Reklama

Za ile kupimy drewno opałowe i pellet drzewny (listopad 2022)? - spadek cen paliw

W 2022 roku ceny pelletu i drewna opałowego rosły nawet z miesiąca na miesiąc. Paliwa podrożały i to znacznie. Wzrost cen paliw i kryzys energetyczny przerażał praktycznie wszystkich, jednak obecnie ceny ustabilizowały się i jest trochę taniej. Ile zatem musimy zapłacić pod koniec listopada za drewno opałowe i pellet drzewny?
Za ile kupimy drewno opałowe i pellet drzewny (listopad 2022)? - spadek cen paliw
Za ile kupimy drewno opałowe i pellet drzewny? - spadek cen paliw. Fot. AdobeStock

Sezon grzewczy zaczął się już ponad dobry miesiąc temu. Tymczasem nie wszyscy ze względu na wysokie ceny lub problemy z dostępnością paliw zaopatrzyli się w wystarczającą ilość drewna i pelletu. 

Więcej ciekawych artykułów o kotłach na drewno i pellet znajdziesz w dziale Ogrzewanie domu drewnem i pelletami

Pellet drzewny w porównaniu z poprzednim sezonem zdrożał nawet o ok. 300 %. Na początku roku za tonę pelletu płaciło się średnio 1500 zł, w czerwcu już średnio do 2000 zł za tonę, a w lipcu i sierpniu cena pelletu zbliżyła się do 3000 zł za tonę. Z kolei na składach i u sprzedawców drewna kominkowego ceny drewna opałowego pod koniec wakacji sięgały od 500 do 900 zł za 1 mp sezonowanego drewna. Dobra wiadomość jest taka, że ceny pelletu i drewna ustabilizowały się i aktualnie spadają. 

Za ile kupimy pellet drzewny do kotłów i piecyków na pellet?

Ceny pelletu w listopadzie 2022 różnią się w zależności od regionu Polski, ale też producenta. Pellet można kupić od 2000 zł/t do 2600-2800 zł. Są też miejsca, w których za tonę pelletu dalej trzeba zapłacić 3000 zł. Najtaniej znalazłam ogłoszenie pelletu na portalu Sprzedajemy.pl, gdzie możemy znaleźć certyfikowany pellet produkowany na Ukrainie za 2120 zl/tonę (450 euro/tonę) z dostawą do dowolnego punktu w Polsce. Z kolei korzystając z największego polskiego sklepu internetowego Allegro można w opcji kup teraz kupić paletę pelletu od 2521,50 zł - mowa o pellecie klasy A1 z certyfikatem EN plus. w dostawie od 200 zł. Na stronie znanego polskiego producenta Barlinka możemy kupić natomiast paletę - tonę, certyfikowanego, markowego pelletu z dowozem za 2795,00 zł z dostawą do 10 dni roboczych. 

Duży wybór pelletu od różnych producentów znajdziemy też na stronie pellet4future.com. Znajdziemy tam przede wszystkim sprawdzony, certyfikowany pellet klasy A1 z certyfikatem EN plus marek takich jak: Barlinek, Olczyk, Stelmet (Lava, Olimp), Anpol oraz Kamar, Rurex i kilku jeszcze innych marek. Co ciekawe na stronie w łatwy sposób sprawdzimy ceny i porównamy koszty razem z dostawą wpisując adres dostawy. Sprawdziliśmy ile kosztowałaby dostawa do Lublina, gdzie znajduje się nasza redakcja i tak z dostawą do Lublina najdroższy za tonę jest pellet Karoń z certyfikatem ENplus A1, którego tona kosztuje 3 090,77 zł, a najtańszy 2 374,85 zł za tonę pellet Anpol z certyfikatem ENplus A1.  

W składach opałowych cena pelletów zależy od ich producenta i marki. Na przykład w składzie w Olszanicy (Sadlinki) ceny pelletu wąchają się między 2400-3000 zł brutto. W magazynie w Markowszczyźnie pellet z certyfikatem EN+A1 można kupić za 2 500 zł. Z kolei w składzie w Łochowie certyfikowane pellety Pellet Biomass Future Pellegreeno kosztują 2800 zł za tonę

Najdrożej zapłacimy za pellety w marketach budowlanych. Ceny w listopadzie wynoszą ponad 3000 zł, np. pellet Leroy Merlin - 3168 zł, pellet Castorama - 3232 zł, pellet OBI - 3300-3600 zł za tonę.

