Reklama

Świat Kominków nr 3/2021

W kolejnym numerze 3/2021 magazynu "Świat Kominków" poznamy tendencje w kominkach modułowych i piecykach na drewno. Znajdziemy materiał na temat kominków z pomysłem. Poczytamy też o kominkach gazowych, płomiennych meblach, grillach i ogrzewaczach ogrodowych. W tym numerze dowiemy się też ile kosztuje kominek i dostrzeżemy urok polskich kafli. Polecamy nowy dział: Ogrzewaj dom drewnem i pelletami.
Świat Kominków nr 3/2021
Świat Kominków 3/2021

Kominek z pomysłem

marmurowy kominek w kuchni

 

Hipnotyzujący, przykuwający wzrok, relaksujący. To oczywiście ogień. Spektakl tańczących płomieni od wieków towarzyszy człowiekowi. Zmienia się forma i oprawa ognia, jednak nadal w nas drzemie potrzeba obcowania z tym gorącym żywiołem i nadal chcemy być widzami płomiennego widowiska, w którym kominek odgrywa ważną rolę. Ale nie byle jaki kominek... Włóżmy trochę wysiłku i pomyślmy o godnej oprawie dla ognia, przykuwającej wzrok, będącej ozdobą wnętrza i scenerią dla ognistych pokazów w domowym zaciszu. 

Aldona Mazurkiewicz 

Więcej artykułów o podobnej treści znajdziesz na portalu KOMINKI.ORG

 

Rosyjskie inspiracje

Konkurs „Projekt Kominka 2020”

piec kaflowy z motywem kwiatowym

 

Nowoczesne lub tradycyjne, intrygujące, ciekawe, a czasami też odważne, barwne i ekstrawaganckie. O czym mowa? O kominkach, piecach i ogniowych urządzeniach ogrodowych, które zyskały uznanie jury w konkursie „Projekt Kominka 2020” zorganizowanym przez rosyjskie wydawnictwo „Beautiful Houses Press”. Uczestnikami konkursu byli projektanci, architekci, zduni oraz firmy kominkowe. Wśród zgłoszeń znalazł się bogaty przegląd nowoczesnych i tradycyjnych pieców kaflowych, kominków do wnętrz i grilli ogrodowych w różnych stylach: klasycznym, art deco, high-tech czy steampunk. 

Aldona Mazurkiewicz

 

Ile kosztuje kominek?

kominek na nóżce

 

To pytanie zadaje sobie większość inwestorów rozważających instalację kominka. To jest również częste pytanie zadawane po obejrzeniu na FB realizacji nadsyłanych na nasz konkurs „Płomień Roku”. No cóż, jeśli budujemy pierwszy w życiu dom, a nie działamy w kominkowej branży, to jest sensowne pytanie. Nawet jeśli dom już mamy i kominek w nim też, ale przeprowadzamy renowację domu, który powstał wiele lat temu, i przy okazji wymieniamy wyposażenie, zwykle nie znamy aktualnych cen mebli kuchennych, instalacji czy kominków. Poza tym kominki dzisiaj i te sprzed lat 20-tu czy 15-tu to zupełnie inne produkty, inny ogień, inne ciepło… Postaramy się wszystkim zagubionym trochę pomóc, chociaż z góry uprzedzam, że podpowiedzi konkretnych producentów i produktów tu nie znajdziecie. 

Witold Hawajski

 

Gaz (prawie) dla mas

wiszący kominek gazowy

 

Po pierwsze – wygodny, po drugie – bezobsługowy, po trzecie – z wizją ognia dostępną od ręki. Kominek gazowy to rozwiązanie dla tych, którzy chcą cieszyć się wizją ognia bez wysiłku i poświęcania, tak cennego obecnie, czasu. Wydawać się może, że gazowe kominki to rozwiązania ekskluzywne i drogie. Oczywiście w szerokiej ofercie firm takie też znajdziemy, jednak upowszechnienie tego typu rozwiązań i dostępność u wielu producentów, również polskich, sprawiła, że kominki gazowe stały się jedną z dostępnych opcji. Warto wziąć ją pod uwagę. 

Aldona Mazurkiewicz

 

Urok polskich kafli 

piec kaflowy z ławką

Mistyka i tajemnica kafli z pewnością tkwi w tym, że wykonywane są one ręcznie i tą samą metodą, jak przed wiekami. Są wynikiem pracy ludzkich rąk na pograniczu artyzmu, dlatego wzbudzają takie emocje. Z biegiem lat ceramika oczywiście – tak jak wszystko wokół nas – zaczęła się zmieniać i dostosowywać do obecnych czasów. Powstawały coraz to nowsze i doskonalsze formy, wzory, faktury i glazury kafli, jednak jedno pozostało niezmienne – praca twórców, urok i czar zaklęte w kaflach. 

Magdalena Balicka 

 

Płomienne meble

narożny kominek modularny

 

Kominki modularne, w których typowe paleniska plus fabryczne obudowy tworzą gotowe do montażu zestawy, pojawiły się w ofercie nie tylko znanych marek europejskich, ale też i polskich producentów. Krajowi wytwórcy o dodatkowe elementy aranżacyjne poszerzyli też ofertę piecyków. Jest wiele powodów, aby myśląc obecnie o kominku, poważnie rozważyć zarówno modularne kominki gotowe, jak i piecyki rozbudowane o elementy dodatkowe. Wyposażamy swoje mieszkanie w meble, a ich dobór i zakup w salonie meblowym jest pewnym standardem. Czemu więc w podobny sposób nie wybrać i zamówić w kominkowym salonie „płomiennych mebli”? 

Witold Hawajski

 

Przedłużamy sezon grillowy

grill ogrodowy

 

Sezon na grilla wcale nie musi kończyć się wraz z nadejściem chłodniejszych dni. Nawet zimą wiele dań możemy przygotować na wolnym powietrzu. Ich różnorodność zależy nie tylko od naszych umiejętności i fantazji, ale także od urządzeń, jakimi dysponujemy. Z pewnością realizację kulinarnych pasji o każdej porze roku ułatwiają nowoczesne rozwiązania techniczne stosowane w konstrukcji takich urządzeń jak grille, piece chlebowe czy wędzarnie ogrodowe. 

Elżbieta Amborska

 

 

Hydrozagadka. Co dalej z kominkami „wodnymi”?

kominek narożny z płaszczem wodnym

 

Niektórzy uważają, że kominki z płaszczem wodnym najlepszy czas mają już za sobą. Jednak czas palenisk z płaszczem wodnym wcale nie minął. One zmieniły się, stały się bardziej przyjazne dla środowiska i użytkowników, a firmy kominkowe, instalatorzy i potencjalni nabywcy podchodzą do nich z większą świadomością. Hydrozagadka wydaje się być rozwiązana – wiele wskazuje na to, że „kominkowa woda” będzie nadal płynąć. 

Witold Hawajski

 

UWAGA NOWOŚĆ - Dział Ogrzewaj dom drewnem i pelletami! - szukaj na stronach 144-153

Przeglądaj magazyn "Świat Kominków" na issuu


Oceń

Reklama
Reklama