Kominki.org   >   Aktualności inne  >   Zielone ciepło  >   Nie przyłączą domów do gazu - co pozostaje?

Zielone ciepło

Nie przyłączą domów do gazu - co pozostaje?

13-01-2022
drukuj

Jak poinformowała Polska Spółka Gazownictwa - zainteresowanie przyłączaniem do sieci gazowej jest tak duże, że środki jakie spółka miała na ten cel na lata 2022-2023 już się wyczerpały. Dlatego PSG wstrzymuje zawieranie nowych umów na realizację przyłączy gazowych. Co pozostaje? Zaopatrzyć się w kominek lub kocioł na drewno lub pellet.

 

Jak nie gaz to co?

Brak przyłącza do sieci gazowej dla wielu inwestycji to problem. Szczególnie w perspektywie dwóch lat. Obecnie proces budowlany trwa przeciętnie około roku. Co zatem z domami, które powstaną, ale nie będą miały możliwości przyłączenia do sieci? Jedną z możliwości jest zmiana pomysłu na ogrzewanie i postawienie na inne rozwiązania. Pod kątem kosztowo dostępnym, niezależnym, przyjaznym dla środowiska a także w codziennej obsłudze są kotły pelletowe, które mogą zastąpić kocioł gazowy docelowo. Dodatkowo kotły pelletowe w cuglach spełniają wymogi Warunków Technicznych, które określają nowe wymagania dla zapotrzebowania na energię pierwotną w budynku ( więcej o kotłach pelletowych przeczytasz tutaj). Oczywiście rozwiązaniem może być też pompa ciepła, ale jest to rozwiązanie kosztowne, a dodatkowo prądożerne w niektórych warunkach, dlatego dla wspomożenia takiej pompy doskonale się sprawdzi fotowoltaika i kominek lub piecyk na drewno, który dodatkowo zabezpieczy dom na wypadek braku prądu. 

 

Ogrzewanie z drewna i pelletu nie dla domów, gdzie jest sieć gazowa?

Takie pomysły pojawiają się ostatnio w nowych projektach uchwał smogowych np. dla Mazowsza (czytaj więcej tutaj) czy województwa warmińsko-mazurkiego ( czytaj więcej o projekcie tutaj) . Sytuacja o której poinformowała Polska Spółka Gazownictwa pokazuje jak niebezpieczne i szkodliwe są takie pomysły. Bo przecież powstała obecnie sytuacja, że mimo, iż sieć jest to przez najprawdopodobniej dwa lata nie będzie możliwości realizacji przyłącza. Jak pokazuje życie takie rzeczy mogą się zdarzać, zatem pomysły urzędników należy wyrzucić do kosza. Prosty kominek na drewno czy piecyk na pellet może uchronić domy wielu inwestorów przed niszczeniem w czasie kiedy Ci zdecydują się poczekać na przyłącze gazowe, a potem nawet jak ono będzie, zabezpieczą w przypadku braku prądu czy awarii ogrzewania. 

 

Aldona Mazurkiewicz

 

Kliknij w grafikę i przejdź do filmu: 

 

 

 

Podziel się

Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach w serwisie podaj nam e-mail.

Logowanie

Załóż konto Przypomnij hasło
lub

Eksperci

Masz problem?

Zadaj pytanie ekspertowi kominki.org

Forum

Miejsce dyskusji o kominkach

wejdź na forum

Świat Kominków

Copyright © 2008-2018 kominki.org – kominki, wkłady kominkowe, piece, piecyki
CMS Edito Powered by: Ideo Realizacja: