Co to jest dwuścienny komin izolowany i czy można go podłączyć do kominka?

Samodzielne dwuścienne kominy stalowe to rozwiązanie szeroko stosowane również w instalacjach przemysłowych. Kominy tego typu sprawdzają się w trudnych warunkach. Zapewniają oczekiwany poziom bezpieczeństwa i doskonałe parametry użytkowe. Oprócz tego są lekkie i łatwe w montażu. Liczne zalety tego rozwiązania sprawiają, że kominy dwuścienne coraz częściej stosuje się także w budownictwie mieszkaniowym, także w domach jednorodzinnych i domkach rekreacyjnych. Komin dwuścienny świetnie pasuje również do klimatycznych kominków, które ogrzewają i dekorują wnętrza domów letniskowych i mieszkań.
  • 24.06.2022 08:33
  • Autor: Grupa Tipmedia
Co to jest dwuścienny komin izolowany i czy można go podłączyć do kominka?

Rodzaje kominów dwuściennych

Dwuścienne kominy są dostępne w kilku wariantach. Poszczególne systemy różnią się przeznaczeniem, parametrami pracy oraz designem. Podstawowy podział kominów dwuściennych to podział na systemy izolowane i nieizolowane (powietrzno-spalinowe).

Kominy dwuścienne bez izolacji – nieizolowane kominy dwuścienne są stosowane głównie jako elementy przyłączeniowe do kominów, w których zamontowane są jednościenne wkładki kominowe z uszczelką lub jako wkładki powietrzno spalinowe do kotłów kondensacyjnych i turbo. Przestrzeń pomiędzy rdzeniem a rurą zewnętrzną nieizolowanego komina dwuściennego może zostać wykorzystana, jako kanał doprowadzający powietrze z zewnątrz do komory spalania urządzenia grzewczego. Zaawansowane nieizolowane systemy dwuścienne można stosować w budownictwie wielorodzinnym, w którym konieczne jest zastosowanie instalacji kominowej umożliwiającej niezależną pracę wielu urządzeń grzewczych zamontowanych na różnych kondygnacjach.

Kominy dwuścienne izolowane – w kominach tego typu przestrzeń pomiędzy rdzeniem a płaszczem zewnętrznym jest wypełniona izolacją o określonej grubości. Izolacja pomiędzy płaszczem zewnętrznym i wewnętrznym pozwala zastosować komin dwuścienny, jako samodzielny jednokanałowy komin, który można bezpiecznie zamontować na elewacji budynku. Eliminuje to konieczność budowy drugiego szachtu kominowego. Dobre dwuścienne kominy tego typu oferuje firma MK Żary – największy producent kominów stalowych w Polsce. W ofercie dostępne są dwuścienne kominy do kominków i innych urządzeń grzewczych na paliwa stałe (drewno, węgiel, pellet, ekogroszek). Są to kominy z serii MKD, 30 MKDZ oraz designerski ZEN. Jest też dwuścienny izolowany system MKKD, który można wykorzystać jako samodzielny komin do kotłów kondensacyjnych.

Jaki komin dwuścienny do kominka?

Szukając komina do kominka, warto rozważyć inwestycję jeden z dostępnych dwuściennych kominów stalowych. W ofercie producenta z Żar dostępnych jest kilka systemów, które można zastosować do odprowadzania spalin z klimatycznych kominków atmosferycznych opalanych drewnem lub pelletem. Jest też odpowiednie rozwiązanie do coraz modniejszych wygodnych kominków gazowych.

Które kominy dwuścienne z oferty MK Żary sprawdzą się jako komin do odprowadzania spalin z kominka?

Komin dwuścienny do kominka na drewno lub pellet – do kominków atmosferycznych dobrym rozwiązaniem będą izolowane kominy dwuścienne z serii MKD, ZEN. Warto wiedzieć, że komin zewnętrzny ZEN wyróżnia się efektowną stylistyką, gdyż jest to system bezobejmowy, które ma gładką linię połączeń.

Komin dwuścienny do kominków gazowych – dwuścienny, powietrzno-spalinowy komin bez izolacji z serii Gasfire to model zaprojektowany dla tych, którzy wybierają wygodne kominki gazowe. Dwuścienne kominy Gasfire odprowadzają spaliny i pobierają powietrze do spalania paliwa.

Zalety dwuścienny kominów stalowych do kominka

Dwuścienne kominy do kominków to świetne rozwiązanie. Można je stosować jako samodzielny komin. Dzięki temu ogranicza się zakres, koszt i czas trwania inwestycji, której celem jest montaż kominka. Oprócz tego dwuścienne kominy izolowane są w pełni bezpieczne i mogą stanowić element dekoracyjny elewacji.

Możliwość ustawienia kominka lub pieca w dowolnym miejscu we wnętrzu – zastosowanie samodzielnego zewnętrznego komina pozwala na sporo swobody w zakresie wyboru miejsca, w którym będzie ustawiony kominek. W zasadzie, dzięki izolowanym kominom dwuściennym, kominek może stanąć praktycznie w dowolnym miejscu we wnętrzu.

Oszczędność miejsca we wnętrzu – izolowany komin dwuścienny montowany na zewnątrz to więcej przestrzeni we wnętrzu, którą można funkcjonalnie zaadoptować.

Lekka samonośna konstrukcja – izolowane dwuścienne kominy są lekkie i wytrzymałe. Poszczególne elementy pasują do siebie, a po złożeniu tworzą trwałą, solidną konstrukcję. Komin, za pomocą specjalnych obejm konstrukcyjnych, montujemy bezpośrednio na elewacji budynku, także drewnianego.

Szybki montaż – systemowe kominy izolowane do kominków po prostu składa się i mocuje do elewacji akcesoriami dostępnymi w ofercie. Wystarczy podłączyć urządzenie i można rozpocząć eksploatację. Trudno o prostsze rozwiązanie.

Elegancki design zewnętrznych kominów stalowych – seria ZEN to izolowane kominy dwuścienne o nieco bardziej wyszukanym designie. Komponują się z każdą elewacją. Standardowe zewnętrzne kominy dwuścienne wyglądają nieźle, ale ZEN to naprawdę coś fajnego.

Podsumowując, komin dwuścienny można zastosować do każdego rodzaju kominka. Izolowane kominy dwuścienne sprawdzają się świetnie jako zewnętrzne przewody do odprowadzania spalin z kominków atmosferycznych opalanych gazem, olejem, drewnem lub pelletem oraz z kotłów opalanych węglem i ekogroszkiem.

--- Artykuł sponsorowany ---