Kominki.org   >   Blogi kominkowe  >   Zduńskie opowieści

Zduńskie opowieści

Są takie miejsca, których nie trzeba reklamować. Należy do nich znany zamek w Gołuchowie, w woj. wielkopolskim. Jest to kilkukondygnacyjna budowla obronna zbudowana w okresie renesansu, która dziś stanowi oddział Muzeum Narodowego w Poznaniu.
Jest taki pałac, który przeszedł w swej historii wiele… Dziś jest przywracany do dawnej świetności…
Bywam w różnych miejscach które mnie zachwycają… To jednak było wyjątkowe, ponieważ poza zachwytem wywołało wielki smutek. Chodzi o ruiny przepięknego pałacu w Goszczu (niem. Goschütz), w województwie dolnośląskim, w powiecie oleśnickim, gminie Twardogóra.
Na Pomorzu w 1929 roku
Jakiś czas temu buszując po Berlinie trafiłem do niezwykłego miejsca… Aż dech zaparło… W pięknej galerii w centrum miasta można było się cofnąć o 100 lat. To ekspozycja firmy Golem, produkującej nowe płytki ścienne i podłogowe według starej receptury i dawnych wzorów.
Każdy prawdziwy turysta dysponujący chwilą czasu, gdy widzi tablicę z napisem: ZAMEK, zapewne bez wahania zjeżdża z głównej trasy. Tak było i tym razem. Kiepska nawierzchnia, kawałek lasu i… piękny zameczek… To Chróścin, w gminie Bolesławiec w woj. łódzkim. Dotąd nic nie wiedziałem o tym obiekcie, lecz intuicja podpowiadała, że znajdę tam „zduńską perełkę”.
Historia kaflarni w Zdunach na archiwalnych fotografiach
Kolekcja piecyków Piotra Batury
W wycieczkach najbardziej lubię improwizacje…Jechać i… gdy ujrzę coś zjawiskowego to skręcić lub zawrócić…Tym razem było podobnie! Prosta droga a po prawej stronie widoczny folwark i wieża. Nie można tego było pominąć!
Kamień Pomorski (niegdyś Cammin in Pommern)… znany i nieznany. Dla miłośników muzyki organowej jedno z najważniejszych miejsc. Dla turystów odwiedzających Zachodnie Pomorze miejsce wręcz obligatoryjne, bowiem tutejsza katedra słynie na całą Polskę… przy okazji większość z nich odwiedza tutejsze muzeum i na przykład wystawę poświęconą torturom. Pasjonaci zduństwa szukają pieców i kominków. Tych niewiele, wręcz tylko jeden.
1  2  3  4  5  6  7  8  9    10

Świat Kominków

Logowanie

Załóż konto Przypomnij hasło
lub

Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach w serwisie podaj nam e-mail.

Eksperci

Masz problem?

Zadaj pytanie ekspertowi kominki.org

Forum

Miejsce dyskusji o kominkach

wejdź na forum

Copyright © 2008-2018 kominki.org – kominki, wkłady kominkowe, piece, piecyki
CMS Edito Powered by: Ideo Realizacja: