Kominki.org   >   Gorące podróże  >   Pałac w Rogalinie - Pomnikiem Historii

Gorące podróże

Pałac w Rogalinie - Pomnikiem Historii

04-06-2018
drukuj

Fot. Zuzanna i Mateusz Garsztka (Chromatic...

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej uznał Zespół Pałacowo- Parkowy w Rogalinie za Pomnik Historii. Uroczystość oficjalnego nadania wyróżnienia z rąk Prezydenta RP Andrzeja Dudy odbyła się w dniu 20 kwietnia 2018 roku o godz. 12:00 w Pałacu Prezydenckim w Warszawie. Uznanie za Pomnik Historii oznacza nadanie danemu zabytkowi szczególnej rangi ze względu na jego wartość dla kultury narodowej. 

 

Rekonstrukcją i konserwacją siedmiu kominków w Pałacu w Rogalinie zajmowało się poznańskie Konsorcjum braci Domanieckich oraz rzeźbiarska pracownia Marka Zielonki z Kościana. Konserwację czterech zachowanych pieców wykonała gdańska pracownia Marii i Marka Sieńkowskich, znana m.in. z konserwacji „króla pieców” w Dworze Artusa. Zastosowaną tam autorską metodę, tzw. suchego montażu, wykorzystali również w Rogalinie. Natomiast wykonaną w rekordowo krótkim czasie piętnastu miesięcy rekonstrukcję czternastu pieców wykonała białostocka kaflarnia Kafel-Kar.

 

Pałac w Rogalinie i inne obiekty, posiadające w swoich wnętrzach zabytkowe kominki i piece znajdą się w kolejnym numerze Świata Kominków w materiale przygotowanym z okazji 100 -lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości. 

 

 

 

 

 

 

Podziel się

Skomentuj:
Komentarze (0)

Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach w serwisie podaj nam e-mail.

Logowanie

Załóż konto Przypomnij hasło
lub

Eksperci

Masz problem?

Zadaj pytanie ekspertowi kominki.org

Forum

Miejsce dyskusji o kominkach

wejdź na forum

Świat Kominków

 

Magazyn o kominkach i piecach