Ile kosztuje drewno opałowe? 

Jeśli nie mamy sezonowanego drewna zakupionego w poprzednich sezonach, to do palenia musimy kupić drewno suche. Jeszcze pod koniec wakacji ceny drewna opałowego na składach i u sprzedawców drewna kominkowego sięgały od 500 do 900 zł za 1 mp sezonowanego drewna. Obecnie ceny te zmalały. Kominki i piecyki ze względu na kryzys energetyczny cieszą się w ostatnim czasie zwiększonym zapotrzebowaniem. Spadek cen drewna szczególnie ucieszy szczęśliwych posiadaczy kominka bądź pieca na drewno, które jest znowu opłacalne i atrakcyjne cenowo, a dodatkowo jest dobrą alternatywą, która zapewni energetyczną niezależność naszym domom tej zimy!

Na popularnym portalu sprzedażowym olx.pl można znaleźć ceny drewna opałowego pociętego i połupanego, przygotowanego do palenia takiego jak: dąb, buk, akacja, jesion, grab, brzoza, olcha czy sosna w cenie za 1m przestrzenny od 350zł do 700zł. 

W wielu przypadkach samemu trzeba przetransportować drewno od sprzedawcy lub możliwy jest odpłatny transport. Niektóre z firm jednak w miarę rozsądku oferują transport gratis, w zależności od ilości zamówionego drewna oraz odległości od siedziby firmy. 

Drewno możemy też kupić od producentów drewna kominkowego i opałowego. U producenta drewna kominkowego z Piecowic w południowej Polsce firmie Drewnex ceny w zależności od gatunku drewna wahają się od 600 - 800 zł za 1m3. Jest to drewno suche - czyli o wilgotności poniżej 20% - pocięte i porąbane na szczapy o długości ok. 40-45cm, które kosztuje:

  • Jesion, Grab, Buk - 800 zł
  • Brzoza, Dąb - 740 zł 
  • Świerk - 630 

Podobne ceny podaje też drewnosklad.pl z miejscowości Obora niedaleko Gniezna. Tam suche drewno - czyli o wilgotności poniżej 20% - pocięte i porąbane na szczapy o długości ok. 30-35cm za 1 mp drewna kosztuje:

  • Sosna - 519 zł
  • Brzoza - 729 zł
  • Dąb - 759 zł
  • Buk - 799 zł

Metr przestrzenny i metr sześcienny drewna - czym się różnią?

Kupując drewno opałowe warto zwrócić uwagę czy ceny podane są za metr przestrzenny czy metr sześcienny drewna, bo to różnica. Metr przestrzenny to znacznie mniej drewna opałowego niż metr sześcienny, tzw. kubik. Pamiętajmy o tym, porównując ceny u różnych sprzedawców. Skąd ta różnica? Wyjaśniamy.

Metr przestrzenny to drewno opałowe układane w stosy. W stosy układa się metrowe wałki drewna. Wstępny pomiar ilości drewna wykonuje się w metrach przestrzennych, mnożąc długość (l), szerokość (s) i wysokość (h):

Mp= 1x sx h

W ten sposób otrzymujemy objętość stosu - czyli nie samego drewna, ale też przestrzeni między wałkami drewna, korę. Z kolei metr sześcienny (kubik drewna opałowego) powie nam bardziej dokładnie, jaką ilość drewna opałowego mamy. Aby to obliczyć, trzeba metr przestrzenny pomnożyć przez tzw. współczynnik redukcyjny, którego wartość wynosi od 0.65 do 0.70 w zależności od gatunku drewna, z którego ułożony jest stos. 

Pospiesz się i otrzymaj dodatek do drewna i peletu!

Przypominamy, że do 30 listopada można składać wnioski o dodatek do drewna i pelletu. Wynosi on 1000 złotych, gdy głównym źródłem ciepła jest kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia albo piec kaflowy, zasilane drewnem kawałkowym. 3000 złotych można otrzymać, gdy głównym źródłem ciepła jest kocioł na paliwo stałe zasilany pelletem lub biomasą. Dodatek w formie jednorazowej dopłaty będzie wypłacany jednemu członkowi gospodarstwa domowego. Warunkiem otrzymania dopłaty jest odpowiedni wpis do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. 

 

Magdalena Oleszko
sekretarz redakcji magazynu "Świat Kominków"


 

 


Oceń

Reklama
Reklama