Kominki.org   >   Blogi kominkowe  >   Zduńskie opowieści  >   ZDUŃSKIE OPOWIEŚCI: Piece i kominki w Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy

Zduńskie opowieści

ZDUŃSKIE OPOWIEŚCI: Piece i kominki w Muzeum Ziemiaństwa w DobrzycyMaciej Burdzy

drukuj

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Polska to bogaty kraj… nie ekonomicznie i nie w zasoby naturalne… jej bogactwo polega na walorach turystycznych. Często ich nie doceniamy, mimo że są tuż pod nosem. Pomijając polskie góry, jeziora i plaże wokół nas znajdziemy liczne parki i perełki architektoniczne.
Jedną z nich jest pałac oraz dworski park należący niegdyś do rodziny Gorzeńskich w Dobrzycy w woj. wielkopolskim. Dziś to siedziba Muzeum Ziemiaństwa.
Jest to klasycystyczny obiekt zbudowany w latach 1798-1799 wg projektu Stanisława Zawadzkiego. Dawny pałac został zniszczony po II wojnie światowej. Pierwszy remont przeprowadzono w latach 1952-1958. Kolejne prace modernizacyjne i rekonstrukcyjne rozpoczęto w 1988 roku i w pewnym zakresie trwają do dzisiaj. Dzięki temu, odwiedzając dziś muzeum możemy poznać dawne wnętrza, meble z epoki oraz piece i kominki. Część z nich to gipsowe atrapy, jednakże dzięki wiernemu naśladownictwu urządzeń z dawnych lat, został osiągnięty klimat z epoki. Wykonano tam mnóstwo pracy!  Jest to miejsce warte odwiedzenia.
O historii pałacu oraz wyeksponowanych urządzeniach zduńskich możemy przeczytać na stronie internetowej muzeum: dobrzyca-muzeum.pl oraz w artykule Andrzeja Filipiaka opublikowanym w Świecie Kominków nr 34.

 

Źródło: Zduńskie opowieści

 

Zobacz wszystkie teksty

Podziel się

Skomentuj:
Komentarze (0)

Świat Kominków

 

Magazyn o kominkach i piecach

Logowanie

Załóż konto Przypomnij hasło
lub

Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach w serwisie podaj nam e-mail.

Eksperci

Masz problem?

Zadaj pytanie ekspertowi kominki.org

Forum

Miejsce dyskusji o kominkach

wejdź na forum

Copyright © 2008-2018 kominki.org – kominki, wkłady kominkowe, piece, piecyki
CMS Edito Powered by: Ideo Realizacja: