Kominki.org   >   Gorące podróże

Gorące podróże

"Gaudí"
nasza biblioteka
03-12-2018
Album zawiera 390 barwnych fotografii budowli i ich detali zaprojektowanych przez Gaudiego – jednego z najciekawszych i najbardziej kontrowersyjnych architektów świata, który stworzył swój oryginalny, bardzo rzeźbiarski, secesyjny styl i wywarł ogromny wpływ na architekturę XX wieku. Wykorzystywał paraboliczne łuki, fantastyczne formy i zawiłe desenie oraz organiczne kształty podpatrywane w przyrodzie. Obecnie ten kataloński artysta jest uważany za prekursora architektury biomorficznej.
Autor, historyk i pasjonat – regionalista, przedstawia w układzie alfabetycznym zabytki architektury znajdujące się w 700 miejscowościach: budowle sakralne, pałace i dwory, domy mieszkalne i zabudowania gospodarcze, mosty, bramy, cmentarze – często leżące poza głównymi szlakami turystycznymi. Całość zilustrowana została planami ukazującymi kolejne etapy powstania poszczególnych założeń oraz 500 archiwalnymi i współczesnymi fotografiami.
Lubostroń - niewielka, nadnotecka wieś, około 30 km od Bydgoszczy, a w jej sercu wspaniały,klasycystyczny pałac rodu Skórzewskich.
Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej uznał Zespół Pałacowo- Parkowy w Rogalinie za Pomnik Historii. Uroczystość oficjalnego nadania wyróżnienia z rąk Prezydenta RP Andrzeja Dudy odbyła się w dniu 20 kwietnia 2018 roku o godz. 12:00 w Pałacu Prezydenckim w Warszawie. Uznanie za Pomnik Historii oznacza nadanie danemu zabytkowi szczególnej rangi ze względu na jego wartość dla kultury narodowej.
W niewielkim austriackim miasteczku Steyr zatrzymać powinien się każdy wytrawny „piecuch” – tutejsza manufaktura Sommerhuber ma ponad pięćset lat i tytuł… nadwornego dostawcy cesarskiego dworu. Od wieków pozostaje też własnością tej samej rodziny.
W dniu 19 maja bieżącego roku w Zdunach odbyła się „Zduńska" Noc Muzeów. Zabytkowe kominki i piece można było zobaczyć też w Muzeum Regionalnym w Wągrowcu.
Zapraszamy w sentymentalną podróż po Kresach. Autorzy przedstawiają najcenniejsze zabytki i polskie pamiątki na terenie dawnych Kresów Wschodnich, znajdujących się obecnie w granicach Litwy i Białorusi. Są wśród nich: budowle sakralne, pałace i dwory, domy mieszkalne i zabudowania gospodarcze, mosty, bramy, cmentarze. Całość – ponad 500 obiektów – zilustrowana rzutami, planami oraz fotografiami z 2015 roku.
W piątek 08.12.2017 odbyło się uroczyste otwarcie wystawy pt. „ Zduństwo – kolekcja Piotra Batury” w Muzeum Ziemi Pałuckiej w Żninie. Wystawa zorganizowana we współpracy z Urzędem Miejskim w Żninie prezentowana jest w Galerii im. Tadeusza Małachowskiego dostępna będzie do 19 stycznia 2018 roku. Wstęp to koszt trzech złotych.
Jednym z większych zadań w czasie ostatniej rewaloryzacji pałacu Raczyńskich w Rogalinie było przywrócenie jakże ważnego, użytkowo-dekoracyjnego elementu wnętrz, jakim były piece i kominki. Konserwację czterech zachowanych pieców wykonała gdańska pracownia Marii i Marka Sieńkowskich, znana m.in. z konserwacji „króla pieców” w Dworze Artusa. Natomiast wykonaną w rekordowo krótkim czasie piętnastu miesięcy rekonstrukcję czternastu pieców wykonała białostocka Kaflarnia "Kafel-Kar".
Podczas II Zjazdu Zdunów, który odbył się pod koniec września we Wrocławiu Pan Dariusz Chmieliński z Łodzi wykazał się miłym gestem i podarował oryginalny kafel na rzecz Muzeum Architektury we Wrocławiu.
  1  2  3  4  5  6  7  8    

Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach w serwisie podaj nam e-mail.

Logowanie

Załóż konto Przypomnij hasło
lub

Eksperci

Masz problem?

Zadaj pytanie ekspertowi kominki.org

Forum

Miejsce dyskusji o kominkach

wejdź na forum

Świat Kominków

Copyright © 2008-2018 kominki.org – kominki, wkłady kominkowe, piece, piecyki
CMS Edito Powered by: Ideo Realizacja: