Kominki.org   >   Biokominek

Biokominek

Biokominek – ogień w wersji ekologicznej

Pali się prawdziwym płomieniem, można zamontować go praktycznie w każdym wnętrzu
i nie wymaga żadnych zezwoleń. Biokominek może mieć każdy, niezależnie od tego, czy mieszka w bloku czy w domu jednorodzinnym.


Kominki opalane bioetanolem stanowią innowacyjne konstrukcje, które są przeznaczone do stosowania wewnątrz pomieszczeń posiadających normalne systemy wentylacji. Nie trzeba ich podłączać do instalacji kominowej. Dzięki zastosowaniu płynnego lub żelowego paliwa na bazie alkoholu, możemy cieszyć się bezwonnym i ciepłym ogniem, nie martwiąc się o dym czy sadzę. Po wypaleniu biopaliwa nie pozostaje również popiół.
 

 

 

 

 

Na czym polega unikalność i czystość biokominków?

Biokominki należą do niezwykle bezpiecznych produktów, stanowiąc doskonałą alternatywę dla tradycyjnych kominków na drewno. Dzięki wykorzystaniu ekologicznego biopaliwa, spaliny zawierają wyłącznie dwutlenek węgla i parę wodną. Para wodna przyczynia się do zwiększenia wilgotności powietrza, co jest zjawiskiem bardzo korzystnym dla zdrowia, natomiast zawartość dwutlenku węgla nie jest niebezpieczna. W trakcie spalania nie powstaje również szkodliwy dym.

Dodatkowym atutem kominków na biopaliwo jest możliwość aromaterapii poprzez zastosowanie olejków eterycznych, które pod wpływem ciepła uwalniają swój aromat. Brak systemu kominowego sprawia ponadto, że biokominek możemy zamontować właściwie w dowolnym miejscu w domu lub mieszkaniu. Pomieszczenie, w którym chcemy umieścić urządzenie, musi jednak spełnić kilka wymogów. Najważniejszym z nich jest sprawnie funkcjonująca wentylacja, dzięki której nie dopuścimy do nagromadzenia się w powietrzu zbyt dużej ilości dwutlenku węgla.
 

Jak zbudowany jest kominek na biopaliwo?

Biokominki zazwyczaj są zbudowane ze stali nierdzewnej, jednak zdarza się, że do ich produkcji wykorzystuje się również szkło, kamień oraz beton. Najistotniejszym elementem każdego urządzenia jest palenisko – to właśnie w nim spala się bioetanol. W zależności od stopnia zaawansowania technologicznego, kominek na biopaliwo może posiadać palenisko otwarte (w postaci pustego pojemnika, do którego wlewa się bioetanol) lub zamknięte (wówczas w zbiorniku dodatkowo znajduje się specjalny materiał absorbujący biopaliwo, warunkujący jego prawidłowe, równomierne spalanie).

Dzięki stosunkowo prostej budowie, biokominek jest urządzeniem bardzo łatwym w montażu oraz wygodnym w użytkowaniu. Jego obsługa ogranicza się zazwyczaj do systematycznego uzupełniania płynu ze zwróceniem uwagi na zasady bezpieczeństwa i instrukcję obsługi. Zdecydowanie nie można dolewac paliwa do działającego lub rozgrzanego jeszcze choć wygaszonego biokominki, bo grozi to wybuchem. Co więcej, produkty te często są niezwykle mobilne, dlatego bez trudu można przenieść je w dowolne miejsce, zwłaszcza, że do funkcjonowania nie potrzebują żadnych specjalistycznych instalacji technologicznych.

Coraz większą popularnością na rynku cieszą się automatyczne kominki ekologiczne, które są wykonywane pod wymiar do konkretnego projektu i wyposażane w takie rozwiązania, jak czujnik temperatury, wstrząsów, poziomu paliwa oraz w czujnik CO2. Niektóre modele biokominków można ponadto zintegrować z systemem inteligentnego domu.
 

Czy biokominek nadaje się do ogrzewania wnętrz?

Wiele osób traktuje biokominki przede wszystkim jako elementy dekoracyjne, które doskonale wkomponowują się w wystrój zarówno nowoczesnych, jak i klasycznych pomieszczeń. Nie dostrzega się natomiast ich niezaprzeczalnych funkcji grzewczych, na które warto zwrócić uwagę.

Standardowy kominek na biopaliwo na ogół ma moc grzewczą około 3 kW. Tradycyjnej wielkości grzejniki pokojowe, dla porównania, mają natomiast moc wynoszącą od 1,5 do 2 kW. Oznacza to, że jeden biokominek może z powodzeniem zastąpić nam nawet dwa grzejniki w pomieszczeniu. Wiele zależy oczywiście od metrażu wnętrza, które chcemy ogrzać, jednak nawet w sporym salonie, tego typu urządzenie z całą pewnością doskonale spełni swoją funkcję grzewczą.

Decydując się na kupno nowoczesnego kominka ekologicznego, warto pamiętać o tym, że pomimo wielu zalet, urządzenia te mogą stanowić jeydnie uzupełnienie zwykłego ogrzewania. Biokominek doskonale sprawdzi się jako intrygujący i przykuwający uwagę element wystroju wnętrz, nie należy go jednak traktować jako głównego źródła ciepła.

 

 

Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach w serwisie podaj nam e-mail.

Logowanie

Załóż konto Przypomnij hasło
lub

Eksperci

Masz problem?

Zadaj pytanie ekspertowi kominki.org

Forum

Miejsce dyskusji o kominkach

wejdź na forum

Świat Kominków

Copyright © 2008-2018 kominki.org – kominki, wkłady kominkowe, piece, piecyki
CMS Edito Powered by: Ideo Realizacja: