Kominki.org   >   Gorące podróże  >   Noc Muzeów w Zdunach i Wągrowcu

Gorące podróże

Noc Muzeów w Zdunach i Wągrowcu

30-05-2018
drukuj

Noc Kultury w Muzeum Regionalnym w Wągrowcu

Noc Muzeów w Zdunach

Noc Kultury w Muzeum Regionalnym w Wągrowcu

Noc Muzeów w Zdunach

Noc Muzeów w Zdunach

Noc Kultury w Muzeum Regionalnym w Wągrowcu

Noc Muzeów w Zdunach

Noc Kultury w Muzeum Regionalnym w Wągrowcu

Noc Muzeów w Zdunach

W dniu 19 maja bieżącego roku w Zdunach odbyła się „Zduńska" Noc Muzeów. Zabytkowe kominki i piece można było zobaczyć też w Muzeum Regionalnym w Wągrowcu. 

 

"Zduńska" Noc Muzeów została zorganizowana przez szczecińską Fundację Ochrony Zabytków Monumenta Poloniae, kontynuującą działalność dawnej zdunowskiej kaflarni. Z okazji Nocy Kultury dla zwiedzających udostępniono zwiedzanie Zduńskiej Izby Muzealnej, mieszczącej się w budynku dworcowym przy ulicy Kolejowej 16. Pokazano też pracownię ceramiczną, w której produkuje się ręcznie formowane kafle szamotowe według XIX- wiecznej technologii. Urozmaiceniem Nocy Muzeów była wystawa plenerowa pt. "Krótka historia zduństwa na Pomorzu", przedstawiająca w telegraficznym skrócie rozwój rzemiosła oraz dawne urządzenia kultury ogniowej. Kolejną atrakcją było zwiedzanie największej w Polsce kolekcji zabytkowych kafli, zgromadzonych w "Domu Kafla" Jarosława Ciądra przy ul. Wrocławskiej 2 oraz krótkie warsztaty ceramiczne dla młodzieży. 

 

W Muzeum Regionalnym w Wągrowcu Noc Kultury odbyła się 18 maja. Zwiedzający mieli okazję zwiedzać w Muzeum wystawy stałe i czasowe. Odbyły się także warsztaty plastyczne, fotograficzne i rękodzieła dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Ponadto w Ogrodach Muzealnych, można było zwiedzać Muzeum Pieców i Kultury Ogniowej w Łaziskach . Kolejną atrakcją były warsztaty przygotowywania pizzy w piecu opalanym drewnem z degustacją  przez Marcina Cebulskiego - zdobywcę złotego medalu na Mistrzostwach Świata w Przygotowywaniu Pizzy (International Pizza Championship Master Show Team) w 2016 roku w Bukareszcie w kategorii pizza klasyczna oraz dwóch srebrnych medali w kategorii pizza klasyczna i pizza deserowa w roku 2018. 

 

Oba wydarzenia cieszyły się dużą popularnością wśród zwiedzających. 

 

 

 

 

Podziel się

Skomentuj:
Komentarze (0)

Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach w serwisie podaj nam e-mail.

Logowanie

Załóż konto Przypomnij hasło
lub

Eksperci

Masz problem?

Zadaj pytanie ekspertowi kominki.org

Forum

Miejsce dyskusji o kominkach

wejdź na forum

Świat Kominków

 

Magazyn o kominkach i piecach