niewielkie, ale podobnie jak piece kaflowe piękne
Pierwszego czerwca z okazji setnej rocznicy urodzin księdza Jana Twardowskiego przy ulicy Dewajtis w Warszawie powstała rzeźba- obiekt p.t. "Wieszcz za kominem".
Film prezentuje wygląd pieca kaflowego pochodzącego z XVIII wieku, który stał niegdyś na piętrze wilanowskiego pałacu. Fragmenty kafli zostały znalezione podczas prac archeologicznych na terenie wilanowskiej rezydencji. Badania archiwalne, ikonograficzne i porównawcze pozwoliły na stworzenie wirtualnej rekonstrukcji.
Historia Manufaktury Nakomiady w telewizji TVN
zobacz materiał video
08-03-2016
To co wyróżnia Manufakturę Nakomiady to skupienie się na odtwarzaniu starych pieców i ich replikach i oczywiście miniatury znanych pieców kaflowych . Niewielki rozmiar kaflarni, podparcie się tradycją oraz indywidualne traktowanie każdego zamówienia jest kluczem do zrozumienia pomysłu na bizneswlaścicieli. Całość uzupełnia tradycyjna technologia i ręczny proces wyrobu. Począwszy od przygotowania modeli i form, poprzez odlewanie pojedynczych sztuk, ich wypalanie.
W 2015 roku dzięki dotacji Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego została zmodernizowana stała wystawa „Architektoniczne rzemiosło artystyczne od XII do XX wieku” prezentowana w Muzeum Architektury we Wrocławiu już od 1998 roku, na której – obok innych wyrobów rzemiosł towarzyszących architekturze – niemało miejsca zajmują kafle, piece kaflowe i żeliwne, drzwiczki piecowe oraz kominki. Zbiory te już niejednokrotnie pojawiały się na gościnnych łamach „Świata Kominków”.
Zgodnie z wcześniejszą zapowiedzią zapraszamy do udziału w konkursie na projekt Kociego Kominka w Domu bez Barier.
Z każdym krokiem w głąb przepysznych wnętrz pałacu w Kozłówce coraz trudniej oprzeć się złudzeniu, że Zamoyscy wciąż tu są, i nawet jeśli hrabiostwo nie wita nas w przestronnej sieni, to gdzieś, na którymś stoliku stać powinna jeszcze gorąca filiżanka kawy, gdzieś pewnie leży niedokończona serwetka, wciąż tli się wykwintne cygaro…
  1  2  3  4  5  6  7  8    

Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach w serwisie podaj nam e-mail.

Logowanie

Załóż konto Przypomnij hasło
lub

Eksperci

Masz problem?

Zadaj pytanie ekspertowi kominki.org

Forum

Miejsce dyskusji o kominkach

wejdź na forum

Świat Kominków

Copyright © 2008-2018 kominki.org – kominki, wkłady kominkowe, piece, piecyki
CMS Edito Powered by: Ideo Realizacja: