Instalacje sanitarne podczas budowy domu

Kiedy planujemy budowę domu mamy już pewne wyobrażenie jak będzie wyglądać z zewnątrz jak i wewnątrz. No ale, żeby wszystko wyglądało tak jak sobie wymarzyliśmy, najpierw trzeba się zmierzyć z różnymi wyzwaniami związanymi z samą budową, jak i mediami. Zatem jakie instalacje sanitarne są niezbędne? Czym się charakteryzują? Co zrobić, żeby wszystko przebiegło bezawaryjnie?
  • 15.11.2022 12:05
  • Autor: Grupa Tipmedia
Instalacje sanitarne podczas budowy domu

Stawiając nowy dom zależy nam na tym, żeby cały proces formalności związanych z budową i mediami przebiegł sprawnie i bezproblemowo. Przede wszystkim nasz budynek musi zostać wyposażony w podstawowe media, żeby stał się funkcjonalny. Pod pojęciem instalacji sanitarnych kryje się wiele systemów wewnątrz jak i na zewnątrz obiektu, dzięki którym możliwe jest doprowadzenie m.in. prądu, wody oraz gazu. Co zrobić, żeby nasza instalacja była wykonana rzetelnie, bez błędów i niedociągnięć? 

Instalacje wodno-kanalizacyjne 

Instalacje wodno-kanalizacyjne to podstawowy typ instalacji, który powinien posiadać każdy budynek użytkowy. Dzięki instalacji wodnej do budynku doprowadzana jest ciepła i zimna woda. Nie da się ukryć, że woda jest niezbędna do nawadniania, gotowania, prania, sprzątania i utrzymania odpowiedniej higieny. 

System instalacji wodnej składa się z wielu elementów, między innymi z rur, bojlerów do podgrzewania zimnej wody, zaworów do zamykania dopływu wody, którego używamy w nagłych wypadkach. 

Instalacja kanalizacyjna to system umożliwiający odprowadzenie wody i innych nieczystości, które zostały wykorzystane podczas codziennych czynności. System znajdujący się na zewnątrz posesji pomaga także pozbyć się pozostałości po opadach atmosferycznych. Taki system skonstruowany jest z rur, kolektorów i korytek. 

Kanalizacja podposadzkowa

Pierwszym etapem budowy kanalizacji sanitarnej podczas budowy domu jest wykonanie kanalizacji podposadzkowej. Jest to obiekt instalowany na etapie układania fundamentów i bardzo ważny moment, w którym prawidłowe wykonanie jest niezbędne dla wygody i niezawodności eksploatacji rurociągów. To nie tylko kwestia zastosowanej technologii, ale również prawidłowego ułożenia rur kanalizacyjnych przy zachowaniu odpowiedniego nachylenia. Kanalizacja gruntowa składa się z rur PVP (pomarańczowych), należy zadbać o to, aby rury były możliwie proste i miały odpowiednie spadki. 

Instalacja wewnętrzna czyli kanalizacja w domu

Na instalację wewnętrzną składają się piony kanalizacyjne oraz wszelkie odgałęzienia do nich prowadzące. Doświadczona firma, której zlecamy montaż instalacji działa zgodnie ze sztuką budowlaną. Montaż instalacji wymaga przestrzegania podstawowych zasad umożliwiających bezawaryjną pracę. Pierwszym problemem jest utrzymanie prawidłowego nachylenia (1,5% do 15%) układu rur, aby przepływ wody nie ustał. Kolejną kwestią jest właściwy dobór przekrojów rur do poszczególnych urządzeń sanitarnych (umywalki, pisuary, zlewozmywaki itp.). Pozwala to na prawidłowy przepływ i eliminuje zatory. Ostatnią kwestią jest montaż czyścika - rewizji kanalizacyjnych. Pozwala to na łatwą inspekcję instalacji i na jej regularne czyszczenie. To podstawowe działania, ale bardzo ważne dla prawidłowego funkcjonowania kanalizacji.

Instalacja grzewcza – jak działa i funkcjonuje?

Systemy grzewcze to jedne z najbardziej skomplikowanych systemów nie tylko w domu, ale w nowoczesnej architekturze. Składa się z wielu elementów i najnowszej technologii, której zadaniem jest dostarczenie odpowiedniej ilości ciepła wewnątrz budynku. Dzięki systemowi ogrzewania temperatura wewnątrz budynku może być utrzymywana na stałym poziomie nawet przy mroźnej pogodzie. 

Najpopularniejszym obecnie rozwiązaniem grzewczym jest CO, czyli centralne ogrzewanie. Aby z niego skorzystać, konieczne jest wydzielenie pomieszczenia, z którego powstanie kotłownia, a w niej zostanie zainstalowany piec i cały osprzęt. Dzięki temu podgrzana woda jest rozprowadzana systemem rur do grzejników. W ten sposób grzejniki zyskują pożądaną temperaturę do równomiernego ogrzania pomieszczeń. Jednak coraz bardziej popularne staje się ogrzewanie podłogowe, które jest niezwykle ekonomiczne.

Ogrzewanie podłogowe – dlaczego warto się zdecydować?

Ogrzewanie podłogowe to coraz bardziej popularne przedsięwzięcie. Ma bardzo wiele zalet, z których najważniejsze to równomierny rozkładu temperatury w pomieszczeniach i ekonomiczna eksploatacja. Kolejną zaletą ogrzewania podłogowego to aspekty wizualne. Nie ma widocznych grzejników, a to zapewnia swobodę projektowania i aranżacji domu i zapobiega powstawaniu kurzu na grzejnikach. Ogrzewanie podłogowe to estetyka, niezawodność i niskie koszty eksploatacji. Stosując niskotemperaturowe źródło ciepła np. kotły kondensacyjne lub pompy ciepła, można zyskać energooszczędne i tanie ogrzewanie.  

Pompa ciepła – idealna do ogrzewania podłogowego  

Planując ogrzewanie podłogowe, można zastosować pompę ciepła, niskotemperaturowy system grzewczy idealny do ogrzewania podłogowego. Ogrzewanie podłogowe to jeden z najlepszych domowych systemów grzewczych, który działa na zasadzie promieniowania, a do efektywnego działania wystarczy żeby temperatura wody w instalacji wynosiła około 26-27°C.

Instalacje sanitarne – co jeszcze może przydać się w naszym budynku?

Przy wyborze odpowiedniej firmy, która wykona dla nas instalacje sanitarne, warto wziąć pod uwagę jej doświadczenie oraz wiedzę

W ten sposób możemy zyskać wszechstronnego fachowca, który doradzi nam w wielu kwestiach i który oferuje swoje usługi kompleksowo. Niezawodna firma wykonawcza pozwala zaoszczędzić nam dużo czasu, pieniędzy oraz nerwów, zwłaszcza jeżeli budujemy dom i musimy zadbać o wszystkie instalacje i media. 

Technologia wciąż idzie do przodu, a nam zależy na tym, żeby koszty utrzymania domu były jak najniższe. Dlatego oprócz instalacji grzewczej czy wodno-kanalizacyjnej, na pewno przyda się rozważyć również przyłącze gazowe, pompę ciepła, instalację solarną (kolektory słoneczne), zmiękczacz wody, czy też odkurzacz centralny. 

Jeśli szukasz kompleksowych usług w Poznaniu i okolicach związanych z instalacją sanitarną, serwisem i montażem kotłów oraz ekonomicznych i ekologicznych rozwiązań dla domu lub przedsiębiorstwa zajrzyj na stronę: https://jusik.pl/

--- Artykuł sponsorowany ---