Kominki.org   >   Blogi kominkowe  >   Piecoblog

Piecoblog

PIECOBLOG: A kiedy będą te domy z piecami…
Jagoda Semków i Weronika Wojnowska
Czy naszą pasją można zarażać? Czy mimowolne uczestnictwo w pewnych działaniach przekłada się na przejęcie zainteresowania? Wielokrotnie pisałyśmy o tym, że mieszkamy „w najdalszym zakątku ziemi”, a rodzaj naszych zainteresowań powoduje, że często musimy wyjeżdżać, aby coś nowego zobaczyć, opisać, sfotografować.
PIECOBLOG: W poszukiwaniu kaszubskich pieców ludowych
Jagoda Semków i Weronika Wojnowska
Piece ludowe wywodziły się przeważnie z pieców barokowych. Już od XVIII w. a nawet od XVII w. znane były piece ludowe, do budowania których stosowano kafle malowane ręcznie. Przedstawiane na nich motywy zdobnicze zależały od regionu i typowego dla niego ludowego wzornictwa. Warsztaty specjalizujące się w tego rodzaju wytwórczości działały na Mazurach, Kaszubach, Pomorzu, w Małopolsce, na Huculszczyznie i na Śląsku.
Tydzień temu w Braniewie, w ramach organizowanego przez Towarzystwo Miłośników Braniewa cyklu wykładów na temat historii miasta i jego zabytków, pod nazwą Poznajmy historię ziemi braniewskiej, przygotowałyśmy wystąpienie dotyczące Nieznanej fabryki pieców Waltera Wendla w Braniewie.
PIECOBLOG: Historie wielkosobotnie...
Jagoda Semków i Weronika Wojnowska
Zbliżała się Wielkanoc. Od lat mamy w zwyczaju wyjeżdżać na Warmię w Wielką Sobotę w teren z kilku powodów: zamawiamy sobie potrawy świąteczne w naszej ulubionej restauracji w Bartoszycach, aby uniknąć krzątaniny przy kuchni w ostatnim dniu Wielkiego Tygodnia.
PIECOBLOG: Piece kaflowe - weryfikacja informacji
Jagoda Semków i Weronika Wojnowska
Piece kaflowe choć należą do tzw. zabytków ruchomych są w istocie dość nieruchome... Nie można ich zapakować i przewieźć, trzeba do każdego z nich dotrzeć, żeby na miejscu wykonać dokumentację fotograficzną, zrobić obmiary, poznać o ile to możliwe choć trochę ich historii. Jest to najlepszy sposób budowania wiedzy na ten temat. To właśnie od wielu lat robimy z większym czy mniejszym natężeniem.
PIECOBLOG: Piece jako semiofory cz. II
Jagoda Semków i Weronika Wojnowska
Czy tylko sztuka przez duże S prezentuje wyobrażenia plastyczne scen z życia świętych, ich wizerunki oraz wydarzenia z historii życia Kościoła? Rejestrując zachowane piece, powstałe od poł. XIX w. bardzo często znajdujemy w nich kafle, z takimi przedstawieniami.
PIECOBLOG: Piece jako semiofory…
Jagoda Semków i Weronika Wojnowska
„Semiofory” to definicja wprowadzona przez Krzysztofa Pomiana dla określenia obiektów wartościowych z kulturowego punktu widzenia, uznawanych w danej społeczności za nośniki znaczeń, przy jednoczesnym zachowaniu ich funkcji użytkowej lub z jej wyłączeniem.Piece kaflowe są niewątpliwie wyjątkowymi nośnikami znaczeń.
PIECOBLOG: Coś o piecach żeliwnych…
Jagoda Semków i Weronika Wojnowska
Podczas naszych wyjazdów terenowych dokumentując zachowane piece kaflowe, nie omijamy również innych urządzeń grzewczych, w tym także żeliwnych. Znajdujemy je w bardzo różnych miejscach. Najczęściej w muzeach, w pałacach i dworach, w lokalach gastronomicznych, a także w zasobach prywatnych kolekcjonerów.
Każdy kto przez lata ma do czynienia z zabytkami wie, że często zabytkowy przedmiot sam potrafi pokierować w stronę wyjaśnienia swojej historii.... W ten sposób mały kafel znaleziony przypadkiem na strychu jednego z fromborskich domów zawiódł nas do całkiem sporego odkrycia. Kafel miał stempel berlińskiego fabrykanta pieców Tobiasa Christopha Feilnera, zwanego ojcem berlińskich pieców kaflowych.
Frombork przyciąga jak magnes.... Ilekroć gościmy kogoś z głębi kraju w swoim niewielkim miasteczku, staramy się pokazać i opowiedzieć jak najwięcej. Zresztą stąd mamy blisko i do Malborka, do Kadyn czy do Elbląga, a w każdym z tych miejsc są „tematy piecowe i kominkowe”. Odwiedzamy je obowiązkowo, łącząc przyjemności zwiedzania z poznawaniem różnych urządzeń grzewczych.
1  2  3  4  5  6  7    

Świat Kominków

Logowanie

Załóż konto Przypomnij hasło
lub

Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach w serwisie podaj nam e-mail.

Eksperci

Masz problem?

Zadaj pytanie ekspertowi kominki.org

Forum

Miejsce dyskusji o kominkach

wejdź na forum

Copyright © 2008-2018 kominki.org – kominki, wkłady kominkowe, piece, piecyki
CMS Edito Powered by: Ideo Realizacja: