Kominki.org   >   Gorące podróże  >   "Cztery kąty i piec piąty" - szczecińska wystawa pieców

Gorące podróże

"Cztery kąty i piec piąty" - szczecińska wystawa pieców

03-03-2014
drukuj

Otwarta do 28 marca zainaugurowana  w sobotę 1 marca konferencją "Zduństwo wczoraj i dziś" wystawa "Cztery kąty i piec piąty" znajdująca się w Sali Kolumnowej budynku Książnicy Pomorskiej w Szczecinie to jedna z nielicznych tego typu propozycji dla wielbicieli i pasjonatów zabytkowych pieców i kominków. Od rana 1 marca nawet przechodnie mogli zauważyć, że w budynku Książnicy Pomorskiej dzieje się rzecz niezwykła, a to za sprawą kopii historycznego pieca kaflowego z Pałacu w Grazymach, który dumnie stanął i został rozpalony przed głównym wejściem do budynku. Na wystawie "Cztery kąty i piec piąty" można podziwiać starannie przygotowaną w formie tablic na podstawie kwerendy Macieja Burdzego wystawę fotograficzną. Prezentuje ona archiwalne i współczesne okazy pieców kaflowych, kuchni, kominków i kafli z terenów Pomorza a także pamiątki po zdunach funkcjonujących na tych terenach oraz informację o zakładach przemysłowych działających onegdaj na tych ziemiach. Nie zabrakło też widoku zrujnowanych obiektów w których zachowały się zniszczone urządzenia grzewcze lub pozostałości po nich. Bogatą wystawę fotograficzną uzupełnia wycinek bogatej kolekcji drzwiczek i piecyków żeliwnych Piotra Batury, zduna z Łazisk koło Wągrowca oraz literatury fachowej związanej z historią zduństwa i kaflarstwa należącej do Ziemowita Nowakowskiego z Orzesza.

Tak znamienite eksponaty były doskonałym tłem do nie mniej doskonałej konferencji pod tytułem "Zduństwo wczoraj i dziś". Organizatorom udało się stworzyć ciekawy program konferencji i zaprosić to przedstawienia wykładów uznanych w środowisku muzealnym i branżowym naukowców zajmujących się tematyką zabytkowych kafli i pieców. Zatem była to jedna z niewielu okazji by zgłębić bogatą tematykę historii kaflarstwa prezentowaną przez dr Marię Dąbrowską reprezentującą Polską Akademię Nauk z Warszawy, dr Barbarę Pospieszną z Muzeum Zamkowego w Malborku oraz dr Marcina Majewskiego, adiunkta na Uniwersytecie Szczecińskim, dyrektora Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Stargardzie. Ta ogromna dawka wiedzy została wzbogacona przez nie mniej interesujące prelekcje organizatorów i pasjonatów tematu zduństwa Macieja Burdzego i Piotra Baturę z Łazisk koło Wągrowca. Kaflarstwo i zduństwo współczesne w pigułce prezentowała sekretarz redakcji kwartalnika "Świat Kominków" Aldona Mazurkiewicz.

Konferencja była doskonałą okazji do dyskusji na temat inicjatywy tworzenia Muzeum Pieców i Kultury Ogniowej. Projektu, który na bazie swojej kolekcji pragnie stworzyć Piotr Batura. Z całą pewnością takie inicjatywy są potrzebne, by pokazać piękno i bogactwo zduńskiej i kaflarskiej historii i zaszczepić choć trochę tej wyjątkowej tematyki osobom postronnym, które będą miały okazję zwiedzać wystawę.

 

W programie konferencji znalazło się zwiedzanie Szczecina oraz niedzielny wyjazd do niezwykłego Muzeum Pieców w Velten pod Berlinem.

Kliknij na zdjęcie, żeby zobaczyć relację filmową z wydarzenia:

 

Podziel się

Skomentuj:
Komentarze (0)

Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach w serwisie podaj nam e-mail.

Logowanie

Załóż konto Przypomnij hasło
lub

Eksperci

Masz problem?

Zadaj pytanie ekspertowi kominki.org

Forum

Miejsce dyskusji o kominkach

wejdź na forum

Świat Kominków

Copyright © 2008-2018 kominki.org – kominki, wkłady kominkowe, piece, piecyki
CMS Edito Powered by: Ideo Realizacja: